Friss hírek

-
A halogatás korán túl nem csak hurrikánok várnak

A halogatás korán túl nem csak hurrikánok várnak

Hiába a sok kiabálás, a világ, mint egyetlen jól megtermett Pató Pál, még mindig mintha tagadna. Jó ideje sokan és sokféleképpen igyekeznek eljuttatni a döntéshozókhoz: ha nem foglalkoznak a klímaválsággal, az attól még megtalál mindenkit. Ahogy a friss észak-amerikai extrém példák is mutatják, már rég meg is talált. A Boston Consulting Group (BCG) eheti hírlevelében nem csak adatokat mutat be, de a megoldási lehetőségeket is végigveszi.


-
A készpénz ideje lejárt? Egyelőre nem úgy tűnik

A készpénz ideje lejárt? Egyelőre nem úgy tűnik

Ha egymás mellé tennénk az ország összes papírpénzét, le tudnánk vele fedni Budapest belső kerületeit, az összes érme pedig együtt 15 ezer tonnánál is többet nyomna. De még ennél is sokkal érdekesebb az MNB készpénzhasználati statisztikáiból az, hogy messze a legtöbb az ötforintosokból és a húszezresekből van a magyar embereknél, pont abból a két fajtából, amelyet a hétköznapi forgalomban nem nagyon szoktunk használni.


-
Befektetés háborúban és békében

Befektetés háborúban és békében

Ne tessenek megijedni, hiába igényelne a címben jelzett téma tisztességes kifejtése asztalhajlító terjedelmet, én erre fittyet hányok, és gátlástalanul tömörítek. A Háború és béke Tolsztojnál – fordítástól és kiadástól függően – körülbelül hárommillió betűből áll, mi pedig ebben a Concorde-os hírlevélben kihozzuk a témát úgy hétezer-ötszázból.Megjegyzem, már Tolsztoj is gátlástalanul tömörített, hiszen az évezredek óta minden nyelven közszájon forgó és metszően pontos „speciális katonai művelet” kifejezés helyett hányaveti pongyolasággal rendre a sok jó embert érthető okokból felzaklató „háború” rövidítést használta.A mi dolgunk persze összehasonlíthatatlanul egyszerűbb, hiszen nem akarunk bemutatni egy komplett történelmi korszakot, megrajzolni 580 (!) szereplőt, továbbá nem akarjuk ábrázolni általában az embert, mint olyat, ahogy az orosz írófejedelem tette. Egyetlen kérdést szeretnénk megválaszolni: hogyan kell befektetni háborúban?


-

-
Orbán Viktor az európai szélsőjobb bankára

Orbán Viktor az európai szélsőjobb bankára

Orbán Viktor a szélsőjobboldali szövetségeseinek kistafírozására használja a részben a barátja, részben az állam tulajdonában lévő MBH Bankot. Mészárosék mintaprojektje a francia Nemzeti Tömörülés finanszírozása volt, de már a spanyol Voxszal és az osztrák FPÖ-vel való együttműködésre is van bizonyíték.


-
A fekete hattyú öröme

A fekete hattyú öröme

Valami váratlan, egyben nagy hatású esemény – ez a Fekete hattyú. Nassim Taleb 2007-es könyve óta tudjuk ezt. Vélhetően azért is lett népszerű a könyv, mert közvetlenül utána jött 2008-2009, a feketehattyúság egy csimborasszója. Aztán hamar lett jobb hattyúnk, 2020. Gyorsabb és látványosabb, leginkább azért, mert több volt benne az érzelem.


-

-
A GenAI új képességekkel ruházza fel az embert

A GenAI új képességekkel ruházza fel az embert

Többre, másra lehetünk-e képesek az AI segítségével, mint anélkül? El tudunk-e végezni feladatokat vele, amit nélküle nem tudnánk? Lehet-e ez a mi Láthatatlanná Tevő Köpenyünk? A BCG Henderson Institute kutatása ezt vizsgálta.


