szerző:
Varga Márta
Tetszett a cikk?

A pezsgő nem csak kiváló aperitif, de egyike a legsokoldalúbb, étkezések mellé is kínálható nemes italnak. A nagy klasszikus, a kaviár mellett számos egyszerűbb vagy rafináltabb fogást is kísérhet.

A pezsgők és ételek párosításánál nincsenek kőbe vésett szabályok, bárki kipróbálhatja a saját ízlésének megfelelő kombinációkat. A legfontosabb, hogy az ízek és aromák harmonikusan kiegészítsék egymást. Az alábbiakban adunk néhány ötletet.

A viszonyítási alapot minden pezsgőház esetében az évjárat nélküli vagy non-vintage brut champagne jelenti, mert ez képviseli leginkább a gyártók stílusát. Egy fiatal, gyümölcsös non-vintage pezsgő remek választás aperitifként, de nem túl érett keménysajtokkal is fogyasztható. A testesebb non-vintage a robusztusabb ízekkel is jól harmonizál, ezért szokták kaviár vagy osztriga mellé ajánlani.

Szilveszteri pezsgőzés. Nem csak a pohárban finom
ericlbc via flickr

A fiatalabb (3-10 éves) vintage vagy évjáratos brut számos étel tökéletes társa, gazdag szósszal elkészített halféléknek éppúgy, mint a szárnyasoknak (különösen kacsának) vagy könnyebb borjú-, disznóhúsnak. Ez a fajta a legtöbb sajtfélével is jó párosítás. Aki szereti a japán konyha különlegességeit, szintén fiatalabb évjáratos pezsgőt válasszon.  Az idősebb (10+ éves) brut champagne nagyon finom érett keménysajtokkal (parmezán, cheddar), szarvasgombával és enyhén füstölt ételekkel, például lazaccal.

A blanc de blancs champagne – amely kizárólag Chardonnay szőlőből készül – szintén fenséges aperitif, ugyanakkor elegáns kísérője az osztrigának, kagylóknak, rákféléknek vagy enyhén ízesített fehér tengeri halaknak. Az éréssel mélységet nyert borok megállják a helyüket tejszínes, krémes szószos és fűszeres ételekkel, még az indiai curry-s fogásokkal is. A thai curry-s ételek mellé a citromfű miatt nem illenek.

A nehezebb blanc de noirs champagne fogyasztása – amely a Pinot Noir és/vagy Pinot Meunier szőlőkből készül – kimondottan az étkezések során javasolt. Fogollyal, borjúval és disznóhússal is kínálható. Az érettebb változatok még gazdagabb ízekkel párosíthatók, akár marhahússal, vadakkal vagy vesepecsenyével.

Az apró bogyós piros gyümölcsök, a szeder, málna, ribizli illatát idéző non-vintage rosé champagne garnélarákkal, homárral vagy más tenger gyümölcseivel is szépen harmonizál. Az érettebb, gazdag és zamatos vintage rosé-k pedig jó összhangban vannak a vörös húsokkal és az erősebb fűszerekkel (bazsalikom, menta, koriander).

A demi-sec pezsgőket  libamájjal, zsírosabb kacsa- vagy libasültekkel érdemes kortyolgatni. A brut pezsgőnél jobb választás a demi-sec akkor is, ha az étel valamilyen édes összetevővel, gyümölcsökkel készül, esetleg karamellizált vagy cukrozott. Ez a típus a nem túl édes desszertek mellé is bátran kínálható.

Különleges alkalmakra, többfogásos vacsorákhoz több féle pezsgővel érdemes készülni. A vendégek fogadásához egy karakteres special cuvée, az előételekhez egy elegáns non-vintage brut vagy blanc de blancs ajánlott. A főételekhez évjáratos vagy blanc de noirs-t  töltsünk, míg a desszertek mellé demi-sec vagy rosé champagne-t. A szakácskönyvekben a hozzávalók között ritkán találunk pezsgőt, pedig ezeket a nemes italokat arra is használhatjuk, hogy a már jól ismert fogásokat érdekesebbé tegyük.

[[ Oldaltörés (Recept) ]]

Gyömbéres pezsgős kacsamell steak

450 g kacsamell
5-6 vékony szelet friss gyömbér
2 evőkanál szójaszósz
3 evőkanál brut vagy demi-sec pezsgő
3 szál újhagyma
friss koriander levél
2-3 evőkanál olaj

Egy tálban összekeverjük a gyömbért, a szójaszószt, a pezsgőt és sót. Hozzáadjuk a vékony szeletekre vágott kacsamell filét, és 30 percig állni hagyjuk.
Felforrósított serpenyőben egy kevés olajon a szeletek mindkét oldalát 2-2 percig sütjük. (A steakek sütéséhez érdemes beszerezni vas serpenyőt.)
Felkarikázott újhagymával és apróra vágott koriander levéllel megszórt jázminrizsen tálaljuk.

Pezsgős mascarpone krém

250 g mascarpone
1,5 dl tejszín
1,5 dl rosé pezsgő
100 g cukor
piros bogyós gyümölcsök (pl. eper, málna, ribizli, áfonya, meggy)

Egy tálban összekeverjük a mascarponét a cukorral és a rosé pezsgővel. A masszához óvatosan hozzáadjuk a kemény habbá felvert tejszínt. (Ha sűrűbb krémet szeretnénk, tegyünk a masszához egy csapott evőkanál epres pudingport is.) Tulipán formájú pezsgőspoharakban (vagy fehérboros poharakban) tálaljuk úgy, hogy alulra kerüljön a gyümölcs, majd rá a krém. A tetejét díszíthetjük ropogós kekszmorzsával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Varga Márta Gasztro

Champagne körút:a tíz legjobb francia pezsgő

A pezsgő mindig varázslat és ünnep. Ragyogás a szürke hétköznapokban, kivételes hangulat a kivételes alkalmakkor. Most, év vége felé közeledve tartsanak velünk egy Champagne körútra, ahol a nagy pezsgőházak hagyományai és a nemes italokhoz kapcsolódó érdekes történetek egyaránt a varázslat részei.

hvg.hu Gasztro

Kávé és pezsgő: nem racionális élmény

Az ünnepre pezsgővel koccintunk, a közös étkezéseket pedig rendszerint egy jó kávéval zárjuk. Nincs ebben semmi különös, s valószínűleg nem is jut eszünkbe, hogy bármiféle harmóniát keressünk a kávé és a pezsgő között.

Varga Márta Gasztro

Mit kell tudni a pezsgőfajtákról?

Az igazi, nemes pezsgő színe az arany különböző árnyalataiban pompázik. Lehet halványabb vagy borostyán, zöldes, sárgás vagy ezüstös fénye. De a változatosság nem csak a szemet gyönyörködteti, hanem a pezsgők karakteréről, az érési idő hosszáról vagy az alapborok szőlőfajtáiról is sokat elárul.