Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A közös szenvedélyek vagy az évtizedes barátságok éppoly fontos szerepet játszhattak abban, hogy kiknek sikerült a magyarországi bankvilág csúcsainak meghódítása, mint a "megfelelő" jegybankos vagy államigazgatási háttér. A következő generáció várhatóan a klasszikus kereskedelmi banki szamárlétrát végigjáró fiatalokból kerülhet ki.
Csányi Sándor. A banki elit élén © Bánkuti András |
"Az ezredvéghez közeledve mindinkább előretörtek a magyar bankvilágban a »konzervatív bankár« karakterjegyeit felmutató, óvatos, körültekintő vezetők. A magántulajdon térnyerésével letűnt a látványos növekedéssel tekintélyre számító, a banki stratégiát a politikai kapcsolatokra alapozó bankvezetői attitűd kora" - írta három évvel ezelőtt megjelent, életrajzi adatokkal is szolgáló, Bankvilág Magyarországon című könyvében Várhegyi Éva. Ugyanebben a kormányváltó évben szakmai bon mot volt, hogy a "mi lesz Csányi Sándor OTP-vezérrel?" kérdésre a következőképpen hangzik a helyes válasz: "az OTP-nél nincsenek választások 2002-ben".
Azaz: akad már olyan bankvezér, aki - mindaddig, amíg nem veszti el a meghatározó többi részvényes bizalmát - a politikai hatalom fölött állónak érezheti magát. A vitathatatlanul leglátványosabb karriert befutott bankvezér ennél, legalábbis egy nyilatkozat erejéig, még tovább ment, amikor idén június közepén megpendítette, hogy - amolyan ügyvezetőként - akár a politikai marakodások közt vergődő Magyarországot is tudná úgy konszolidálni, mint a legnagyobb kereskedelmi bankot.
Hat-hét évvel korábban a bankvezetők társadalmát még viszonylag élesen külön lehetett választani aszerint, hogy ki síel, és ki vadászik, mára azonban a vadászok többsége is megtanult síelni. A síelők - és még inkább a teniszezők - talán legismertebbje a Raiffeisen-vezér Felcsuti Péter, míg a fegyvereseké természetesen Csányi Sándor, akik egyszersmind a leghosszabb ideje azonos helyen vezérkedők közé tartoznak.
A szakmán belül két különböző hátterű és filozófiájú sikerembernek tartják őket - Felcsuti zsidó munkásmozgalmi gyökerű családból került moszkvai egyetemre, majd a Magyar Nemzeti Bank (MNB) devizafőosztályán szerezte meg az alapokat a Citibanknál elkezdett és a ma már Raiffeisen néven működő Unicbanknál kiteljesedett karrierjéhez. A szegény vidéki környezetből indult, jász gyökereire mindmáig büszke Csányi kezdetben főiskolai, s csak később megszerzett egyetemi diplomával tevékenykedett a szocialista államigazgatásban, pénzügyminisztériumi középvezetői posztról váltott a bankmenedzselésre.
A mai állás szerint az óvatos Felcsuti, akire a szakma etikai kódexének kezdeményezőjeként is emlékezhetnek, konszolidált nagypolgárként vonulhat majd vissza, míg Csányi az OTP Bank vitathatatlan megerősítése mellett a saját vállalkozásbirodalmát is felépítő első generációs nagytőkésként, az ország egyik, a politikai váltógazdálkodástól függetlenül legbefolyásosabb embereként.
A vadászok körét erősíti a HVB Bank Rt. magyar származású vezérigazgatója, Matthias Kunsch, valamint a tisztelői által a szakmai precizitás mintaképeként emlegetett Singlovics Béla, a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H) Rt. elnöke, aki Bokros Lajos miniszteri kinevezésekor, 1995-ben a Budapest Bank, 2002-ben pedig a Postabank vezérigazgatója lett.