-

-
A klímaváltozás miatt azt is nehéz megmondani, mennyit fognak érni az ingatlanjaink

A klímaváltozás miatt azt is nehéz megmondani, mennyit fognak érni az ingatlanjaink

Az ingatlanszektornak és az építőiparnak is lesz mivel szembenéznie a következő évtizedekben. Bizonyos változásokat már tapasztalhatunk: más a szellemi munkavégzés módja és helye, elterjedt a megújuló energia és az éghajlatváltozás nyomán egyre több épületben működik gépi hűtés. Időközben az Európai Unió közzé tette a Fit for 55 nevű átállási tervezetét is – ennek kibocsátáscsökkentési céljai az egyre szigorodó nemzeti szintű energetikai szabályozásban is le fognak csapódni. Vagyis: ma nehezebben becsülhető az ingatlanok várható jövőbeli hozama.Októberi hírlevelünkben Varga András, a KPMG ingatlan-tanácsadás menedzsere foglalja össze, mivel érdemes számolni a jövőben az ingatlanszektorban és az építőiparban is.


-
Legyőzte a gyógyszer- és alkoholfüggőségét, túlélt egy autóbalesetet, most gyógyíthatatlan betegségben szenved az NFL legendája

Legyőzte a gyógyszer- és alkoholfüggőségét, túlélt egy autóbalesetet, most gyógyíthatatlan betegségben szenved az NFL legendája

Az amerikai foci egyik legendás alakja, a Green Bay Packers korábbi irányítója, Brett Favre a napokban jelentette be, hogy Parkinson-kóros. 19 szezont húzott le a világ legkeményebb ligájában, ahol az ő nevéhez fűződik a legelképesztőbb rekord is. Gyógyszer- és alkoholfüggő volt, majd bajnok lett. Túlélt mindent, többek között édesapja elvesztését. A tragédia másnapján pályára lépett és élete legjobbját nyújtotta. Portré.


-
Áttörte a 400-at a forint árfolyama

Áttörte a 400-at a forint árfolyama

2022 vége óta nem járt az euró-forint árfolyam 400 fölött. A következő ellenállási pont 402-403 körül van. Minden attól függ, mennyire eszkalálódik a háború, rossz esetben elindul a lejtőn a forint, a 410-es euró sem zárható ki. A jegybanktól csak biztató üzenetek várhatók, az államadósság magas devizaaránya miatt pedig izzadhat Varga Mihály.



-

-
Lesz-e 500 forint 1 euró?

Lesz-e 500 forint 1 euró?

A forint árfolyamának megítélése, várható alakulásának megjóslása olyan műfaj, mint a foci: mindenki ért hozzá. Be kell vallanom, hogy a focihoz egyáltalán nem értek, a devizaárfolyamokkal való kereskedést pedig 2009-ben hagytam abba, szerintem pont jókor.Viszont lassan két évtizednyi tőkepiaci tapasztalattal a hátam mögött figyelemmel kísérem, hogy mi történik a forinttal. Az árfolyammal kapcsolatos vitákban sokszor érzem azt, hogy nem látjuk a fától az erdőt: a hazai szereplők rendre túlértékelik a magyarországi politikusok, jegybankárok szerepét a forint árfolyamának rövid távú alakulásában.


-
Elnöksége után alkotott maradandót a 100 éves Jimmy Carter

Elnöksége után alkotott maradandót a 100 éves Jimmy Carter

Kívülállóként költözött be 1977-ben Fehér Házba, s ugyanúgy távozott négy évvel később a demokrata Jimmy Carter, akit az ezt követő tevékenysége miatt értékel inkább a történelem, s ünneplik a századik születésnapján. Ezt a cikket a volt elnök századik születésnapján, október elsején közöltük először.


-
Érdekel, mitől lett sikeres az Adidas vagy az Apple?

Érdekel, mitől lett sikeres az Adidas vagy az Apple?

Klasszikus céges példa: egy ismétlődő probléma megoldása a cégnél kizárólag Béla bácsi asztala – de ő már két éve nyugdíjba ment, vagy még rosszabb esetben a konkurenciánál dolgozik. Hogy ez ne legyen így, a vállalatokon belül felhalmozott tudás átadása, az új és régi kollégák közötti megosztása kiemelten fontos feladat.A Boston Consulting Group (BCG) think tankje, a Bruce Henderson Institute szakértői a Harvard Business Review-ban megjelent cikkükben a fejlődő forgatókönyvek alkalmazására hívják fel a vállalatok figyelmét. De mik ezek, és hogyan érdemes őket használni? 


