szerző:
T. S.
Tetszett a cikk?

Bernard Vaussion 40 évig főzött-sütött a francia államfőknek, eközben számtalan magas szintű vendég kulináris ízlését tapasztalta meg. Október 30-án búcsúzik eddigi munkahelyétől, az elnöki palota alagsorának 500 négyzetméteres konyhájától.

Franciaország első számú séfje október 24-én töltötte be 60. életévét, melynek kétharmadát az egyik legfelelősségteljesebb állami munkakörben töltötte: hat elnök gasztronómiai igényeinek, úgymond a „szája ízének” kellett megfelelnie.

Eredetileg cukrásznak készült, mégis szakács lett belőle. Pályafutását 16 évesen a párizsi holland nagykövetségen kezdte, majd a brit diplomáciai képviseltnél folytatta. 1974. január 2-a sorsdöntőnek bizonyult az életében, ekkor lépett be először az Élysée-palota kulináris szentélyébe, hogy az Ötödik Köztársaság második közvetlenül választott köztárasági elnöke, Georges Pompidou asztali örömeiről gondoskodjon.

Bár a modern művészeteket kedvelő elnök – róla nevezték el Párizs különleges high-tech stílusú Kulturális Központját – betegsége miatt már akkor eléggé visszafogott volt az étkezésben, a hagyományos gall konyhát részesítette előnyben. Utódja, Valéry Giscard d'Estaing, nemcsak új stílust és lendületet hozott az elnöki palota életébe, hanem egészen más gasztronómiai igényeket képviselt: a könnyedebb és modern francia szakácsművészet vonzotta, igényei is ennek megfelelőek voltak. Igaz, egyetlen ételnek - még ha nem is éppen a legdiétásabb – sohasem tudott ellenállni, ez a tojásrántotta gombával. Az étkezésnek nagy jelentőséget tulajdonítva, mindig maga választotta ki a napi menüt.

AFP / Benoit Doppagne

Bernard Vaussion társszerzőként két szakácskönyvet is jegyez, a 2011-ben megjelent Cuisine de l’Elysée című kötetében (kiadója: Hachette Pratique) közreadja az Élysée-palota receptjeit, s az elnökök kedvenc ételeit. A nagypolgári magas konyhának hódoló szocialista elnök, François Mitterrand elsősorban a halat és a tenger gyümölcseit, a rákot, különösen a kagylót, az osztrigát szerette és a hagyományosan készített foie grast, a libamájat. Jacques Chirac 1995-től elnökölt, az étel az egyik legnagyobb földi élvezet volt a számára, különösen imádta a gazdag regionális konyhát: olyan fogásokat, mint az elzászi savanyú káposzta, a szószos húsok, a bárányhús, de a kínai gasztronómia is közel állt hozzá. Jellegzetes emlék róla, hogy nála a Corona sör sosem fogyhatott ki a hűtőből. Chirac a róla való gondoskodást meghálálva 2005-ben executive chef-nek nevezte ki Vaussiont.

A magyar származású Nicolas Sarkozy elnöksége (2007-2012) nemcsak új fogásokat, de korlátokat is jelentett az Élysée-palota konyhájában. Ő a gyors és könnyű párolt ételek, a fehér húsok – csirke, hal – mellett rajong a csokoládéért. A válságra hivatkozva kiiktatta a kaviárt és híres francia sajtokat az elnöki beszerzési listáról, ez utóbbival kapcsolatban Angela Merkel német kancellár fogadáskor tett kivételt, aki köztudottan imádja a francia sajtokat.

Bernard Vaussion búcsúztatására október 30-án az elnöki palotában házi ünnepség keretében kerül sor. Búcsúztatója François Hollande, a jelenleg hivatalban levő francia államelnök lesz, aki úgy tűnik az utóbbi időben felszedett pár kilót a főszakács főztjétől. Nem csoda, az elnöknek egyszerű főzni, szeret mindent: borjút, marhát, kacsát, pörköltet, sajtot. „Boldog vagyok, hogy egy ínyenccel fejezhettem be” – adott hangot véleményének a leköszönő elnöki szakács a Le Parisiennek adott interjújában. Helyét jelenlegi helyettese, William Gomez veszi át november 1-én, ő pedig fiatal nyugdíjasként az exkluzív nemzetközi Le Club des Chefs des Chefs (szó szerint a séfek séfjeinek klubja, de a főnökök – elnökök – konyhafőnökeiként értelmezhető – a szerk.) tiszteletbeli elnöke lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!