szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tíz esztendős a Békéscsabai Kolbászfesztivál,amelyet az idén október 23-25. között rendeznek meg. A jubileumi attrakció szombaton a Kolbászkészítők Bajnokok Ligája. A versenyre 370 csapat nevezett be.

Az 1997–es indulás óta a  fesztivál nemcsak hazai, de a nemzetközi hírnévre is szert tett. Az egyik legjelentősebb, turisztikai vonzerőt jelentő magyar gasztronómiai rendezvény, évről évre 65-70 ezer látogatóval.
A program rendre a kolbász készítést és a disznótoros hagyományokat mutatja be a közönségnek.

A rendezvényhez borvigadalom, valamint mezőgazdasági- és élelmiszer-ipari, illetve turisztikai kiállítás és  különböző szakmai programok társulnak. Lesz még disznóvágás, savanyúságverseny, és ifjúsági terítési- és szakácsverseny.

A borvigadalmon 30 pincészet és borászat mutatkozik be. S képviselteti magát néhány pálinkafőzde is.

                                                              A recept

A valódi csabai házikolbász receptje Krajcsó Pál békéscsabai hentesmestertől , aki a 2000. évi millenniumi fesztivál fődíja mellett életmű díjat kapott

Hozzávalók:
10 kg sertéshús vegyesen (comb, lapocka, tarja, dagadó), ha nem elég zsíros, akkor kevés húsos szalonnával kiegészítjük. Legjobb a 150 kg-nál nehezebb, egy évesnél idősebb Mangalica-Berkshire, keresztezett sertés.

20 dkg édes, őrölt, házi paprika, 5 dkg erős, őrölt, házi paprika, 24 dkg asztali só, 3 dkg apróra vágott foghagyma, 2 dkg fűszerkömény (egész)

A vastag csabai kolbász készítésére a legideálisabb a karácsony előtti, csípős, hideg idő. A korán reggel levágott disznót megperzseljük, tisztára mossuk, felbontjuk részeire, majd bevisszük egy disznóvágó asztalra. Kicsontozzuk, a húst kis kézi hajtású gépen, 6 mm-es tárcsán megdaráljuk és a fent leírt fűszerekkel még melegen összegyúrjuk, ilyenkor jobb a hús kötőereje, jobban összetart. Gyúrás után kivisszük a hidegre és 10 cm vastagságúra szétterítjük egy lapon. A mikor a hús már hideg, visszavisszük géppel és sertés vastagbélbe töltjük, majd bekötjük, s így füstölésre készen áll. Ideális esetben a füstölőkamra huzatos és plusz 6 foknál nem melegebb. 48 óra múlva érdemes átvinni a szellős füstölőbe, vagy szabadkéménybe. Hat napon át, lassan füstöljük, száraz bükkfa fűrészporral, arra nagyon vigyázva, hogy plusz 12 C foknál ne legyen magasabb a hőmérséklet! Füstölés után a kamrába 18 fokon még három hónapig érik a jó csabai.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!