szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Transelektro csoport új tulajdonosai hiteleik egy részének elengedését, a törlesztési feltételek könnyítését szeretnék elérni a hitelező bankokkal hétfőn kezdődő tárgyalásukon, a bankok az elsőre nem, a másodikra talán hajlanak.

Hiteleinek átütemezésére számíthat a Transelektro ipari csoport, a hitelek egy részének elengedésére nem - mondta Erdei Tamás, a legnagyobb összegű kölcsönt nyújtó MKB Bank elnök-vezérigazgatója a hétfőn megkezdődő kétoldalú egyeztetési tárgyalások előtt.

A hitelezői konzorciumot korábban vezető MKB elnök-vezérigazgatója arra a kérdésre, hogy sikerülhet-e a kétoldalú tárgyalásokat a banki moratórium határidejére, azaz május végére befejezni úgy fogalmazott: az idő erre kevésnek tűnik, de a határidő meghosszabbításától a bankok bizonyára nem zárkóznak el.

"A hitelek hosszú távú átütemezéséről, kamat és jutalék könnyítésekről lehet tárgyalni" - mondta az MKB Bank vezetője. Megjegyezte: a Transelektro 50 milliárd forintnyi hiteléből 18 milliárdot képviselnek a garanciák, amelyek automatikusan megszűnnek, ha a futó projekteket sikerül befejezni.

A Transelektro ipari csoport új tulajdonosai, a Vegyépszer Zrt., a Közgép Zrt., és a Resonator Kft. csütörtökön adták át reorganizációs programjukat a Transelektrot hitelező 9 pénzintézetnek annak érdekében, hogy az 50 milliárd forintra rúgó kötelezettségről megegyezzenek május végéig, a banki moratórium határidejéig - mondta Timár Gyula, a Ganz Transelektro Villamossági (GTV) Zrt. elnöke, a Vegyépszer Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A Transelektro csoport 62 milliárd forintot megközelítő adósságállományából 50 milliárd forintnyi kötelezettségvállalásról a pénzintézetekkel szükséges megegyezni - jelentette ki Timár Gyula. Ebből az összegből 18 milliárdot tesznek ki a garanciák, amelyeket akkor váltanak be, azaz akkor kell kiegyenlíteni, ha a folyamatban lévő projekteket nem sikerül a szerződés szerint leszállítani illetve átadni a megrendelőknek - tette hozzá.

A reorganizációs program szerint átmeneti időszakra, a kármentesítés jegyében, 1 milliárd forintos alaptőkével egy új társaságot kívánnak létrehozni a Transelektro új tulajdonosai, hogy további hitelek felvételével a meglévő projekteket teljesítve megszabaduljanak a 18 milliárd forint összegű garanciától, miközben ezek a projektek már megközelítőleg 15 milliárd forint árbevételt hoznak.

Timár Gyula elmondta: a hétfőn kezdődő kétoldalú megbeszéléseken azt ajánlják a bankoknak, hogy vállaljanak részt a Transelektro talpra állításában a hitelek egy részének elengedésével, vagy minimum 10 évvel hosszabbítsák meg a tőketörlesztést és nyújtsanak kamatkönnyítést. A másik megoldás lehet szerinte, hogy a Transelektro új tulajdonosai erőteljes diszkontálás (leértékelés mellett) kivásárolják a pénzintézeti hiteleket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A bankoktól függ a Transelektro további sorsa

A tulajdonosok reorganizációs programot adnak át a Transelektrót hitelező pénzintézeteknek, hogy az 50 milliárdos kötelezettségről megegyezzenek május végéig, a banki moratórium határidejéig - mondta Timár Gyula, a Ganz Transelektro Villamossági (GTV) Zrt. elnöke, a Vegyépszer Zrt. elnök-vezérigazgatója.

MTI Gazdaság

Stadler: felmondták a kooperációs szerződést a Transelektroval

A svájci Stadler AG. hétfőn felmondta a Ganz Transelektro Közlekedési Rt.-vel (GTK) kötött kooperációs szerződést, amely a MÁV-nak szállítandó 30 plusz 30 Flirt motorvonat közös gyártására vonatkozott - mondta az MTI-nek Dunai Zoltán, a Stadler 100 százalékos tulajdonában álló Stadler Trains Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója.