szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Ecostat legfrissebb előrejelzése szerint a GDP az idei 2,4 százalékos bővülést követően jövőre 3,3 százalékkal nőhet – derül ki a kutatóintézet legfrissebb prognózisából.

Az Ecostat korábban ennél kissé magasabb, 2,5 százalékos GDP bővülést prognosztizált 2007-re. Előrejelzésük szerint az éves infláció az idei 7,4 százalékról jövőre 3,6 százalékra csökken. Az államháztartás ESA 95 egyenlege a GDP százalékában az idei 6,6 százalékról 2008-ra 5 százalékra javul. Az Ecostat azzal számol, hogy a jegybanki alapkamat 2007 év végén 7,25 százalékra, 2008 végére pedig 6 százalékra csökken.

Belyó Pál az Ecostat Kormányzati gazdaság- és Társadalom-stratégiai Kutató Intézet igazgatója elmondta, hogy nem számolnak a reformfolyamatok megakadásával, ami veszélyeztetné a nemzetközi bizalom kezdődő megszilárdulását. A reformok végrehajtásának várható időzítését az igazgató nem kívánta megbecsülni, kifogásolta azonban, hogy egyes területeken, ahol jelentős tartalékok rejlenek, még szóba sem kerültek a reformelképzelések. Ide sorolta például az önkormányzati rendszert.

Az intézet előrejelzése szerint magyar gazdaság legkorábban 2009-re térhet vissza ismét a 4 százalék körüli bővülési ütemre. Aggodalomra adhat azonban okot, hogy a most a konjunktúra-ciklus magas fokán haladó világgazdaság növekedése akkorra éppen lassulhat, így a magyar gazdaság sem számíthat olyan mértékű nemzetközi húzóerőre mint az idén és jövőre.

Az Ecostat kutatói szerint 2008-ban, az uniós forrásoknak is köszönhetően növekedésnek indulhatnak a beruházások és a lakossági fogyasztás is a korábbinál nagyobb ütemben bővülhet. Előrejelzésükben az idén a beruházások 2,6, jövőre 5,9 százalékos bővülésével számolnak. A háztartások fogyasztása az idei 0,9 százalékos csökkenést követően 2008-ban 1 százalék körül nőhet.

Az Ecostat előrejelzése szerint az államháztartás GFS hiánya az idei 1709,4 milliárd forintról jövőre mintegy 500 milliárd forinttal, 1256,3 milliárd forintra csökken. A javulásban szerepet játszik egyebek között az árkiegészítések leépítésének áthúzódó hatásán és a növekvő infláción kívül, a gázárkompenzáció és a gyógyszerkaszza átalakítása, illetve a tömegközlekedési díjak emelése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ecostat: jövőre 7,3 százalék lehet az infláció

Jövő márciusban a fogyasztói árak várhatóan 7,3 százalékkal lesznek magasabbak az egy évvel korábbiaknál, és a termelői árak szintje ugyancsak 7,3 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakának értékét - áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet elemzésében.

MTI Gazdaság

Ecostat: javuló vállalati várakozások

Az Ecostat TOP-100 konjunktúra indexe 2007 januárjában elérte a 48 százalékot, az előző hónaphoz viszonyítva két százalékponttal emelkedett - közölte a kutatóintézet.

MTI Gazdaság

Kamatcsökkentést jósol az Ecostat

A választások előtt nincs esély a pénzügyi egyensúly javítására - áll az Ecostat legfrisebb jelentésében. Az elemzők szerint hatékony reformok kellenek, különben nem vezetik be az eurót 2010-ben. Az Ecostat év végére 5,5 százalékos kamatot jósol.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Ecostat: lassult az ingatlanpiac

Lassult a magyarországi ingatlanpiac növekedésének dinamikája 2006-ban – közölte Belyó Pál, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet igazgatója.

MTI Vállalkozás

Ecostat 2,7 százalékos inflációt jósol

Az Ecostat első negyedéves, összevont konjunktúra indexe megegyezik a két évvel ezelőtt mért legmagasabb, 50,2 százalékos értékkel. Az összevont index a nagyvállalatok, a kkv-k és a lakosságbizalmi indexeket is tartalmazza, és a felmérés szerint 2005 második negyedéve óta emelkedő tendenciát mutat.

MTI Vállalkozás

Ecostat: a stabil külpiaci feltételek segítik a közepes és kisvállalatokat

A külpiaci feltételek 2007-re várt stabilitása hozzájárul a magyar középvállalkozások exportjának bővüléséhez, a mikro- és kisvállalatok beszállítási lehetőségeik bővülnek, fejlődési lehetőségeiket segítik az uniós források, ám a keresletszűkítő intézkedések a gazdálkodó szervezetek teljes skáláját közvetlenül és hátrányosan érintik – áll az Ecostat februári felmérésében.