-

-

-
Megoldási javaslatok kiégett vagy csöndben lelépő dolgozók motiválására

Megoldási javaslatok kiégett vagy csöndben lelépő dolgozók motiválására

Különböző generációk, online megbeszélés, 8:30. Boomer: Helló Zsuzsi! Jó reggelt! Nem hallasz? Bocs, na, hol is van ebben a mikrofon.. igen. Most? X: Hahó, itt vagyok, csak gyorsan főztem egy kávét! Én? Ja, hét óta. Aha, válaszoltam mindre. Y: Fáradtnak? Ja, nem, minden oké, csak kissé el vagyok havazva, meg a térdem, tudjátok. Nem-nem, köszi, van már gyógytornászom. Z: Sziasztok! Szóval ma befejezném egy kicsit hamarabb, nem baj? Sikerült megszereznem azt a jegyet a koncertre!A közhelyek azért is közhelyek, mert sok bennük az igazság – hogy mondjunk egy közhelyet. A PwC HR tanácsadási csapatának vezetője, Reguly Márta A jövő vállalata hírlevélben most abban segít, hogy miként érdemes motiválni a fenti sztereotíp dobozokba eső beosztottjainkat hiteles vezetőként.


Kinek és miért ad bájos pandákat Kína, miért lehet minden japán neve 500 év múlva Szato, és mennyire pontos egy tóriumóra?

Kinek és miért ad bájos pandákat Kína, miért lehet minden japán neve 500 év múlva Szato, és mennyire pontos egy tóriumóra?

A héten bájos és veszedelmes állatokról is mesélünk. A bájosak a Kínában élő óriáspandák. Peking baráti országokat szokott jutalmazni belőlük egy párral, de egy finn magán állatkert most idő előtt visszaadott egyet, mert nincs pénze a tartásukra. A veszedelmes állatok az 1945 nyarán a Csendes-óceánon amerikai haditengerészekből lamározó cápák, akik az elsüllyedt hajójukról menekülőket vették célba. A tragikus eset baljós módon visszaköszön Steven Spielberg A cápa című klasszikusában is. A kiszolgáltatott katonák számára végtelennek tűnhetett az idő, amíg kimentették őket, egy új atomóra viszont – ami a cézium helyett a tórium izotópjával működik –, más nagyságrendet képviselő pontosságával a tudósok előtt a világmindenség végtelenjét nyithatja meg.


-
Áramoljon az a Golf!

Áramoljon az a Golf!

Mottó: „Nem csak tudósok, emberek is vagyunk. Csökkenteni kell a potenciálisan katasztrofális klímaváltozás kockázatát… Ezért ijesztő forgatókönyvekkel, leegyszerűsített, drámai hangvételű állításokkal kell operálnunk, az esetleges kételyeinknek pedig ritkán szabad hangot adnunk. Őszinték legyünk, vagy effektívek?” (Stephen H. Schneider, az IPCC egy volt vezető tagja)


-
Elvitte a víz: mire érdemes odafigyelni a kárbiztosítási szerződéseknél? 

Elvitte a víz: mire érdemes odafigyelni a kárbiztosítási szerződéseknél? 

A Duna mondhatni nemzeti szimbólum. Nehéz olyan embert találni, aki nem szereti, de azért jobb lenne, ha a medrében maradna és nem köszönne be a nappalinkba. Sajnos számos honfitársunknak ez utóbbi elkerülhetetlenné vált a hó eleji heves esőzések miatt. Az e heti Közlönyben az árvíz apropóján a kárbiztosítási szerződések néhol cseles világába szeretnék nektek betekintést adni.


