szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az Europolhoz, az Európai Unió közös bűnügyi szervéhez fordult az Európai Parlament vizsgálóbizottsága a Pegasus- és más kémszoftverek ügyében. Az Europol nyomozás megindítását is kérheti a tagállami hatóságoktól.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A bizottság elnöke, Jeroen Lenaers írta azt a levelet, amely az EUrologus birtokába jutott és amelyben többek között ez szerepel, hogy a kémprogramok indokolatlan használata veszélyezteti az EU működéséről szóló szerződés 2. cikkében foglalt értékeket, például a demokráciát, a jogállamiságot és az alapvető jogok tiszteletben tartását, és jelentős fenyegetést jelent az EU-n belüli kiberbiztonságra nézve.

A levélben kitérnek arra, hogy az eddig nyilvánosságra került információ szerint legalább három lehetséges bűncselekmény-forma - a számítógépes bűnözés, a korrupció és a zsarolás - az Europol hatáskörébe is tartozik. Ugyanakkor a vizsgálóbizottság eddigi tapasztalatai - meghallgatások, tényfeltáró helyszíni vizsgálatok - alapján “aggályok merülnek fel a nemzeti hatóságok vizsgálati kapacitásával és hajlandóságával kapcsolatban” Jeroen Lenaers szerint aggodalomra ad okot, hogy az idő múlásával egyre több bizonyíték válik elérhetetlenné.

Ezért rendkívül fontos, hogy az Europol késlekedés nélkül bekapcsolódjon a nyomozásba

- írja az elnök, emlékeztetve arra, hogy június óta az Europol új jogosítványokkal rendelkezik, hogy “támogassa és megerősítse a tagállamok illetékes hatóságai által az uniós politika hatálya alá tartozó közös érdeket sértő bűnözési formák megelőzése és leküzdése terén tett fellépését, polgáraink védelme érdekében”. Ezen szabályozás alapján az Europol vezetője javaslatot tehet nyomozás megindítására, nyomozati cselekmények elvégzésére a tagállami hatóságok felé.

Az Európai Parlament PEGA-bizottsága ezért tisztelettel kéri, hogy az Europol tegyen vizsgálati javaslatot az érintett tagállamoknak

- áll a levélben. A Pegasus-bizottság alelnöke a Demokratikus Koalíció EP-képviselője, Rónai Sándor, aki szintén hírt adott arról, hogy a testület levélben fordult az Europolhoz. Rónai közösségi oldalán ezt írta: Nem hagyjuk, hogy az Orbán-kormány egyszerűen elkenje a Pegasus-megfigyelések kivizsgálását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!