A fiatalabb generációból ugyancsak vadászik Erős János, aki időnként Medgyessy Péterrel együtt fogott puskát, s volt olyan (ugyancsak Medgyessyvel közös érdekeltségű) befektetése, amit kifejezetten e szenvedélyével magyarázott (HVG, 2002. május 18.). Ő a nagy újrakezdő: 1991-ben az Állami Értékforgalmi Bank, 1995-ben a K&H vezérigazgatója lett, s noha nem éppen virágzó pénzintézeteket hagyott maga után, a 2002-es kormányváltást követően az állami MFB Rt. élén kapott újabb lehetőséget a politikától.
A csúcsra felkapaszkodni tudó pénzintézeti menedzserek többsége a jegybankból indult. A devizagazdálkodási főosztály adta Felcsuti és Erős mellett Zdeborsky Györgyöt, a CIB Rt. sokáig elmozdíthatatlannak tartott volt elnök-vezérigazgatóját - akinek a BorsodChem Rt. Gazprom általi megszerzéséhez bankja által nyújtott hitel miatt kellett távoznia, s jelenleg az MFB Rt. elnöke -, valamint a Magyar Hitelbank Rt. veszteségei miatt is elhíresült, még jegybankosként Állami Díjjal kitüntetett Boros Imrét és Töröcskei Istvánt.
A külkereskedelmi főosztályon dolgozott Lenk Géza, aki K&H-vezérigazgatóként Csányit tudhatta maga mellett helyettesként, jelenleg pedig az OTP-nél ő a vezérigazgató-helyettes. A legnagyobbat bukott MNB-s hátterű bankvezér a hitelpolitikai főosztályról indult Princz Gábor, akivel szemben jelenleg is folyik a büntetőeljárás. A Pénzügyminisztériumban kezdett Csányi mellett barátja, a sikeres Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. élére állított Erdei Tamás.
Talán kevésbé közismert, de ugyancsak évtizedes barátság köti össze a fiatalabbak, a jelenlegi negyvenesek közül az OTP-s Lantos Csabát és a Mol Rt.-elnök Hernádi Zsoltot, akik katona-, majd évfolyam- és szakkollégiumi társak voltak, már közgázosként együtt vállalkoztak az egyetemi diákszövetkezetben, s mindketten közeli munkakapcsolatban állnak Csányival.
Igaz, bizonyos szempontból "atipikusak", hisz Lantos brókerként indult, s a relatíve leszálló ágba került CA-IB Értékpapír Rt.-t hagyta el a konzervatívabb - és persze összehasonlíthatatlanul nagyobb - kereskedelmi bank nyújtotta biztonságért, Hernádi pedig a kivételek egyike, hiszen önként adta fel bankvezéri posztját, a Takarékbank vezérigazgatóságát cserélve az ugyancsak összehasonlíthatatlanul jelentősebb vállalatóriás, a Mol Rt. elnöki székére.
Külön kategóriába tartozik Surányi György, aki kétszer is lehetett az MNB elnöke, jelenleg pedig az egyik legsikeresebb kereskedelmi bank, a CIB magyarországi elnökeként és regionális vezetőjeként olyan "királycsináló", aki előbb fiatalabb MNB-s beosztottait, Farkas Ádámot és Karvalits Ferencet emelte a tekintélyes nemzetközi pénzintézet vezérigazgatóivá, majd helyükre hajdani személyi titkárát, Török Lászlót.
Járai Zsigmond regnáló jegybankelnök pedig az egyetlen személy, aki a három legfontosabb pénzügyi méltóság, a pénzügyminiszteri, a jegybankelnöki és a tőzsdeelnöki tisztség mindegyikét betölthette, miközben befektetési és kereskedelmi bankot is vezetett már. Ő, mint a HVG-nek elmondta, úgy látja: vége annak a korszaknak, amikor a bankvilág csúcsaira vezető szakmai pályának szinte törvényszerűen az MNB-ből kellett indulnia, ma a jegybank tudatos karrierépítése főként saját majdani vezetőinek képzésére irányul. A kereskedelmi bankok immár a házon belüli szamárlétrát fokról fokra végigjáró fiatalabbak közül választják ki a majdani vezéreket, a jegybanki-minisztériumi köldökzsinórok egyre inkább gyengülnek.
FAHIDI GERGELY
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.