szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

25 év után lezárultak a tárgyalások, és minden részletben megegyeztek az érintett dél-amerikai országok és az EU-t képviselő tárgyalódelegáció. Megkötötték az EU–Mercosur szabadkereskedelmi megállapodást, egy olyan piac jött létre, ahol 700 millió ember él. A franciák tiltakoznak ellen, a lengyelek támogatják őket, de ez még kevés az egyezmény kisiklatásához.

Montevideóban, Uruguay fővárosában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és négy Mercosur-országból érkező vezető, Lula brazil elnök, Milei argentin elnök, Peña paraguayi elnök és Lacalle Pou uruguayi elnök véglegesítették az EU és Latin-Amerika négy országa közötti szerződést.

A tárgyalások 1999-ben kezdődtek, 2019-ben elértek a politikai megállapodás megkötéséhez a felek, azonban az egyezmény hatályba léptetése késett, mert számos részletszabályban nem sikerült megegyezni, és újabb aggályok merültek fel. Az európai termelők folyamatosan tiltakoztak, attól tartva, hogy olcsó és rossz minőségű termékekkel árasztják el a piacot. Egymást érték a demonstrációk Európában, és ugyancsak tiltakoztak a környezetvédő szervezetek.

A mostani megállapodás megkötését az tette lehetővé, hogy az EU érvényesített számos megkötést és kivételt, ez azonban nem jelenti azt, hogy a tagállamok ne maradtak volna megosztottak.

Ez egy mindenki számára előnyös megállapodás, amely mindkét oldalon jelentős előnyökkel jár a fogyasztók és a vállalkozások számára. A méltányosságra és a kölcsönös előnyökre összpontosítunk

– fogalmazott Ursula von der Leyen. A Bizottság elnöke hozzátette, hogy a szerződés szerint az európai egészségügyi és élelmiszer-előírások továbbra is érinthetetlenek, a Mercosur-országok exportőreinek szigorúan be kell tartaniuk a szabványokat, hogy beléphessenek termékeikkel az EU piacára. Az elnök hangsúlyozta, ez azt is jelenti, hogy az uniós vállalatok évi 4 milliárd euró értékű exportvámot takarítanak meg.

A Mercosur négy alapító országába az EU-s cégek 2023-ban 56 milliárd euró értékben exportáltak árut és 2022-ben 28 milliárd euró értékben szolgáltatásokat. Ezek azonban magas behozatali vámokkal és különböző eljárásokkal voltak sújtva, az európai vállalkozások számos kereskedelmi korláttal szembesültek. Ursula von der Leyen üzenet az európai mezőgazdasági termelőknek:

Meghallgattuk Önöket, meghallgattuk aggályaikat, és azok alapján cselekszünk. Ez a megállapodás szilárd biztosítékokat tartalmaz az Önök megélhetésének védelme érdekében. Az EU–Mercosur a valaha volt legnagyobb megállapodás az uniós élelmiszer- és italtermékek védelmét illetően. A megállapodás 350 uniós földrajzi jelzést oltalmaz. Ezenkívül európai egészségügyi és élelmiszer-előírásaink továbbra is érinthetetlenek.

Az EU–Mercosur-megállapodás egy politikai, egy együttműködési és egy kereskedelmi pillérből áll. A felek rögzítették, hogy az EU egészségügyi és növény-egészségügyi szabványai nem képezhetik vita tárgyát, nem érinti őket sem ez a partnerségi, sem más kereskedelmi megállapodás. Az EU fenntartja a jogát a növényvédő szerek, állatgyógyászati ​​készítmények összetételének meghatározására, továbbra is szabadon hozhat meg élelmiszer-biztonsági szabályokat.

A megállapodás magában foglalja az „elővigyázatosság elvét”, amely lehetővé teszi számunkra, hogy intézkedéseket hozzunk az uniós polgárok egészségének védelme érdekében, ha az importált élelmiszerek biztonságosságára vonatkozó tudományos bizonyítékok nem meggyőzőek

– fogalmaz egy háttéranyag. A megállapodás ugyan megnyitja az EU piacát a Mercosurból származó áruk előtt, de korlátozza az olyan érzékeny mezőgazdasági termékek behozatalát, mint a marhahús, etanol, sertéshús, méz, cukor és baromfi. Ezzel együtt a Mercosur számára könnyebb lesz az EU-ba irányuló export, feltéve, hogy tiszteletben tartják az EU magas szintű fenntarthatósági, egészségügyi és élelmiszer-biztonsági normáit.

