Tetszett a cikk?

A folyamatot és az előkészületeket látva aligha hiszik majd szeretteink, hogy ebből valami jó fog kisülni. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy lehet minimális energiával maximális sikert elérni.

Bármikor könnyen előfordulhat, hogy szeretteink valami házi süteményt reklamálnak rajtunk. Pikírt megjegyzésekkel célozgatva elháziasszonytalanodásunkra. Mi mást is csinálhatnánk, mint hogy kibontunk egy üveg jó minőségű bort, és az élet nagy dolgairól barátnőnkkel folytatott maratoni telefonbeszélgetés közben úgy teszünk, mintha nagyon sütnénk?

Áltúrógombóc. Hálás desszert
© halker.hu
Egy olyan süteményt, amelyet tésztakeverés nélkül megúszhatunk, nem kapunk ínhüvelygyulladást a gyúrástól, nem lesz nagy halom mosatlan a konyhában, ráadásul még a délelőttünk-délutánunk is szabad marad. Vegyünk egy adag lisztet, mondjuk 40 dekát, plusz közel hasonló mennyiségű cukrot és keverjünk hozzá egy zacskó sütőport. A tészta felét egy kivajazott tepsi aljába szórjuk, morzsoljuk, majd ráegyengetünk fél kiló túrót úgy, hogy mindenhova jusson belőle. Jöhet rá a maradék lisztes cukor avagy cukros liszt, kinek hogyan tetszik.

Ennél a pontnál már túl vagyunk a süteménykészítés oroszlánrészén. Egy nagyobb ibrikbe töltsünk fél liter tejet, keverjünk bele két egész tojást és némi vaníliás cukrot. Öntsük nyakon az eddig elkészülteket. Ne ijedjünk meg, ha nem túl vonzó az összhatás, a végeredmény a fontos. Attól pedig nem kell tartanunk, feltéve, ha nem hagyjuk leégni a tepsit és a házat.

Befejezésként művünk tetejére rákockázunk egy egész margarint, s a tepsit betoljuk a sütőbe. Amikor a sütit kivesszük, a folyamatot korábban szkeptikusan figyelő közönség biztosan megváltoztatja álláspontját, és elkapkodja a felszeletelteket. Mi pedig minimális befektetéssel maximális háziasszonynak tekinthetjük magunkat.

Ha legközelebb nem figyelnek oda, megkockáztathatjuk az áltúrógombocót. A tejbegrízfőzés ugye nem a legkíméletlenebb módja időnk s erőnk igénybevételének? Csak arra kell figyelnünk, hogy a szokásosnál sűrűbbre sikeredjen. S reszeljünk bele kevés citromhéjat is. Erőteljesen keverjük össze a hozzá képest fele mennyiségű túróval, s ízlés szerint vaníliás cukorral. Ha képesek vagyunk kétfelé figyelni, eddigre már kész is az aranybarnára pirított zsemlyemorzsánk. Ha nem, legfeljebb kicsit pihen a darás-túrós massza. A lényeg, hogy a végkifejletben alaposan meghempergőzzenek a pirított prézliben a két kanállal vagy vizes kézzel ügyesen gombócszerűvé formázott darabok. Legyen a közelben cukros tejföl, amivel leöntjük.

Ilyentájt a csúnya süti és az álgombóc is hálás – nem beszélve a publikumról – pár szem epres körítésért, netán frissiben rottyantott eperöntetért.

Gőgh Csilla – Gyimesi Zsuzsa

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyimesi Zsuzsa Gasztro

Lustamenü: A nyár bevonulása

Pentekosztesz – lehetne egy görög szakács is, vagy egy jó kis mediterrán fogás, de a gasztronómiában még senkit sem ihletett meg a jelentése: ötvenedik. Viszont a Pünkösd tőle örökölte a nevét, lévén mozgó ünnep, mindig ötven nappal húsvét után. A régiek rendesen ettől a naptól jegyezték a nyár bevonulását.

Gyimesi Zsuzsa Gasztro

Lustamenü: Tavaszjáró gulyás

Piros betű ugyan nem jelzi a naptárban, de április 24. mindig is jeles ünnep volt a magyar néphitben. Ilyenkor, azaz Szent György napján csuda dolgok történnek.