szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két irányzat verseng egymással a fagylaltdivatban: az egyszerű, díszítés nélküli, megbízható alapízek a szokásos tégelyben, illetva a díszes, különleges, aromákkal ízesített, magasra habosított "hideg nyalaté". A csokoládé népszerűsége töretlen, az aromatársításoknak azonban csak a fantázia szab határt.

Az egyik népes irányzat a süteményfélék és a csokoládéfajták ízét próbálja utánozni, így született - természetesen Olaszországban, a fagylalt(porok), aromák, ízesítő paszták, szirupok és szószok hazájában - a barackos túrótorta, a szilvásgombóc, a mézeskalács, az almáspite, a mézes puszedli, a zserbó, a palacsinta, a mandulás, kókuszos, mogyorós, meggyes, mentás,  bonbonlikőrös csokifagyi.
 
Egy másik irányzat a biofagylalté - ezeknél az alapanyagokat szigorú kritériumrendszer szerint ellenőrzik - valamint a zöldséges szorbeteké: ma már cékla-, spenót-, és sóskafagylaltot is készítenek, de az egyik tavalyi fagylaltversenyen szerepelt chilis és lecsós ízesítésű is.
 
Az italok sem maradnak ki: különböző népszerű koktélok zamatát ugyanúgy utánozzák egyes fagylaltozókban, mint a tokaji aszúét vagy egyes likőrfajtákét. Nem ritka, hogy csak egy-egy nevet adnak a kompozíciónak, így sztárokról vagy kitalált személyekről is elneveznek  fagylaltokat - a Hupikék Törpikék után a James Bond különösen ígéretesen hangzik.
 
A díszítés kulcskérdés, ez vonzza leginkább a tekintetet. Alapszabály, hogy csak ehető díszeket lehet rátenni a hideg krémek tetejére. Túlzásnak tűnik - és nem is higiénikus - ha fél narancsokat héjastul, vagy éppenséggel fél kókuszt tesznek a tégelyekre, nem beszélve az aranyfüst jellegű vagy ezüsthálót utánzó díszekről - vagy inkább díszletekről. Ami a színeket illeti, a hupikék és az élénkzöld már nem divat - a  szolid, kevert árnyalatok kedveltek.
 
Széles az árskála: a legolcsóbb gombóc 70 forintba kerül,  a legdrágább 630 forintba. Az előbbi egy hipermarketben, az utóbbi egy bevásárlóközpontban kapható. A világ egyik leghíresebb, legpatinásabb amerikai fagylaltjából kerül ennyibe egy gombóc - igaz, jókora.
 
Jellemzője, hogy semmilyen tartósítószert, port vagy mesterséges adalékanyagot nem tartalmaz, kizárólag jó minőségű friss tejszínt, tojássárgáját és cukrot, valamint természetes ízesítőket használnak fel hozzá, és repülőgépen szállítják Európa számos országába. Kedvelt idei ízvariációjuk például a vaníliás-pekándiós, a cappuccino-karamell trüflis, az epres túrótortára emlékeztető vagy a mangószorbet.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Fagylaltkiállítás nyílt Budapesten

Hideg nyalat és spanyol tekercs címmel fagylalt, parfé és jégkrém történeti, időszaki kiállítás nyílt pénteken a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban.

Szikora Katalin Gasztro

A fagylalt karrierje

A kínaiak ezelőtt ötezer évvel fedezték fel, hogy ami tejből, jégből készül édes anyagokkal, az jó. Ma azt mondjuk, ez volt a fagylalt elődje.

hvg.hu Itthon

Mit habarnak a fagylaltunkba?

A napsütés a legjobb marketinges, mondják jégkrémes berkekben. Meg azt is: hogy egyetlen jobb nyári nap felér egy egész téli hónap forgalmával. Továbbá: csoki-eper-vaníliával nem lehet bukni Magyarországon. Utánanéztünk, mi a helyzet jégkrém- és fagylaltfronton.