-
Nélkülük sehol nem lennének a vállalatok, mégsem fordítanak rájuk elég figyelmet a vezetők

Nélkülük sehol nem lennének a vállalatok, mégsem fordítanak rájuk elég figyelmet a vezetők

Az Üzleti Intelligencia előző része arra a nem meglepő megállapításra jutott, hogy egy vállalat sikeresebb lehet – és kevesebb HR-kihívással kell megküzdenie –, ha figyel a munkavállalói elégedettségére. A hírlevél végigvette, hogy a felmérések alapján milyen lépéseket érdemes tenni a boldogabb munkakörülmények felé, elsősorban az irodai dolgozókra gondolva. A munkavállalók 70-80 százaléka azonban nem asztalnál ül, miközben az ő megbecsülésük is pontosan ugyanolyan fontos, mint a képernyők előtt ülő társaiké. A Boston Consulting Group (BCG) e heti hírlevelében azokra a munkavállalókra hívja fel a figyelmet, akik kulcsszerepet játszanak az egészségügy, az energiaipar, a gyártás, a kiskereskedelem vagy a logisztika területén: az asztal nélküli, nem irodai dolgozókra.


-
Nem elég, hogy a valaha volt legrosszabb hónapján van túl a MÁV, még nagyobb baj, hogy nyaranta ez már évek óta így van

Nem elég, hogy a valaha volt legrosszabb hónapján van túl a MÁV, még nagyobb baj, hogy nyaranta ez már évek óta így van

Szeptember végéig regisztráció ellenében díjmentesen olvashatod a HVG360 Prémium hírlevelek egyes részeit, így az alábbi írást is.Olvastak már a HVG-n cikket arról, hogy baj van a vasúttal? Egész nagy eséllyel azt én írtam – és az az igazság, hogy nem minden pillanatban éreztem jól magam írás közben. Ugyanis nagyon, de tényleg nagyon szeretek vonattal utazni: a napi közlekedésben is rendszeresen azt használom biciklizéssel kombinálva, vidékre pedig ha csak tudok, azzal járok. Meggyőződésem, hogy a vonatos közlekedés sokkal, de sokkal kényelmesebb még így is, mint bármi más, és azt is látom, hogy nagyon sokszor olyan dolgok miatt szidják emberek a vasutat, amit nem rajta kellene számonkérni. De nyilván már a legnagyobb vasútrajongó sem tudja azt mondani, hogy nincsenek komoly bajok.


-
Hogyan született és avult el a személyhívó, milyen titkot rejthet a holdsütemény, s miként élhetünk a tenger mélyén?

Hogyan született és avult el a személyhívó, milyen titkot rejthet a holdsütemény, s miként élhetünk a tenger mélyén?

Az 1990-es években állt népszerűsége csúcsán az Izrael által a Hezbollah-katonák kezében távolról pokolgéppé alakított személyhívó, de pagereket manapság már csak leginkább orvosok használnak. Ahogy beérkező üzenettel lehet bombává alakítani egy amúgy hétköznapi eszközt, úgy a szintén önmagában ártalmatlan kínai holdsüteményt is a bele rejtett – vagy rá írt – üzenet tette a mongol Jüan-dinasztia elleni forradalom szervező eszközévé még a XIV. században. Ha pedig sütiből sokat eszünk, riadtan nézhetjük a testtömegindexünk növekedését, ám tudósok szerint helyesebb lenne, ha az újabban megalkotott testkerekségindexre váltanánk, mert az pontosabb képet ad az egészségünkről.


-

-

-

-
Nem elég, hogy a valaha volt legrosszabb hónapján van túl a MÁV, még nagyobb baj, hogy nyaranta ez már évek óta így van

Nem elég, hogy a valaha volt legrosszabb hónapján van túl a MÁV, még nagyobb baj, hogy nyaranta ez már évek óta így van

Olvastak már a HVG-n cikket arról, hogy baj van a vasúttal? Egész nagy eséllyel azt én írtam – és az az igazság, hogy nem minden pillanatban éreztem jól magam írás közben. Ugyanis nagyon, de tényleg nagyon szeretek vonattal utazni: a napi közlekedésben is rendszeresen azt használom biciklizéssel kombinálva, vidékre pedig ha csak tudok, azzal járok. Meggyőződésem, hogy a vonatos közlekedés sokkal, de sokkal kényelmesebb még így is, mint bármi más, és azt is látom, hogy nagyon sokszor olyan dolgok miatt szidják emberek a vasutat, amit nem rajta kellene számonkérni. De nyilván már a legnagyobb vasútrajongó sem tudja azt mondani, hogy nincsenek komoly bajok.