szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A következő évben nem kerül sor radikális adóreformra, mivel az ehhez szükséges radikális költségvetési reformhoz sem a társadalmi, sem a politikai konszenzus nincs meg Magyarországon - mondta a pénzügyminiszter az AmCham keddi reggelijén.

Veres János hangsúlyozta, hogy az elmúlt évek döntéseinek folytatásaként változik egyes adónemek szabályozása. Ezek között említette az áfát. A felső áfa-kulcs érdemi csökkentését firtató kérdésre elmondta, hogy az eddig megjelent változatokat az üzleti szektor kritikával illette. Egy-két százalékpontos mérséklésnek nem, csak nagyobb csökkentésnek lenne értelme, megfelelő garanciákkal arra, hogy ez az árakban is tükröződjön. Egyes szakmai vélemények szerint azonban a forgalmi adó jelentősebb csökkentése akkor lenne időszerű, amikor Magyarország már teljesíti az eurózóna kritériumait.

Veres János hangsúlyozta: a szabályozó rendszert úgy változtatják, hogy Magyarországon a konvergenciapályán haladva 2008-ra teljesítse a maastrichti kritériumokat, a 2010-es eurózónához történő csatlakozás érdekében. "Ez 0,7 százalékpont körüli hiánycsökkentést irányoz elő 2006-ra" - mondta, hozzáfűzve, hogy ennek szellemében állítják össze a jövő évi költségvetést, amelynek szigora a közszféra további létszámcsökkentését szolgálja, és lehetőséget biztosít a monetáris politikának a további kamatcsökkentésekre.

Egészségbiztosítás, iparűzési adó, versenyképesség

A pénzügyminiszter szerint a koalíciós partnerek között egy héten belül befejeződhet a tárgyalás az egészségbiztosítási rendszer tervezett átalakításáról. "Egyetértés van abban, hogy érdemben változtassunk az egészségbiztosítási rendszeren a finanszírozási alap szélesítésével és a nyilvántartás átalakításával" - hangsúlyozta. Az alap szélesítése a következő években a százalékos befizetés mértékének csökkenéséhez vezethet.

Az iparűzési adót illetően a pénzügyminiszter annak törlését nem tartotta reálisnak, úgy vélte, a következő hároméves periódusban kell átalakítását megvalósítani. Az iparűzési adón kívül még két olyan adónem van, amelyekre több éven áthúzódó pályát vázolna fel a tárca a kiszámíthatóság érdekében.

Veres szerint az idén fordulópontot hozhat az államháztartás reformja, mivel már az év első felében lekötésre került az a 20 milliárd forint a költségvetésben, amelyet a központi államigazgatáson belüli létszámcsökkentés egyszeri fedezeteként különítettek el. Ugyanakkor Veres János úgy vélte, nem reális az az elvárás, hogy kétszázezerrel csökkenjen a közszférában foglalkoztatottak száma rövid időn belül.

A magyar gazdaságot és versenyképességet ért kritikákkal összefüggésben a pénzügyminiszter kiemelte: a GDP növekedése tavaly és idén az első negyedévben mintegy 2 százalékponttal haladta meg az EU 15-ök átlagát, az infláció a várakozásokat meghaladóan, sőt költségvetési bevételi szempontból túlzottan is alacsony. "Kifejezetten kedvező és magas a külföldről beáramló tőke mértéke, így elmondható, hogy Magyarország azokon a területeken, amely nem az olcsó élő munkát jelenti, állja a versenyt a szomszédos országokkal" - mondta.

Fidesz: becsapták az embereket (Oldaltörés)

A Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc és kormánya ismételten becsapta az embereket: nem áll szándékában adóreformot végrehajtani. "Kibújt a szög a zsákból: a Gyurcsány-kormánynak esze ágában sincs adóreformot végrehajtani" - olvasható abban a közleményben, amelyet a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjának gazdasági kabinetje adott ki.

Mint írták, a szocialista-szabad demokrata kormány az elmúlt három évben több tucat alkalommal ígért adócsökkentést, ám a valóságban csak beszéltek erről; közben évről évre emelték a közterheket.

"A miniszterelnök az idei év elején még azt hangoztatta, hogy Magyarország versenyképességének javítása érdekében nagyon jelentős, radikális adócsökkentésre, adóegyszerűsítésre van szükség. Sőt, a kormányfő ezzel még 2006-ig sem akart várni, azt már az idei évben be akarta vezetni. Mostanra egyértelműen kiderült: szó sincs adócsökkentésről" - áll a közleményben.

A Fidesz gazdasági kabinetje rámutatott ugyanakkor arra, hogy az adók, a járulékok mérséklése nélkül tovább romlik Magyarország, a magyar vállalkozók versenyképessége, s hazánk végérvényesen az újonnan csatlakozott európai uniós tagállamok sereghajtójává válik.

A párt ismételten a kormány figyelmébe ajánlotta átfogó adócsökkentésről szóló javaslatát, "amely már hetek óta porosodik az MSZP és az SZDSZ képviselőinek asztalán". Álláspontja szerint "a magyar gazdaság talpra állításához, a Gyurcsány-kormány gazdaságpolitikai kontárkodásának kijavításához csak adócsökkentésen keresztül vezet az út".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Szigorított eva ellenőrzések

A második fél évben fokozottabban ellenőrzi az adóhatóság az evásokat, annak ellenére is, hogy az evabevételek május végéig meghaladják az időarányosat – írja a Világgazdaság.

Gazdaság

Lesújtó áfaváltoztatási tervek

Nemrég látott napvilágot az a javaslat, hogy álljon vissza az import áfa kivetéses rendszere, mégpedig már július 1-től. Az Ernst & Young tanácsadócég véleménye szerint ez a lépés nem csupán meggondolatlan, hanem kifejezetten káros lenne.

hvg.hu Gazdaság

Egészségügyi ellátás csak járulékfizetés esetén?

Úgy tűnik, járulékoldalon az eddig nem fizetőket is meg kívánja adóztatni az állam. Az innen származó pluszbevételek tehetik ugyanis lehetővé, hogy a foglalkoztatás terhei általánosan csökkenhessenek - írja az Ernst & Young. Viszont ehhez ki kell alakítani a megfelelő nyilvántartási rendszert, ami egyelőre nem létezik.