szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kimagasló mértékben, szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított 15,3 százalékos ütemben növekedett az ipari termelés volumene havi szinten 2011 januárjában, rácáfolva a gyenge 2010. decemberi adatok kapcsán felmerülő trendfordulós aggodalmakra. Bíztató, hogy az exportunk, így lényegében egész gazdasági növekedésünk szempontjából kiemelkedően fontos két szektor, a járműveket illetve a számítógép, elektronikai, optikai termékeket gyártó vállalatok is új rendelésállományuk stabil bővüléséről számoltak be - állítja Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország, stratégiai elemzési igazgatója.

Árnyalja ugyanakkor a képet a belföldi értékesítések jelentős visszaesése: 9,7 százalékos mértékű korrekcióra 12 hónapos összehasonlításban utoljára 2010 első negyedévében láttunk példát - mutat rá a szakember.

Miért is ilyen fontos követni az ipari termelés alakulását? A hazai 2010 negyedik negyedéves GDP adat részletes megbontása sajnos arról számolt be, hogy a magyar gazdasági kilábalás továbbra is elsősorban és szinte kizárólag csak az exportorientált feldolgozóiparra támaszkodhat. Még a harmadik negyedévben a lakossági fogyasztás mintegy 'segédmotorként' egy rövid időre felpörgött ugyan, az utolsó negyedévben már újra csak export-turbina hajtotta a gazdasági növekedést. Épp ezért egyáltalán nem mindegy, hogy alakulnak Németországban, a legfontosabb külkereskedelmi partnerüknél a várakozások.
Viharfelhők.

A németországi gazdasági kilátásáról egyelőre a legfrissebb és legpontosabb iránymutatást a március 15-én megjelent, német ZEW befektetői bizalmi index adhatja, ami 14,7-ra pontra ereszkedve váratlan esést mutatott. Ez az index összesen mintegy 270 elemző következő 6 hónapra vonatkozó általános gazdasági várakozásait mutatja, a német IFO indexe mellett az egyik legfontosabb német előrejelző indikátor.

Fontos megemlíteni, hogy a várakozások február 28 és március 14 között három, jól elkülöníthető hullámban érkeztek. Március harmadikával bezárólag kimagasló, 22,5 pontot mutatott a 81 vélemény átlaga, majd az EKB éles retorikájára reagálva a március 4-10 között beérkezett 79 válasz már 12,6 pontra húzta le az indexeket, majd a 11-14 között beküldött 110 kérdőív átlaga már a japán hírekre is reflektálva 9,1 pontra zuhant.

A bíztató export rendelésállomány és a még a februári, hurráoptimizmust sugalló, rekord IFO bizalmi index ellenére egyáltalán nem vet jó fényt a kilátásokra az ismét letörni látszó ZEW index. A 2009. márciusi mélypont óta ugyanis a hazai ipari termelés alakulása a ZEW indexet, hat hónapos késéssel szinte gépiesen követte le. Az üzletei hangulat romlásán, a fogyasztói bizalmi indexeken vagy a későbbiekben a rendelésállomány esetleges megcsappanásán még csak tovább ronthat az a tény, hogy a gazdasági szereplők csak töredékének vannak az atomfizikával kapcsolatos, mélyreható ismeretei. Így amennyiben, ebben az igen súlyos helyzetben elhúzódó bizonytalansággal kell szembesülni, nem lenne meglepő, ha a piaci szereplők döntéshozók akár az indokoltnál is óvatosabb döntéseket hoznának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!