szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Helyreállt a szokásos nyomásszint az Oroszországból Ukrajnán keresztül Magyarországra érkező gázvezetékben - közölte a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium hétfőn este. Eközben Kóka János az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának összehívását kezdeményezi egyebek mellett egy hosszú távú energetikai stratégia kidolgozása érdekében.

Milyen hatással van Európára a gázvita?
Az orosz-ukrán földgáz árvita kiterjedt energiaválsággá szélesedett azután, hogy jelentős mértékben csökkentek hétfőre a közép-európai országoknak szánt földgázszállítások. Összeállításunkból kiderül, a gázvita milyen hatásokat váltott ki egyes európai országokban. Baljós jel, hogy Norvégia, Nyugat-Európa legnagyobb földgáz exportőre már nem tudja tovább növelni kitermelését.  Tovább.
Kántor Sándor, a Mol Rt. üzleti és stratégiai kommunikációs vezetője este fél tízkor megerősítette, hogy a gázvezetékben a nyomás szintje eléri a szokásos értéket. Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnök-vezérigazgatója a közszolgálati televízió az Este című hétfői műsorában elmondta, hogy ellenőrizték a nyomást a vezetékben és az elérte a január elseje előtti szintet. A második méréskor már a gáz mennyisége is megfelelő volt. "Jelenleg 1,2 millió köbmétert veszünk át óránként, ami megfelel az erre az időszakra szokásos mennyiségnek" - mondta az elnök-vezérigazgató.

Hernádi Zsolt elmondta, hogy hétfőn a Mol 61 millió köbméter gázt értékesített, és a hétfői körülmények között a keresletet 79 millió köbméterig tudta volna kielégíteni. Szavai szerint a nyomás helyreállítását követően is ma még talán korai lenne kijelenteni, hogy a helyzet normalizálódott. A Mol Rt. elnök-vezérigazgatója szerint az elmúlt napok történései rávilágítottak arra, hogy Európában nincs Magyarországnál kiszolgáltatottabb helyzetben lévő ország, mert az energiaellátásnak nagyon nagy része származik a gázból, és gyakorlatilag ennek 90 százaléka Oroszországból érkezik. Ennek az energiaforrásnak jelenleg nincs semmilyen alternatívája. Kormányzati felelősség a válaszadás arra, hogy mi történik akkor, ha a gázszállítással problémák vannak, miközben a lakosság 90 százaléka gázzal fűt - mondta Hernádi Zsolt.

Kóka János gazdasági miniszter úgy fogalmazott: "Van okunk fellélegezni, de be kell látni, hogy így nem mehet tovább". Kóka szerint most látni igazán, hogy az egyoldalú energiafüggőség milyen veszélyeket rejt magában. A gazdasági miniszter elmondta: egyebek mellett azért kezdeményezi a Gazdasági Bizottság összehívását, hogy az energetikai albizottság dolgozza ki az energiapiac mielőbbi liberalizálásának lehetőségét, sürgesse meg a stratégiai gáztárolók kiépítéséről szóló törvénytervezet elfogadását, valamint azt, hogy a V4-ek élén Magyarország lépjen fel az EU-ban azért, hogy az egyoldalú függőség oldására épüljön alternatív gázvezeték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Stabilizálódtak a szállítások

A Mol eddig nem korlátozta a gázfelhasználást és nem tekinti szerződésszegésnek a Gazprom lépéseit. Európa-szerte egyharmados csökkenés stabilizálódott a földgázszállításban. A Gazprom kedd estétől a szerződéses mennyiségek leszállítását vállalja.

MTI Itthon

Kiss Péter szerint elég gáz van

A kormány szerint nem lesz gond a földgázellátással a fűtési szezon végéig, de vészhelyzet esetén életbe lép egy ötfokozatú lekapcsolási terv.

MTI Itthon

Kóka szerint nagyban függünk az orosz gáztól

Kóka János szerint az orosz gázszállítások körül történtek rávilágítanak arra, hogy milyen mértékben függ Európa az orosz energiától. A magyar gazdasági miniszter a BBC-nek nyilatkozva közölte azt is, hogy a Gazprom keddre helyreállítja a magyar gázellátását.