szerző:
T. S.
Tetszett a cikk?

Franciaországban áll a bál, de nem a világszerte híres francia boroktól, hanem hamisított változataiktól. A burgundiai borvidék egyik leghíresebb borkereskedését, a rangos nemzetközi hírnévre szert tett Labouré-Roit érinti a csendőrségi nyomozás.

Az 1832-ben alapított Nuits-Saint-Georges-i borházat a legjobbak között tartják számon. A Labouré-Roi nevét a régió három legnagyobb borkereskedése egyikeként jegyzik. Termékeinek 80 %-át külföldre exportálja, 30 országba szállít bort. Vezető beszállítója a légitársaságoknak, borait a first class és a business class utasainak kínálják. Hasonlóképpen luxus tengerjáróhajók tehetős turistáinak. Úgy is emlegetik: a legmárkásabb borszállítmányok gall nagykövete a világban.

A Labouré-Roit ezért érinti felettébb kényelmetlenül, hogy a dijoni csendőrség valamint a Fogyasztóvédelmi és Csalás-elleni Főigazgatóság (DGCCRF) másfél éves közös nyomozása után június 13-án letartóztatták a két tulajdonost, Louis és Armand Cottin-t, a borászt és a vezérigazgatót. A bizonyítékok szerint 2005 és 2009 között irányításukkal és tudtukkal kétmillió palack bort hamisítottak meg.

A Cottin fivérek az eddigi vizsgálat során együttműködtek a hatósággal, elismerték bűnösségüket, de a csalást elsősorban technikai, számítógépes hiba következményének tekintik. Pár nappal a letartóztatásuk után szabad lábra helyezték őket, így ma már ügyvédeik közreműködésével szervezhetik védelmüket. A francia törvények szerint 1-2 év közötti börtönbüntetés, illetve 37 500 eurós pénzbírság szabható ki az eljárás alá vont személyekre, ha a bíróság is bűnösnek találja őket. Ez innen nézve, nem is annyira súlyos büntetés, bár az üzletnek annyi lehet.

chatwine.blogspot.com

Az elkövetett csalás vagy hamisítás lényege, hogy palackozáskor a luxusborok címkéi kerültek az alacsonyabb minőségű asztali borokéra is. Az is felmerült, hogy alacsonyabb minőségű borokkal hígították a fajborokat, vagy a borok „összeházasításának” aránya messze meghaladta a megengedett mértéket.

Az egyes borfajták címkéin „csúsztatással” használtak fel más borok által kiérdemelt díjakat, s korábbi évjáratok kiürült, felcímkézett üvegeibe is palackozták a bort!  Ezek még jelentős károkozást és minőségrontást jelentenek azoknak is, akik meg tudják fizetni a palackonkénti 300 eurós árat a luxusborokért.

Az eljáró ügyészség tömegesen és szervezetten elkövetett csoportos csalással vádolja a Cottin testvéreket és bizalmi embereiket. A hatóság egyébként úgy figyelt fel a csalásra, hogy összevetették a pincészetbe beérkező mustot és az onnan kereskedelmi forgalomba került bort. A minőségi és mennyiségi elemzések azt mutatták, hogy a vizsgálat alá vont boroknál hiányzott a kellő „öregedési”, érési folyamat.

A szakértők a mostani burgundiai esetet az 1970-es bordeaux-i borhamisításhoz hasonlítják. A Labouré-Roi ügye - ha majd az érvényes ítélet szerint is csalásnak minősül - ma sem egyedülálló jelenség, mivel gyakran hallani arról, hogy főként a távol-keleti országokba (Kínába és Japánba) érkeznek Franciaországból, illetve Európából hamis borszállítmányok.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!