szerző:
-gy-
Tetszett a cikk?

Kezdetben vala a kínai büfé, ami aztán bámulatos sokszorozódásról és uniformizálódásról tett tanúbizonyságot. Sokan meg is untuk, és más konyhákba kezdtünk beleenni. Egyik kedvencünk lett az indiai, ami szerencsére még nem süllyedt a körúti hókuszpókusz globál etetők színvonalára. Az meg pláne tuti, amit otthon csinálunk. Most kókuszos garnélakarit.

Igazán érdemes Indiát beköltöztetnünk a háztartásunkba. Nem mintha a mediterrán Goától a vegetáriánus nyugaton át a savanykás, pikáns keletig az egész birodalmat be tudnánk spájzolni. Viszont, ha tartunk otthon pár alapvető fűszert, hozzávalót – például gyömbért, kurkumát, kardamomot, kókusztejet –, akkor nagyon finom, ráadásul egészséges ételeket tudunk összeütni. Már az illatok is varázslatosak, hát még az, ami az asztalra kerül. A fűszerek egy része szupermarketben is kapható, de érdemes rászánni az időt egy beszerzőkörútra delikátszekbe, fűszerekre szakosodott boltokba.

Mostani fogásunkhoz az egyáltalán nem mellékes garnélát is ott találjuk az élelmiszer-áruházak hűtőpultjaiban, de kis utánjárással frissen is zsákmányolhatunk a halasoknál. Ez az étel egyébként a bengáli térség egyik specialitása. Fűszeres, ugyanakkor a kókusztejnek köszönhetően, picit édeskés. Bár magában is tökéletes fogás, köríthetünk mellé fehér basmati vagy barna rizst.

Hozzávalók

75 dkg pucolt garnéla
½ citrom
3 evőkanál olaj
1 kisebb hagyma
3 gerezd fokhagyma
1 rúd fahéj
4 szegfűszeg
1 kiskanál kardamom
5 dkg friss gyömbér
1 kiskanál Cayenne bors
1,5 dl kókusztej

A garnélákra rácsavarjuk a fél citrom levét, és 5 percig állni hagyjuk. Ez alatt fel is tudjuk aprózni a megtisztított hagymát és a fokhagymagerezdeket. Ha elég gyorsak voltunk, még éppen marad időnk a gyömbér meghámozására és felszeletelésére (minél kisebbre szeleteljük, annál jobb). Most már csak a szegfűszeget kell mozsárban összetörnünk (rakhatjuk zacskóba, és egy húsklopfoló is megteszi). Leszűrjük a garnélát, s félretéve még picit várakoztatjuk. Serpenyőbe öntjük az olajt, beletesszük a hagymát, közepes lángon aranyszínűre pirítjuk. Idáig egész magyaros a művelet, de most jön bele a kurkuma, az összetört szegfűszeg, a fahéj, a kardamom, a gyömbér és a fokhagyma.

HVG

Állandó kevergetés mellett 1 percig pirítjuk az egyveleget, és jó mélyre szippantjuk az illatokat, hogy kellőképpen Indiába andalítsuk magunkat. Ezt csak fokozni tudjuk azzal, hogy mindjárt a serpenyőbe szórjuk a Cayenne borsot, és felöntjük az egész fűszeres egyveleget a kókusztejjel. Kicsit sózzuk, jól átkeverjük és felforraljuk, majd 5 percig csöndesen főzzük. Na, most jöhet a garnéla. Innentől kezdve már tényleg csak 5 perc forralás, és tálalhatunk. A fahéjrúdat azért vegyük ki, csak az ízére volt szükségünk. Ha van friss korianderlevelünk – vagy üsse kő, petrezselyem – azzal díszíthetjük.

Tipp! A konzerv kókusztejet helyettesíthetjük úgy, hogy kókuszreszeléket forrázunk le. Állni hagyjuk, leszűrjük, átnyomkodjuk. A friss gyömbér helyett őröltet is használhatunk, de annak kevésbé intenzív az íze. További fortélyok és fogások lépésről lépésre az Ízek és kultúrák sorozat 6., indiai kötetében (HVG Kiadó 2011).

www.izek.hvg.hu

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!