szerző:
Megyeri Zsuzsanna
Tetszett a cikk?

Budapesti főzőiskolákat bemutató sorozatunkban ezúttal profi terepre léptünk. Kis fenntartással, mert lássuk be, éppenséggel egy profi konyha nem tűnik közösségépítő műhelynek. Kellemesen csalódtunk.

High tech felszereltség, minden csillog-villog, az ember szoronghat, nehogy már elefánt legyen a porcelánboltban. S ráadásul egy kvalifikált séf keze közé kerülünk. Milyen is lehet az ilyen konyha? Képzeteink szerint, Gordon Ramsay-is értelemben inkább egy szigorúan hierarchikus felépítésű, feszített tempójú üzemre hasonlít, ahol csak egy valakinek lehet szava, és az a séf. A keze alá dolgozó szakácsoknak, kuktáknak és kisegítőknek maximum helyeselniük szabad, de azt is csak halkan, nehogy a hirtelen haragú és félelmetes „F”, mint főnök haragját szítsák.

Megyeri Zsuzsa

Nos, Kis Sándor, a Miele-főzőiskola séfje kicsit sem hasonlít Gordon Ramsay-re – bár lehet, hogy bizonyos értelemben nem bánná –, ami kifejezetten előnyére válik. Derűs nyugalommal irányítja alkalomról alkalomra maroknyi csapatait, és egyáltalán nem zavarja a kotnyeleskedés vagy az esetlenség. Azt állítja, neki elég, ha az általa felállított irányvonalat nagyjából követik a tanítványok, nem akar szigorú szabályokat betartatni. Az egész főzőiskola azért jött létre, hogy jó hangulatban, közösségi tevékenység formájában, használat közben ismertessék meg a legkorszerűbb konyhai gépeket, eszközöket. Persze élményekkel is gazdagodva. „A főzés nálunk közösségi tevékenység. Megosztjuk a munkát, mindenkinek van valamilyen részfeladata, és megpróbáljuk jól érezni magunkat. Ezért nem zavar, az úgymond kontárkodás" – állítja a séf. Majd hozzáteszi: „a házi gasztronómia arról szól, hogy megpróbálunk minél változatosabban főzni. Itt azt is megtanulhatják a résztvevők, hogyan kell rendeltetésszerűen használni a konyhai eszközeinket. Nekem ez egy kihívás, és örömet okoz, ha segíteni tudok a háziasszonyoknak abban, hogy színesebben és egészségesebben tudjanak a családjuknak főzni.”

Megyeri Zsuzsa

A főzőiskola menüsorainak összeállításakor fontos, hogy viszonylag könnyen és gyorsan elkészíthetők legyenek az ételek, de az is szempont, hogy az egészséges táplálkozást szolgálják. A szabályozható gőzben a párolás csak pár percig tart, így az ételek színe, íze egyáltalán nem változik meg, és a bennük levő értékes tápanyagok is megmaradnak. Az indukciós főzőlap csak a serpenyőt melegíti, a kezünket nem tudjuk megégetni vele. Valóságos attrakciónak is beillik, amikor a séf a fortyogó serpenyőt felemeli, és a tenyerét teszi a sütőmélyedésbe, vagy a konyharuhát „vasalja” ugyanazon a lapon, ahol még egy másodperce a vaj sercegett
Ami a résztvevőket illeti, vegyes a kép. Persze attól is függ, éppen mi az aktuális téma (általában egy alkalmas, pár órás délutáni, kora esti tanfolyamokról van szó). Az elkövetkezendő hetekben például a húsimádoknak, a sushi fanoknak, a török konyha iránt érdeklődőknek kedveznek. Vannak fiatalabbak és idősebbek, nők és férfiak, de jönnek ide csapatépítő, összeszoktató programokra is (mi éppenséggel egy „csajos” könnyű, nyári főzésen vettünk részt).

Előfordul, hogy meglepően tehetségesek a résztvevők, mondja Kis Sándor. „Vannak nagyon kreatív és vállalkozó szellemű emberek. Volt olyan háziasszony, akitől én is ellestem trükköket. Egy tésztareceptet vettem át tőle, amit ő is örökölt  az édesanyjától. Nem szégyen, ha tanulunk egymástól."

Megyeri Zsuzsa

A főzés öröm, ezt mindenki megtapasztalhatja, de a legjobb mulatság mégis az, amikor a sikeres konyhai ténykedés után a kész ételeket közösen fogyasztjuk el. Együtt, egy asztalnál séfek és kukták, amatőrök és profik. A négyfogásos menü ott jártunkkor alig egy óra alatt készült el: párolt garnéla cukorborsóval és céklával, grillezett csirkemell marinált nektarinnal, málnahab pirított mandulával, végül csokoládé szuflé. Igaz, nyolc pár szorgos kéz dolgozott rajta, meg néhány ultramodern konyhagép, plusz Sanyi séf figyelő szeme kísérte a műveleteket, akivel időközben néhány alkoholmentes pertu-koktélt is legurítottunk.

Kiknek ajánljuk? Akik értékelik az igényes környezetet, a profi felszereltséget és technológiát; egészséges és változatos konyhát szeretnének vinni. Létszám: kis csoportok, alkalmanként maximum 8 fő.

Recept
Garnéla céklával és cukorborsóval

40 dkg pucolt garnéla
25 dkg cukorborsó (zöldborsó)
10 dkg vaj
1 db chili paprika
ízlés szerint friss menta

A megtisztított céklát vékony csíkokra vágjuk, és párolni kezdjük. Pár perc után hozzáadjuk a garnélát és a zöldborsót, és együtt készre pároljuk (szabályozható gőzpárolóban mindössze 12 perc, de hagyományosan is elkészíthetjük). Közben egy serpenyőben felolvasztjuk a vajat és megforgatjuk, picit pirítjuk benne az apróra vágott chilit. Ezzel a chilis vajjal locsoljuk meg tálalás előtt a céklás, cukorborsós garnélát, amire ízlés szerint friss mentaleveleket is csipdeshetünk. (Ezt a fogást is, mint általában a gőzpárolóban készülteket, nem vagy alig kell sózni, mert megmaradnak az összetevők intenzív ízei.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!