szerző:
Kovács István
Tetszett a cikk?

A világon egyedülálló bemutatóterem működik Egerben, a minaret lábánál, ahol közel 130 cukrászati mestermunka és egy komplett barokk marcipánszoba ejti ámulatba a látogatót. Készítőjük a kétszeres Guinness-rekorder Kopcsik Lajos mestercukrász, aki most éppen egy ötven darabból álló guruló tárlat készítésén fáradozik. Jövő év végén közkívánatra indulhat útjára ez a vándorkiállítás.

A 69 éves alkotó 1970-től halmozza a különféle rangos hazai és nemzetközi elismeréseket. Először a Szakácsegyesületek Világszövetsége ezüst serlegét nyerte el, majd 1974-ben a bécsi cukrász-szakács versenyen (WIKA) kapott aranyérmet. Aztán Bázel, Prága, Luxemburg világversenyein ismerték meg közelebbről műveit és díjazták aranyérmekkel, az 1988-as Szakácsolimpián, Frankfurtban pedig Oscar-díjjal jutalmazták munkáját. 1996-ban ért fel a szakma egyik legmagasabb csúcsára, ami álomszerűre sikerült. Berlinbe, a cukrászolimpiára tíz munkával érkezett és tíz aranyéremmel tért haza. Ilyen eredményt addig és azóta senki sem könyvelhetett el, ezért ez Guinness-rekordot ért, akárcsak a 2001-ben készült 3,5 négyzetméteres cukor faliképe. Utóbbi a világ legnagyobb ilyen anyagból készült alkotása. A luxemburgi Gasztronómiai Világbajnokság hat arany-, három ezüst- és három bronzérme is a sikerek sorába tartozik a szinte megszámlálhatatlan kiugró eredmény mellett. Alkotásai a magángyűjtőktől kezdve egészen II. Alekszij orosz pátriárka és az ortodox egyház gyűjteményéig is eljutottak.

Bemutatóterem. Minden cukorból van
Kovács István

"Emlékezetes még számomra a 2004-es stockholmi önálló kiállításom, ahol a közönség előtt is dolgoztam, de életem legfőbb vágya mégis 2005-ben teljesült. Ekkor sikerült megnyitnom Marcipániát, az egri marcipánmúzeumot, amelyben mintegy 130 díszmunka kapott helyet. A napokban a tárlat tovább bővült sárközi, buzsáki és kalocsai párnával, illetve egy kalocsai köténnyel" – nyilatkozta a világhírű mestercukrász a hvg.hu tudósítójának.

Ezekkel a darabokkal teljesebb lett a tájegységek párnakollekciója, hiszen a kalotaszegi, matyó és hevesi hímzések mellé újak érkeztek. Az egykori harangöntő műhelyben természetesen láthatók Eger történelmével kapcsolatos képek, mint a török miniatúrák, a minaret, az egri szüret, a boroshordó, vagy a város címere. A gyerekeknek Nils Holgerson, Ludas Matyi, Vuk és a Kisvakond mesefigurái jelentenek egyedülálló élményt.

A Marcipánszoba külön történet. Az Eger díszpolgára címmel kitüntetett Mester úgy gondolta, egy barokk városba illik készíteni egy barokk szobát. Türelme és kitartása meghozta az eredményt, 2008. július 16-tól látható a világon egyedülálló szoba, ahol a parketta, a tapéta, a kandalló, a kanapé, de még a puttók is marcipánból készültek, akárcsak a területet őrző kutya. Borítékolható, hogy ez sem maradhat ki a Guinness-rekordok könyvéből mint a világ legnagyobb marcipán együttese.

A nagy látogatottságnak örvendő egri kiállítást az elmúlt évben 30 ezren keresték fel, miközben több nagyváros vezetője szerette volna lakóhelyén látni az alkotásokat. Hosszas rábeszélésre két évvel ezelőtt Nyíregyháza nyomásának engedett Kopcsik Lajos, és „elbocsátott” néhány darabot az állandó tárlatból. A Nyírség fővárosában néhány nap alatt négyezren látták a cukorcsodákat. Csakhogy ez a néhány nap az alkotónak egy örökkévalóság volt, mert attól félt, sérülten érkezhet vissza néhány darab. Ekkor úgy döntött: soha többé nem engedi elvinni Marcipánia művészi darabjait, inkább készít egy ötven darabból álló vándorkiállítást.

Az Oscar-díjas cukrász nem valamiféle koncepció alapján dolgozik. Mindig kitalál valamit, amit aztán elkészít. Így születtek a Dürer, Vasarely, Szász Endre, Picasso reprodukciók, vagy a matrjoskababák. Kopcsik Lajos közel a 70-hez is minden munkanapon leül munkahelyén a jól bevált márványasztalhoz, amelyen a cukorcsodák készülnek. Az EVAT Zrt. nevű önkormányzati cég biztosít számára műhelyt és alapanyagot, vagyis cukrot és tojást. A marcipántészta harmadik alkotóeleme, a mandula kimarad az anyagból, mert az idővel avasodik és kellemetlen szaga lenne.

Az ötvenes kollekciónak elkészült már az egyharmada, de Kopcsik Lajos tervei szerint 2011 végén a teljes kiállítási anyag bemutatható állapotban lesz. Ezekben a napokban keretezik be Kass János gyermekbélyeg-sorozatának három reprodukcióját, de van kész rinocérosz, és a répamese figurái is visszaköszönnek. Már csak az a kérdés, melyik város lesz az a szerencsés nyertes, ahol először lesznek láthatók a világhírű mester világraszóló marcipánalkotásai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!