A 2019-es szövegtervezethez képest változás, hogy az új megállapodás a klímavédelemről szóló Párizsi megállapodást az EU–Mercosur-kapcsolat lényeges elemévé teszi. Ez biztosítja, hogy a megállapodást fel lehessen függeszteni abban az esetben, ha az egyik fél súlyosan megsérti a párizsi megállapodást, vagy úgy dönt, hogy kilép abból. Konkrét kötelezettségvállalásokat is tartalmaz az erdőirtás 2030-ig történő leállítására vonatkozóan, összhangban a párizsi megállapodás szerinti nemzeti hozzájárulással.

Még mielőtt Ursula von der Leyen Montevideóba utazott volna, Franciaország egyértelművé tette az álláspontját: Emmanuel Macron államfő közölte a Bizottság elnökével, hogy a megállapodás “jelenlegi állapotában elfogadhatatlan”, és Franciaország nem adja a jóváhagyását, a mezőgazdaság szuverenitására hivatkozással. És bár a franciáknál jelenleg kormányválság van, a szélsőbaltól a szélsőjobbig terjedően tiltakoznak a megállapodás ellen. Időközben sikerült megnyerniük egy másik nagy mezőgazdasági országot, Lengyelországot, Donald Tusk kormánya szintén az egyezmény ellen van.

Ez azonban nem biztos, hogy elegendő. A szavazás meglehetősen bonyolult, általában egyhangúságot igényel, de például a kereskedelmi részre vonatkozóan elegendő a minősített többség. A blokkoló kisebbséghez négy tagállam ellenszavazata kell, akik együttesen az EU lakosságának legalább 35%-át képviselik. A kormányok többsége egyébként – köztük a németek és a spanyolok – kifejezetten sürgették a Bizottságot, hogy minél előbb zárják le a tárgyalásokat.

A szöveg véglegesítése után az Európai Bizottság benyújtja azt jóváhagyásra a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek. Az EP Külügyi Bizottságának vezetői üdvözölték a fejleményeket.

Az EU és a Mercosur közötti stratégiai összehangolás jelentős geopolitikai értékkel bír, mivel segíthet a két régiónak megerősíteni kollektív autonómiáját és rugalmasságát, miközben előmozdítja a demokráciát, a fenntarthatóságot és a multilateralizmust

– áll a bizottság elnöke és szakpolitikusai által jegyzett nyilatkozatban. Az Európai Parlament zöldpárti frakciója azonban ellenzi a szerződést, amely szerintük “nem ad választ az EU és a Mercosur-országok előtt álló jelenlegi kihívásokra”. Ugyancsak tiltakozik a szélsőbaloldali frakció, szerintük a javaslat “megsemmisítő csapást” mér az európai kistermelőkre, a közegészségügyi normákra és az EU éghajlat-változási kötelezettségvállalásaira.

Súlyos hatással lesz a már amúgy is megélhetésért küzdő gazdákra, óriási kockázatot jelent majd a polgárok egészségére, és tönkreteszi az éghajlatot

– jelentette ki Manon Aubry frakcióvezető. A Greenpeace közleményében mérgezőnek nevezte a megállapodást.

Huszonöt éve, zárt ajtók mögött folytatott titkos tárgyalások, amelyek újra és újra elhárítják a közvélemény aggodalmait, ma olyan megállapodáshoz vezettek, amely növeli a marhahús, a növényvédő szerek és a műanyagok kereskedelmét, és katasztrofális hatással lesz az Amazonasra, az éghajlatra és az emberi jogokra. Szégyen az EU és a Mercosur vezetői számára, hogy előmozdítják ezt a mérgező megállapodást

– szögezte le Lis Cunha, a Greenpeace uniós kereskedelmi kampányfelelőse.

Az egyelőre nem világos, hogy mikor érkezhet meg az első európai autó Dél-Amerikába és az első marhahús-szállítmány Európába ezen egyezmény hatálya alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!