szerző:
Gy.Zs.
Tetszett a cikk?

Csak a naptárra kellett nézni, hogy megvilágosodjunk, Vízkereszt pont vasárnapra esik. Nosza, hozzunk össze egy jó kis vízkereszti vasárnapi menüt. Jó, de mi az? Hát, amit akarunk.

Az az igazság, hogy ennek a napnak nálunk nincs kifejezetten gasztronómiai hagyománya, előírásos menüje. Egy biztos, illetve több is. Leszedjük a karácsonyfát, így szaloncukor, esetleg habcsók és kőkemény mézeskalácsunk már van.

Lapulhat még a hűtőben kocsonya, a fagyasztóban valami hús, a spájzban kolbász. S már áldoztunk is Konc királynak, aki Vízkereszttől átveszi a hatalmat, és a húsos, zsíros étkek tömkelegét igyekszik lenyomni híveinek torkán a farsang végéig. Ez a rezsim tart, míg Cibere vajda legyőzi a hájas uralkodót, és elhozza a böjtöt.

Ami azt illeti, azért elég közel van ez a vízkereszti nap a karácsonyhoz, a fenének sincs kedve cifrázni a konyhában. Nem véletlenül hívják az angolok Twelfthday-nek, vagyis tizenkettedik napnak, meg egyszerű kontinentális hagyománytisztelők karácsonyi tizenkettednek, jelezve, hogy ezzel zárul a 12 napos ünnep.

Mit csináljunk? Szentelt vízzel nem lakunk jól. Azt ilyenkor faluhelyen az állatokkal szokták megitatni, hogy egész évben ne legyenek betegek; locsolják a ház köré, hogy áldás legyen rajta, de legalább a vihar ne vigye le a tetejét; és csöppentenek a ház népére is, hogy megvédjék a rontástól. Ettől persze még éhesek maradnak, pláne vasárnap, amikor nincs dologidő.

ötletkonyha.hu

Leves mindenestre legyen, valami húsos. Jó nagy fazékkal, rá lehessen járni a jövő hét elején is. És feltétlen főzzünk bele cérnametéltet, minél hosszabb, annál jobb, mert ettől állítólag majd jó nagyra nő a termésünk is. Hm, az erkélyen azért ez elég érdekes lenne. Vannak vidékek, ahol ilyentájt inkább a rizsre szavaznak levesbetétként, nem annyira a hosszúságban bízva, inkább sok kicsi sokra megy alapon.

Ilyen a bácskai húsleves. Fognak fél csirkét - ha nagy a família, üsse kő, egészet -, feldarabolva fazékba teszik jó csomó leveszöldséggel, egy kisebb vöröshagymával, pár szem borssal,1-2 babérlevéllel. Sózzák, aztán főzik addig, míg a csirke húsa lefordul a csontokról. Akkor átszűrik a levest, visszateszik a húsokat, belefőznek maréknyi rizst. Két evőkanál tejfölben elkevernek egy felvert  tojást és ezzel még behabarják. Tálaláskor bőségesen megszórják frissen aprított petrezselyemmel, a levesben főtt zöldséget külön tálalják.

Tipp: Csirkemájat, zúzát is főzhetünk a levesbe, kevés tárkonyecettel is savanyázhatjuk a végén. Tejföl helyett tejszínes-tojás sárgájás habarással is dúsithatjuk / pallérozottak ezt hívják legírozásnak /.

Ezek után valami tészta kell. De nem ám édes, inkább zsíros. Mondjuk: kolbászos csusza. Beszerzünk jóféle, puha füstölt kolbászt - ha négy főre számolunk, 25 dekányit. Kihámozzuk a héjából, azt úgy a legegyszerűbb, ha kicsit bevizezzük, aztán elkapjuk egyik végén a grabancát, s már húzzuk is lefelé. A kolbászbelet szétnyomkodjuk-morzsáljuk, és finomra vágott hagymával, gerezd préselt fokhagymával, cikkekre vágott paradicsommal zsírban-olajban lepirítjuk. Aztán összeforgatjuk a kifőzött csuszatésztával (fél kilónyi legyen a száraztészta.) Erre reszelt sajtot nem nagyon ajánlunk, de tejfölt odakészíthetünk mellé az asztalra.

Ha már nagyon a farsang felé indulnánk, a tészta helyett süssük meg az első adag fánkot, sósan. A burgonyás fánk komplett étel, máskor akár leves nélkül is. Negyed kiló liszttel, 5 deka vajjal, 4 tojássárgájával, fél deci tejjel és 2 deka élesztővel, csipet sóval dolgozzunk alaposan össze 15-20 dekányi áttört, főtt burgonyát. Meleg helyen, letakarva hagyjuk kicsit pihenni, félórát legalább. Aztán mehet a gyúródeszkára gyömöszölésre, lapítgatásra módjával, mielőtt fánkokat szaggatunk belőle, amiket bő, forró zsiradékban arany barnára sütünk.

pctrsnetwork

Szűrőlapáttal – olajtól, zsírtól lecsurgatva – tálra szedjük a kész darabokat, és ezektől nem sajnáljuk a reszelt sajtot. Még ha maradt valami főtt füstölt húsunk - csülök, sonka - szilveszterről, újévről, azt is ledarálhatjuk, és rászórhatjuk, mellé kanyaríthatjuk.Valami vegyes zöldsalátát, céklát, savanyúságot is tegyünk a kezünk ügyébe.

Egy pohár bort vagy fröccsöt legalább a jó emésztés végett mindenképpen küldjünk le utána. Már csak azért is, mert Vízkeresztkor illik megemlékezni Jézus első csodatételéről is. Nevezetesen, mikor a kánai menyegzőn a vizet borrá változtatta.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!