szerző:
Tetszett a cikk?

Csapszék, csehó, ivó, késdobáló, krimó, lebuj, talponálló. Melyikbe mennénk be szívesen? Egy söntésbe minden további nélkül betámasztunk egy pofa hideg sörre. Pláne, ha belga.

 Mostanában itthon úgy tűnik, mintha a jó sör szinonimája a magyar kézműves sör lenne, és mintha  megfelejtkeztünk volna arról, hogy a hazai próbálkozások a belga sörfőző mesterek művészetének és kísérletező kedvének nyomába eredve kaptak szárnyra, azaz verték csapra a söreiket.

Most nem a nagy magyar sörfőző forradalmat elemezgetnénk, csak emlékeztetnénk rá, hogy amikor a kilencvenes évek közepén megnyílt Budapesten a Henry és a Mosselen, a két belga söröző, végre találkozhattunk az addig Magyarországon szinte ismeretlen belga sörökkel. Csodálkozva ismerkedtünk a különféle trappista sörökkel, a felsőerjesztésű ale-k sokaságával, a speciális belga búzasörökkel és a Senne-völgy spontánerjedésű lamibic-jaival. Persze volt miből importálni. A belgák repertoárját mintegy százfajta típus alkotja, és ez bizony több mint ötszáz sörféleséget sejtet. Ennek köszönhetően tartják a flamandok és vallonok országát a sör nagyhatalmának. Az itt működő számtalan kisebb főzde elképesztő változatosságban főz söröket – többségük évszázados tapasztalattal.

kocsmablog.hu

Szép fővárosunkban sajátos módon a Lánchíd lábánál – miközben a város többi részét nem kényeztették el belga sörözőkkel – újabb és újabb belga sörszentélyek nyílnak. Ezek között is legújabb a Matróz kocsma söntése. Egészen pontosan: a Söntés. A névválasztás találónak és egyúttal bátornak is nevezhető. A söntés szinonimái, amint bevezetőnkben szemléltettük, ugyanis nem éppen hízelgőek, sőt inkább lenézőek, nem is annyira némileg igazságtalanul. A söntés – csehül výčep, németül ausschank, angolul taproom – eredetileg azt a fogadóhoz vagy étteremhez tartozó, többnyire különbejáratú helyiséget jelentette, ahol többnyire a könyöklőre  támaszkodva, vagy a pult mellett üldögélve lehetett iddogálni, és az ételkínálatot, legfeljebb néhány szendvics, hagymás hal és főtt tojás jelentette.

A Matróz Kocsma Söntése a Dunaparti Matróz Kocsma melletti szuterénből lett igazán igényesen kialakítva. A helyiség kifejezetten elegáns, ezzel új értelmet adott a söntés jelentésének. A helyiséget a hatalmas patkó alakú pult uralja, annak ellenére, hogy a bejárattól a legtávolabb helyezték el. Így sajnos nem érvényesül impozáns megjelenése, ez a „sarokba szorítottság” sokat ront a látványon, főleg, hogy a belső harmad sörcsapjai már félház esetén is csak nehezen megközelíthetőek. Ettől eltekintve a Söntés többi része, már egyáltalán nem szűkös, talán ezért is került a csap a terem végébe.

A sörcsaprendszer párját ritkító: a csapokra felülről érkezik a sör. Hogy nem habzik túl, az annak köszönhető, hogy a rendszer végig hűtött, így a kígyózó vezetékben sem melegszik fel a remek ital.  

A 20 féle csapolt és a 200 féle üveges sör pompás választék – itt aztán a legfinnyásabb sörínyenc is talál kedvére valót. Tájékozódásunkat az itallap mellett tabletek is segítik. A Söntés – nevéhez illően – csak sörkorcsolyákat kínál: sonkák, kolbászok, krémek, saláták és a hozzávaló öntetek segítik, hogy jobban csússzanak a sörök.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!