szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerencséje volt Magyarországnak tavaly, hogy nem következett be pénzügyi válság, azóta azonban „hatalmas” költségvetési kiigazítás történt a veszély elkerülése végett, mondta a Financial Timesnak Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

Simor András. Kivezetni
a jegybankot a politikából
© Pataky Zsolt
A londoni gazdasági napilap pénteki számában közölt interjúban Simor kijelentette: ha Magyarország tavaly ilyenkor nem tagja az EU-nak, és a piacok általánosságban "csak egy kicsit is kevésbé barátian álltak volna hozzá a kockázathoz", a helyzet "sokkal-sokkal súlyosabban" is alakulhatott volna.

Hozzátette: el kell ismerni a tényt, hogy azóta "hatalmas javulások" történtek, most már nem válságforgatókönyveket kell tanulmányozni, és lassan sikerül visszanyerni a hitelességet a piacon.

Simor András szerint Magyarországnak szerencséje volt abban is, hogy "viszonylag sértetlenül" átvészelt egy olyan időszakot, amikor valamely külső sokk súlyosan károsíthatta volna a forintot.

Az MNB elnöke azt mondta, hogy az egészségügyi rendszerben, főleg a gyógyszertámogatások méretében és szerkezetében végrehajtott változtatások máris kedvezően hatnak a költségvetésre. Hozzátette: "nagy változások jönnek" a kormányzati adminisztrációban is.

Simor szerint sok minden történt, de "sajnos továbbra is sok a teendő, és a kérdés az: mennyi változást a képes a lakosság elviselni meglehetősen rövid idő alatt, mielőtt teljesen belefárad a reformokba".

A jegybanki vezető szerint még megítélésre vár az is, hogy a kormánynak lesz-e bátorsága folytatni a reformokat a 2010-es választások közeledtével.

Simor András nem volt hajlandó jóslásokba bocsátkozni arról, hogy Magyarország mikor csatlakozhat az euróövezethez, mondván: most nincs értelme céldátumokat kitűzni, a kormánynak folyamatosan be kell tartania a költségvetési célokat, és "amint visszanyertük hitelességünket, ismét el lehet kezdeni a csatlakozási célok kitűzését".

Az elnök szerint Magyarország piaci hitelességét nemcsak a túlköltekezés károsította, hanem a jegybank átpolitizálódása is. Szerinte több, függetlenséget igénylő állami intézményen is nyomot hagyott a megosztott magyarországi politikai légkör. "Sajnos a Magyar Nemzeti Bank a politikai csatározások középpontjában volt, nemcsak az elmúlt hat évben, de az 1990-es elején bekövetkezett politikai változások óta" – mondta.

Simor szerint azonban az ő feladata nem az, hogy elődeire mutogasson, hanem az, hogy kivezesse a bankot a politikából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor András: 5-7 fős Monetáris Tanács lenne optimális

Egy Magyarország méretű országban a Monetáris Tanács (MT) optimális létszáma 5-7 fő - jelentette ki Simor András jegybankelnök, az "Út az euróhoz" című csütörtöki budapesti konferencia záró felszólalásában. Jelenleg az MT-nek 13 tagja van.

MTI Gazdaság

Simor: nem aggódunk az infláció miatt

Bár rövidtávon az infláció magasabb lesz a korábban vártnál, a jegybank új prognózisa szerint jövőre a korábban vártnál kisebb lesz, így nincs ok aggodalomra - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnökjelöltje az Országgyűlés Európai ügyek bizottságának ülésén.

MTI Gazdaság

Simor először elnököl a kamatdöntő ülésen

Ma kamatdöntő ülést tart a Monetáris Tanács, amelyet első ízben vezet az újonnan kinevezett jegybankelnök Simor András. Az elemzők szerint a testület nem változtat a jelenlegi 8 százalékos alapkamaton.

MTI Gazdaság

Simor jelölése: újabb kedvező elemzői vélemény

Az első, múlt hét végi londoni elemzői véleményekhez hasonlóan kedvező értékelést adott hétfői térségi elemzésében Simor András MNB-elnöki jelöléséről a Goldman Sachs, amely szerint az új jegybanki vezető alatt jobb lesz az MNB és a kormány viszonya, mint elődje idején.

MTI Gazdaság

Goldman Sachs: Simor jó választás

Kedvező értékelést adott - más intézetekhez hasonlóan - hétfői térségi elemzésében Simor András MNB-elnöki jelöléséről a Goldman Sachs. Szerintük az új jegybanki vezető alatt jobb lesz az MNB és a kormány viszonya, mint elődje idején.

MTI Gazdaság

Simor: az inflációtól függ a kamatcsökkentés

A magyar központi bank monetáris tanácsa a következő hetekben, hónapokban tisztábban lát majd az inflációs kockázatok kapcsán, ami kulcsfontosságú lehet egy lehetséges kamatcsökkentés szempontjából – jelentette ki a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

MTI Gazdaság

Simor kiáll a konvergenciaprogram mellett

Simor András jegybankelnöki jelölését döntő többséggel támogatta az Országgyűlés Költségvetési és Pénzügyi, valamint Gazdasági Bizottsága, hétfői együttes ülésén.