szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Nem úgy készülnek az első pákozdi paradicsomfesztiválra, mint a spanyolországi Buñolban. A csata náluk valószínűleg elmarad. A Velencei-tó melletti község régi, hagyományos terményének szeretnének új esélyt adni. Megidézve a szokásokat, hagyományokat, amelyeknek már majdnem nyoma veszett.

A ma már nemcsak piros, de a sárgától a rózsaszínűig termesztett közkedvelt zöldségféléről, mindenki jól tudja, Közép- és Dél-Amerikából származik. A spanyolok közvetítésével jutott Európába a 16. században, ők részben megőrizték azték nevét, s tomate-nak hívják. Ebből ered a földkerekség legnagyobb paradicsomfesztiváljának, a tomatiná-nak az elnevezése is. Az idén a Valenciától 40 km-re található Buñolban alig pár hete, augusztus 25-én tartották a különös, paradicsomdobálós népünnepélyt, amelynek végén a 125 tonna paradicsom levében úsztak a résztvevők. Az ünnepség egyébként 65 éves múltra tekint vissza. Annak idején teljesen spontán indult, esztendőkön át tiltották is a pardicsomcsatát, sokszor a rendőrség vetett véget a vitamindús akciónak.    

Berki István hagyatékából

Ma már a Spanyol Turisztikai Hivatal által kiemelt, nemzetközi érdeklődésre számot tartó esemény. A La Tomatina idején a 9 ezres lakosú városka létszáma sokszor több mint az ötszörösére nő, az idén is 45 ezer részvevője volt a  látványosságnak. Természetesen Pákozdon nem számítanak ilyen nagy érdeklődésre, de nem is ez a célja a község első paradicsomfesztiváljának. Itt nem lesz paradicsommal való dobálózás, s talán az idén még annak is örülnek, ha elegendő levet tudnak préselni a vendégeknek a Fejér megyében egykor híres pákozdi paradicsomból. Korábban a helyi domboldalak kertjeiben a legelőnyösebb természeti, klimatikus viszonyok között – nyilván a Velencei-tó mikroklímájának köszönhetően – húsos, leves, nagy szemű paradicsomot termesztettek a gazdák. Keresettsége a székesfehérvári piacon nagy volt, fonott vesszővékákban szállították az őstermelők a piaci napokra.   Mindig mind elfogyott,akár árus nélkül is, becsületkasszás alapon. Másnap az érte járó pénz ott volt a vékában. Az egykori kofák még jól emlékeznek erre.

Érdeklődésünket örömmel fogadta a szeptember 25-i rendezvény főszervezője, Kissné Vörösmarty Mária, aki a pákozdi paradicsom fajtamegőrző kezdeményezéséről nyilatkozott. "Az itteni paradicsomnak jellegzetes formája, íze volt. Titka a község idős lakosai szerint: a helyi klíma és a föld. Ebben az évben szeretnénk megtalálni azt a fajtát, ami még jellemző erre a régi, ismert paradicsomunkra. Az előzetes egyeztetéseken magokat kaptunk, segítőink felvállalták a palántázást. Folyamatosan fényképezték a növekedés fázisait, így  idős  hagyományőrzőink segítségével ki tudjuk választani, melyik az igazi. Innen szeretnénk bővíteni a termesztést, jövő évben már fajtavédelemmel."

Sajnos, az augusztusi-szeptemberi rossz időjárás Pákozdon is közbeszólt, a kísérleti termés nagy részét tönkretette. Ezért a rendezők várják a falu lakosainak és a vállalkozó feldolgozóknak a segítségét, hogy paradicsomlevet készíthessenek az ünnepi eseményen, úgy ahogy régen szokták.

A paradicsom mindennapi és ünnepi ételeink része, teljesen beépült a magyar gasztronómiába. A hazai paradicsom zamata összehasonlíthatatlan más országokéval. Fogyasztjuk nyersen, passzírozva, töltve, főzve, grillezve, s ki tudja még hányféleképpen, hány változatban. Ezért Pákozdon versenyt is rendeznek a paradicsomos ételekből. A helyiek elkészítik – kóstolási lehetőséggel – az egyik régi, hagyományos pákozdi ételt, a paradicsomos burgonyagombócot is. Szívesen látnak mindenkit, aki főzőtudományát szeretné bizonyítani az általa kreált paradicsomos fogásokkal kicsiben vagy nagyban. Természetesen várják a kulinária iránt érdeklődő ízlelőket, receptgyűjtőket, cserélőket is.

A fesztivál érdekes színfoltjának ígérkezik, a Mesenádas. Régi piacozók, idősebb termesztők mesélnek majd híres pákozdi paradicsomukról, régi piacokról, tárgy - és fotóbemutatóval egybekötve. Szívesen fogadnák a rendezők, ha a paradicsom kapcsán olyan szakértők, vállalkozások csatlakoznának hozzájuk, akik a zöldségfélék egészséges életmódban vitt szerepét erősítenék a fesztiválon. A Velencei-hegység, Pákozd és környéke kiváló borok termőhelye, így örömmel helyt adnának a paradicsom-ételek és a bor összeférhetőségét firtató gasztronómusoknak, enológusoknak. Magunk sem gondoltuk volna, ennyi mindent fel lehet fűzni egy újabb jó ötlet, az I. Pákozdi Paradicsom Fesztivál köré.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!