szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három hónappal az EP-választások előtt továbbra is abszolút többségre van esélye a jelenlegi kereszténydemokrata-szociáldemokrata-liberális koalíciónak az uniós törvényhozásban a legfrissebb mandátumbecslés szerint. A jobboldali, populista pártoknak továbbra sincs akkora támogatottságuk, hogy érdemben befolyásolhassák a folyamatokat.

Európai parlamenti választások
Bár Magyar Péter pártja az európai parlamenti választáson csak a második lett a Fidesz-KDNP mögött, úgy tűnik, mégis ő foglalhatja el Brüsszelt Orbán Viktor helyett. Ha pedig a nagy képet nézzük, az is látszik, hogy elfogytak Orbán Viktor barátai, és Európa több vezetője számára hozott bukást a voksolás.
Friss cikkek a témában

Az Europe Elects nevű civil kezdeményezés minden hónap elején összesíti a tagállami választási eredményeket és a közvélemény-kutatásokat és ennek alapján végez el becsléseket arra vonatkozóan, hogyan nézhet majd ki a következő Európai Parlament politikai összetétele. A mostani adatsorról azt írják, hogy egyre több olyan közvélemény-kutatás folyik, amely közvetlenül a szavazási szándékra kérdez rá, vagyis ezek birtokában kirajzolódik egy kép a választások várható kimeneteléről.

Az Európai Néppárt megszilárdította vezető pozícióját úgy, hogy a kampányt tulajdonképpen még el sem kezdték. Sorozatban ez már a hetedik olyan hónap, amikor növelni tudta a támogatottságát, jelenleg 180 mandátumban bízhat a 720 fős parlamentben. Őket követik stabilan a második helyen a Szociáldemokraták 140 székkel. Az informális koalíció harmadik tagjának, a Renew Europe nevű liberális tömörülésnek 82 képviselője lehet – ők sok – 26 – mandátumot veszítettek az elmúlt öt évben. Mindez azt jelenti, hogy ez a három párt együttesen 403 székkel rendelkezne, ha most lennének a választások.

Ugyanakkor a harmadik helyre a legnagyobb esélye valamelyik jobboldali tömörülésnek van. A szélsőjobbos, EU-szkeptikus Identitás és Demokrácia (ID) 91, míg a Konzervatívok és Reformerek (ECR) 83 képviselői hellyel rendelkezhet. Az ID a múlt hónaphoz hasonlóan most sem tudta bővíteni támogatói körét, sőt, két fontos tagpárt, a holland Szabadságpárt és a német Alternatíva Németországért (AfD) veszített népszerűségéből: 2, illetve 3 mandátummal kevesebben reménykedhetnek.

A politikai paletta bal oldalán a Zöldek/Európai Szabad Szövetség (G/EFA) az előrejelzések szerint 49 mandátumot szerez, kettővel kevesebbet, mint a múlt hónapban, míg a baloldal (GUE/NGL) az egyik legnagyobb, újabb három mandátumot szerezve az elmúlt hónapban jelenleg 45 képviselőjük lenne.

A mandátumszámítást végző szervezet az elmúlt pár órában frissítette a nemzeti adatokat, valószínűleg az elmúlt havi adatok “maradtak” ott korábban, azokat cserélték le most. Eszerint a Fidesznek 11 helyet jósolnak, a Mi Hazánknak kettőt, a KDNP-nek pedig. Átrendeződött viszont az ellenzéki oldal, ahol a DK-nak már öt mandátuma lehet, Momentumnak és a Kétfarkú Kutya Pártnak pedig csak 1-1.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!