szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fogyasztás bővülése és a kihasználatlan épületek iránti kereslet növekedése fellendíti az ipari ingatlanok régiós piacát – véli a Cushman & Wakefield előrejelzésében.

Nyugat-Európától eltérően, Közép-Európában a fogyasztás növekedése várható, amely elősegíti az ipari ingatlanpiac növekedését, ezáltal nő a logisztikai raktárak, illetve az ipari parkok iránti érdeklődés – fogalmaznak. A Cushman & Wakefield szerint a régiónak továbbra is kiemelkedő előnyei vannak, így a nyugatinál olcsóbb és képzett munkaerő, jó elhelyezkedés Nyugat-Európa közvetlen közelében, valamint a lakosság viszonylag magas vásárlóereje.

A közép- európai régió ipari ingatlanjainak átlagos kihasználatlansága alacsony, mintegy 16 százalékos. A mutató Szlovákiában a legalacsonyabb, 7 százalék és Magyarországon a legmagasabb, 19 százalék. A tavalyi utolsó negyedévben a ráta csökkenni kezdett, és a trend a  Cushman & Wakefield szerint az idén folytatódik. A cég becslései szerint a régiós szintű kihasználtsági mutató 2010-ben 12 százalék alá csúszhat.

Közép-Európa ipari ingatlanpiacán a világgazdaság megingásának ellenére, tavaly több jelentős tranzakció volt, összesen mintegy 1,5 millió négyzetmétert adtak bérbe, ami megközelíti a Franciaországban, Európa vezető ipari ingatlanpiacán bérbe adott 1,6 millió négyzetmétert. A bérlői érdeklődés Lengyelországban és Csehországban volt a legjelentősebb.

Mindezek ellenére a közép-európai országokban a 2008-as közel 2,8 millió négyzetméterhez képest 2009-ben összesen csak 1,6 millió négyzetméter új ipari terület épült. Szlovákiában a fejlesztések szinte teljesen leálltak, Magyarországon pedig a felére csökkentek. Lengyelországban és Csehországban az újonnan fejlesztett ipari területek mennyisége csak a harmadával csökkent – tájékoztatott a Cushman & Wakefield.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

FHB: az idén tovább zuhannak a lakásárak

A lakásárak az idén várhatóan 9 százalékkal esnek a múlt évi 7,6 százalékos reálárcsökkenés után − mondta Harmati László az FHB Jelzálogbank Nyrt. vezérigazgató-helyettese.