szerző:
reuters
Tetszett a cikk?

Bár a politikusok jótékonyan hallgatnak róla, szakemberek már dolgoznak a költségvetés konszolidálásához szükséges intézkedések számbavételén. A Reuters hírügynökség – magyar bankok segítségével – összeállította a lehetséges megszorítások listáját.

Az idén a költségvetési deficit a GDP 8 százalékára* szökkenhet, hacsak az új kormány nem hoz takarékossági intézkedéseket. Az országnak szeptemberig hiteles konszolidációs tervet kell előterjesztenie Brüsszelben, vázolnia, miként faraghatja le az ország a hiányt a GDP 3 százalékára – ez ugyanis maastrichti követelmény, az euró bevezetésének előfeltétele. Ha elmaradnak a megszorító intézkedések, megrendülhet a forint, és Magyarország adósbesorolása még kedvezőtlenebbé fordulhat, annak minden következményével együtt.

Az alábbiakban azokat a lehetséges intézkedéseket (helyenként azok hátulütőjét) ismertetjük, amelyek növelhetik a bevételeket, csökkenthetik a kiadásokat.

A bevételi oldalon:

Az eddigi 15 százalékos ÁFA kulcs emelése 20 százalékra. Ez a GDP fél százalékának megfelelő mértékben növelné a bevételeket, de súlyosan érintené az alacsony jövedelmű családokat, mivel a legtöbb élelmiszer és a gáz után jelenleg 15 százalék az ÁFA.

A cigaretta, benzin, ital jövedéki adójának emelése (a fekete gazdaságnak is lökést adna).

A személyi jövedelemadó kedvezmények eltörlése és a minimálbér újbóli megadóztatása – ez is a GDP fél százalékának megfelelő összeggel növelné a bevételeket. Politikailag nehezen eladható.

Kamat-és osztalékadó bevezetése bizonyos bevételhatár fölött.

– A TB járulékot fizetők körének kiterjesztése, a járulékfizetési hányad fokozatos mérséklése, és egyéni számlák nyitása, a befizetések átláthatóvá tételére és nyomon követésére.

A beruházási- és egyéb adókedvezményeket élvező vállalati kör szűkítése. A 16 százalékos nyereségadó egyike a legalacsonyabbaknak ma Európában.

A lakossági ingatlanok adóztatása (politikailag nehéz kivitelezni).

A kiadási oldalon:

Az államigazgatás működési költségeinek lefaragása. A hatékonyság növelésével, a minisztériumok számának csökkentésével, tevékenységek összevonásával a GDP 0,5-0,6 százalékának megfelelő összeg lenne megtakarítható.

A közszférában dolgozók bérének befagyasztása, illetve béremelésük mértékének korlátozása – politikailag nehéz döntés, de ez is hozhat a konyhára a GDP 0,6 százalékának megfelelő megtakarítást.

A központi állami nagyberuházások visszafogása.

A szociális kiadások csökkentése – a családi pótlék jogosultságának korlátozása azokra a családokra, amelyeknél ezt a szociális helyzet indokolja.

Az általános, ingyenes állami egészségügyi ellátás alapellátásra való korlátozása, a jogosultság hozzákapcsolása a TB fizetéshez.

A gyógyszerek ártámogatási rendszerének átalakítása – nagyobb támogatás a márka nélküli, kisebb a márkás gyógyszereknek.

Az állami lakástámogatás csökkentése.

A önkormányzatok számának (3200) csökkentése a kisebb önkormányzatok összevonásával. A megyékre épült közigazgatás felváltása régiók szerintivel. Mindez jelentős megtakarításokat hozna, de csak a parlament kétharmados többségével lehetséges.

A fontosabb bevételi és kiadási tételek a 2006-os magyar költségvetésben (milliárd forint):

Összbevétel: 5 966
Ebből:
- ÁFA: 1 791
- Jövedéki adó: 687
- Személyi jövedelem adó: 1 095
- Nyereségadó: 456

Összkiadás: 7 497
Ebből:
- minisztériumok, ktsgvetési szervek: 3 184
- lakástámogatás: 216
- családi pótlék, szociális támogatás: 649.4
- önkormányzatok támogatása: 815.6
- adósságtörlesztés: 835.3

Társadalombiztosítási alapok
- Bevétel TB hozzájárulásokból: 2,637
- Nyugdíjak: 2,242
- Gyógyszertámogatás: 298
- Egészségügyi kiadások: 661

* Egy százalék GDP mintegy 230 milliárd forintnak felel meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

A választások után lesz a megszorítás

A GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése 2006-ban a tavalyihoz hasonló lesz. Az infláció tovább csökken, a reálkeresetek gyorsan emelkednek, a foglalkoztatás érdemben nem változik. A választások után költségvetési reformok és kiigazítás várható, amely megalapozza a kamatok további mérséklését is.

hvg.hu Gazdaság

Reuters: euró legfeljebb 2013-ban

Az idén már nem változtat irányadó kamatán az MNB, és még januárban is 6 százalék marad az alapkamat. Jelentős késedelmet szenved, 2013 előtt nem várható, az euró hazai bevezetése - állítják az elemzők a Reuters decemberi felmérésében.