szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az elmúlt év jelentős drágulást hozott a kőolaj, a benzin, a fűtőolaj árában, az idei kilátásokról azonban egyelőre visszafogottan nyilatkoznak az elemzők, nem látnak határozott tendenciát.

A legrosszabb augusztus végén volt a helyzet, amikor rekordot döntött a kőolaj ára: egy hordó (159 liter) könnyűolajfajta 70,85 dollárba került New Yorkban. Elemzők emlékeztetnek arra, hogy az áremelkedést elsősorban Ázsia, s főként Kína keresletének ugrásszerű növekedése váltotta ki, miközben nem nőtt ezzel összhangban a kitermelés, s a vezetékek folyamatos megrongálása miatt Irak exportja sem állt vissza a normális szintre.

Ugyanakkor a felhasználók is lemaradtak a beruházásokkal, az Egyesült Államok finomítói nem győzték az amerikai autósok rohamát, ezért külföldön - elsősorban Európában - vettek finomított termékeket, ami a kontinensen felhajtotta a kőolajtermékek árát.

Mindehhez jöttek a természeti katasztrófák - amelyekben olajkitermelői és finomítói kapacitások is megsérültek -, valamint a spekulánsok jelentős felvásárlásai, ami szintén hozzájárult az áremelkedéshez.

Így ment ez egészen szeptemberig, amikor a vezető ipari hatalmak úgy döntöttek: piacra dobják tartalékaik egy részét, s ez - persze némi ingadozással - tartós árcsökkenést eredményezett: a kőolaj ára végül is 60 dollár körüli szinten fejezte be az évet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Mérsékelten emelkedett az olajár

Mérsékelten emelkedett a kőolaj ára csütörtökön kora este Londonban és New Yorkban, miután drágult a földgáz ára, mert a múlt héten a vártnál nagyobb mértékben csökkent az amerikai földgáztartalék.

MTI Gazdaság

Engedélyezik az alaszkai olajkitermelést

Az amerikai képviselőház évek óta tartó viták lezárásaként szabaddá tette az utat az alaszkai természetvédelmi övezetben folytatandó olajkitermelés beindítása előtt.

MTI Gazdaság

Óriási olajtartalékok, csökkenő ár

Csütörtök reggel tovább olcsóbbodott a kőolaj a szabadpiacon, miután a szerdán megjelent hivatalos adatokból kiderült, hogy az amerikai stratégiai kőolajtartalék a múlt héten is nőtt, az elemzői várakozásokkal ellentétben.

Trend

Olajálló világgazdaság

A tavalyinál lassúbb, de változatlanul egészséges, 3,2 százalékos növekedést ért el a világgazdaság 2005-ben a Világbank szerint, annak ellenére, hogy a globális konjunktúrára igencsak rányomta bélyegét a rekordmagasságba - nyár végére hordónként 70 dollárig - emelkedő és az év végén 60 dollár körül mozgó olajár. A konjunktúrában meghatározó amerikai gazdaság 3,6 százalékkal nőtt, lendületét sem a drága olaj, sem a Katrina hurrikán sokkja nem törte meg. Az sem ártott, hogy a jegybank szerepét ellátó Fed az infláció féken tartása érdekében az idén is folytatta a monetáris szigorítást, a kamatok fokozatos emelését.