szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy amerikai egyetem kutatásai bebizonyították, hogy a fa vágódeszkák sokkal higiénikusabbak, mint a műanyagok, amelyeken elszaporodnak a baktériumok.

A Wisconsini Egyetem Ételkutatási Intézetének tudósai bebizonyították, hogy a fa vágódeszkáról az ételmérgezést okozó baktériumok 99,9 százaléka eltűnik, szemben a műanyaggal, amelyen a szalmonella, lisztéria, és E.coli baktériumok nagyszerűen érzik magukat – írja a Nébih Szupermenta blogja.

A kutatók azt találták, hogy míg a mosatlan, éjszakára kint hagyott műanyag deszkán a baktériumszám növekedett, addig a fán gyakorlatilag a nullához közelített. Bár a műanyag deszkák mosogatógépben is tisztíthatóak, könnyen karcolódnak és gyorsabban is kopnak, mint a fa vágódeszkák.

A blog ettől függetlenül azt ajánlja, hogy minden ételféléhez külön vágódeszkánk legyen, de minimum kettő: egy a nyers húsoknak, egy minden másnak, hogy ezáltal kerüljük el a fertőzést és a húsfélék okozta betegségeket. Tárolásnál ne érjenek egymáshoz a különböző vágódeszkák, a már sérült, repedéses felületű vágódeszkát pedig ne használjuk tovább

Tisztításnál arra kell ügyelni, hogy a fa vágódeszkáról mosogatás előtt kaparjuk le a maradékot, alaposan sikáljuk és mossuk el, viszont ne tegyük mosogatógépbe, mert akkor vegyszerekkel telítődik és eldeformálódik. A fa deszkákat mosogatás után függőlegesen álítsuk fel, hogy ne szívódjon be a víz, de természetes megoldásnak számít, ha sóval és citromlével dörzsöljük át a felületet, emellet le is lehet csiszolni és olajjal kezelni.

Műanyag- és üveg vágódeszkát mosogatógépben is tisztíthatunk, fertőtlenítő szereket is alkalmazhatunk, de itt is a természetesség legyen az első: használhatunk ecetet, vagy szódabikarbónás vizet, de ez után is fontos, hogy lemossuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!