szerző:
Molnár Kata Orsolya
Tetszett a cikk?

A minap meghívást kaptunk egy telekommunikációs cég rendezvényére, amely a tabletek konyhai hasznosságát volt hivatott demonstrálni ismert személyiségek társaságában. Hogy mi értelme volt? Annyi mindenképpen, hogy felhívta figyelmünket, mind Androidra, mind Apple-re már számos főzést könnyítő applikáció létezik.

A Chef Parade-ban tartott rendezvényre az újságírók egy sajátosan összeválogatott kis csoportja gyűlt össze, volt aki életmód rovatot, más technikát, néhányan bulvárt, mi pedig a gasztronómiát képviseltük. Hogy valójában kinek szólt a program? Nem sikerült megfejtenünk, de ha úgy tetszik, mindenki talált szemezgetni valót, legfeljebb nem azt, ami rá szabatott. Technikának kevés volt a tablet, bulvárnak a celeb, gasztrónak a kulinária, életmódnak pedig összességében minden. Egy kis időhúzás és csevegés után az egybegyűlteket a szervezők hat csapatra osztották, és megkezdődött a főzés.

a7.sphotos.ak.fbcdn.net

Az ételek nem érdemelnek túl nagy figyelmet, az egyetlen igazán kiemelkező a menüben a csirke mellé kínált rózsabors mártás volt, ami olyan finomra sikeredett, hogy még a fitnesz nagyasszony, Béres Alexandra is szemet hunyt a nem éppen könnyed összetevők hosszú sora felett. A főzőcskézés során tabletet mi ugyan kezünkbe nem fogtunk – Lilu is mindvégig azon aggódott, hogy a levesben végzi valamelyik –, ezen cikk megszületése azonban mégiscsak arra utal, hogy a rendezvény nem volt hiábavaló. Megadta a kezdő lökést, hogy körülnézzünk az Androidra és iPhone-ra kínált több tucatnyi gasztronómiai vonatkozású applikáció között.

Rózsaborsmártás
Hozzávalók: 10 dkg vaj, 1 evőkanál egész rózsabors, 1 evőkanál liszt, ½ evőkanál barnacukor, kevés balzsamecet, 2 dl tejszín, kevés víz. A mártáshoz vajon megpároljuk a mozsárban összetört rózsaborsot. Megszórjuk egy kevés liszttel, egy kevés barnacukorral karamellizáljuk. Felöntjük egy kis balzsamecettel, vízzel, sózzuk ízlés szerint, és összefőzzük. A végén tejszínnel sűrítjük, hogy mártás állagot kapjunk.

Kezdjük a bevásárlásnál. Az Out of Milk elnevezésű alkalmazást a gondosan összekészített bevásárlólistát módszeresen otthonfelejtőknek találták ki. Segítségével nemcsak könnyen kezelhető listát állíthatunk össze a vásárolnivalókról, de naprakészen vezethetjük az otthoni alapanyagok katalógusát is, amelyet akár meg is oszthatunk androidos családtagjainkkal is, ha a shoppingolás végül másra marad. Természetesen az Apple fanoknak is van hasonló, telefonon vagy iPad-en futtatható alkalmazás: ilyen például a Bread and Milk, amivel még kiadásainkat is követhetjük.

Ha már a vásárlásnál tartunk, több nagy üzletlánc is elkészítette a maga alkalmazását, amellyel megkönnyíti számunkra a bevásárlást. Olyanok is akadnak, akik receptet is kínálnak a megvásárolt összetevőkből, sőt, még bort is ajánlanak a választott fogás mellé. Nagy könnyebbség ez, hiszen sokszor okoz fejtötést, mit is főzzünk. Elleshetünk ötleteket a legnagyobb szakácsoktól, de főzni szerető közösséghez is fordulhatunk tanácsért. Az előbbiek közül Jamie Oliver apps-e vezeti a népszerűségi listát: az angol szakács alkalmazása az első között szerepel az iPad kínálatában. A bemutató packen kívül bizony fizetnünk kell a pucér szakács receptjeiért, de cserébe gyönyörű lépésről lépésre fotókat, bevásárló- és eszközlistát kapunk.

iphone.appstorm.ne

Persze nem Jamie az egyetlen, aki betört az elektronikus piacra, Nigella (Nigella Quick Collection) és Gordon Ramsay (Gordon Ramsay Cook With Me) is elkészítette a maga receptgyűjteményét – amelyekért szintén fizetnünk kell, legyünk akár Android vagy Apple környezetben. Ingyenesen próbálhatjuk ki azonban a legnépszerűbb online receptoldalak, mint például a Receptvarázs (csak Androidra), a Mindemegette (csak iPhone-ra) vagy a Serpenyő (csak Apple-ra) közösségének tippjeit. Magyar társaihoz hasonlóan közösségi alapú receptgyűjtemény több mint 170 ezer recepttel a Big Oven (Androidra és Apple-ra is). Kereshetünk alapanyagok vagy ételcsoportok szerint, a választást itt is az olvasói értékelések segítik.

Az Androidra és Apple-ra is letölthető program ingyenes, de évi 13 euróért étrendtervezőt és a kiválasztott receptekhez automatikusan generált bevásárlólistát is kaphatunk. Különösen szép megjelenéssel büszkélkedhet az allrecipes.com (Androidra és Apple-ra is) alkalmazása, mely beúszó képeivel inkább afféle konyhai ihletforrásként használandó. Az egyik leghasznosabb recept applikáció a Whole Food Market (Androidra és Apple-ra is), melynek segítségével a különböző ételallergiákkal küzködők vagy speciális diétákat tartók is könnyedén találnak kiváló recepteket.

a1.mzstatic.com

Ha külföldi oldalak receptjeit használjuk, előfordulhat, hogy eltévedünk az idegen mértékegységek labirintusában – ekkor jöhet jól az androidos Cooking Conversions, mely egy szempillantás alatt átvált nekünk a különböző mércék között, sőt, az előírtnál kisebb vagy nagyobb adagok anyaghányadainak kiszámításakor vagy a hiányzó alapanyagok ötletes pótlásakor is jól jöhet. Az apple-os felhasználóknak sem kell csüggedniük, nekik a Conversions for Cooking vagy a Cooking Converter alkalmazásokat ajánljuk.

Az androidos high-tech konyhatündérek álma a Kitchen Timer, amely okostelefonjukat ultramodern, többféle riasztással beállítható konyhai órává változtatja. A design-ra is érzékenyek kedvence azonban az iPhone-ra készített The Buggy Kitchen Timer lesz: itt ugyanis a konyhai óra katicabogár alakú.

A tudatosan vásárló, okosan főző, de élvezettel evő felhasználók előbb-utóbb eljutnak az étrendkövető és kalóriaszámláló felhasználásokig, amelyek mellett mi sem mehetünk el szó nélkül. Az androidos Calorie Counter vagy az i Cal Counter egyaránt nagy, de sajnos a magyaros ételeket nélkülöző adatbázissal dolgozik. Mindkét felületre letölthető azonban az ingyenes MyFitnessPal, mely a nemzetközi felhasználótábornak köszönhetően megannyi magyar ételt is tartalmaz már.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!