szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Emelték londoni feltörekvő piaci elemzők az év végére adott magyarországi inflációs előrejelzéseiket a londoni konszenzusnál magasabb, kedden ismertetett májusi inflációs adatok után, és az eddiginél valószínűbbnek nevezték a kamatcsökkentési kurzus kezdetének egy-két hónapos csúszását, bár erről eltértek a nézetek. Több vélemény szerint a kamatdöntésben most meghatározó fontosságú lesz a jövő heti új bérstatisztika.

A KSH közlése szerint a fogyasztói árak a múlt hónapban 8,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az MTI által előzetesen kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett vezető londoni befektetési házak várakozásainak átlaga 8,3 százalék volt; az átlagon belül elhangzott 8,1 százalékos májusi inflációs jóslat is.

Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piacokért felelős vezérigazgatója az MTI-nek a keddi adatismertetés után azt mondta: a ház továbbra is azzal számol, hogy a nyár végétől a belépő kedvező bázishatások miatt meredek és hirtelen csökkenés lesz az inflációs ütemben. Cluse előrejelzése szerint augusztusban még 8,2, szeptemberben már csak 5,9 százalékos éves összevetésű fogyasztói infláció várható.

A UBS vezető térségi elemzője ugyanakkor a vártnál magasabb májusi számok hatására - a cég az MTI előzetes londoni felmérésében 8,2 százalékot jósolt a múlt hónapról - az eddigi 5,9 százalékos idei év végi előrejelzését 6,1 százalékra emelte.

A valószínű további kamatpályára - és a júniusi kamatcsökkentés esélyére - vonatkozó érdésre Cluse azt mondta: az MNB nyilván "vet egy pillantást" a májusi inflációs adatokra, de ezúttal nagyon fontos lesz a jövő kedden kijövő új béremelkedési adatsor. Ha a béremelkedési ütem továbbra is magas, akkor a Monetáris Tanács jó eséllyel "vár még egy-két hónapot" a kamatcsökkentéssel, tette hozzá.

A UBS szakértője szerint összességében adottak a kamatcsökkentés feltételei, de a nagy kérdőjel a bérinfláció; ha ez "elfogadhatatlanul" magas lesz, a kamatcsökkentés csak a harmadik negyedévben kezdődik.

Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci közgazdásza szerint a júniusi kamatdöntő ülésen eddig is valószínű volt a szoros szavazati arány, de a májusi inflációs adatsor után megnőtt az esélye annak, hogy az első kamatcsökkentés "kicsit később, valószínűleg júliusban" lesz.

Sampson szerint 40:60 százalék az esélymegoszlás a júniusi és a júliusi csökkentési kezdet között. Az HSBC szakértője szerint most már látszik, hogy az inflációs pálya a korábban vártnál kevésbé lejtős, és "nagyon valószínű", hogy az év végi infláció inkább 5,5-6 százalék, semmint a még néhány hónappal ezelőtt is várt 5-5,5 százalék között lesz.

A ház mindazonáltal továbbra is 6,75 százalékra süllyedő idei év végi jegybanki kamatszinttel számol, és változatlanul várja az infláció "viszonylag meredek" csökkenését az év későbbi szakaszában, mondta az elemző, hozzátéve: a kamatcsökkentés mértéke az infláció mellett függ a adósságpiacon igényelt kockázati hozamfelártól is.

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének keddi kommentárja szerint a májusi inflációs adat "nem jó hír" a ház júniusi, negyed százalékpontos kamatcsökkentésről szóló előrejelzése szempontjából, jóllehet a cég továbbra is számít a pénzügypolitikai enyhítés elkezdésére ebben a hónapban.

A GS kalkulációja szerint a kosár legfontosabb összetevője, a nem szabályozott szolgáltatási szektor éves árinflációja hozzávetőleg stagnált, miközben az átfogó szolgáltatási inflációt a szabályozott komponens hajtotta feljebb.

A fogyasztói infláció ezen kívüli része "enyhének tűnik" - beleértve az élelmiszerárakat is -, mindazonáltal a májusi áradatsor még fontosabbá tette a jövő heti bérnövekedési statisztikát. A ház 10 százalék körül stabilizálódó magánszektorbeli bérnövekedésre számít, ami szerinte még összeegyeztethető a kamatcsökkentéssel.

A másik fontos figyelendő tényező a forintárfolyam, bár a GS elemzői szerint az eddigi mozgás mértéke nem elégséges ahhoz, hogy meggátolja az MNB-t a kamatcsökkentésben. A Goldman Sachs 12 havi távlatban 1,50 százalékpontos jegybanki kamatcsökkentéssel számol, megjegyezve, hogy ezt a piac még nem teljesen árazta be.

A Dresdner Kleinwort - a Dresdner Bank londoni részlege - által kiadott keddi elemzés szerint ugyanakkor a gyorsuló szolgáltatási infláció erősíti a ház azon nézetét, hogy júniusban nem lesz kamatcsökkentés.

A cég szerint - amely előzetesen 8,1 százalékos májusi inflációt várt - a maginfláció folytatódó lassulása és a termelői árinfláció gyors csökkenése jelzi, hogy az inflációs nyomás fokozatosan enyhül. A szolgáltatási infláció gyorsulása azonban jó eséllyel növeli azon

monetáris tanácsi tagok gondjait, akiket eddig is aggasztottak a béremelkedési adatok és az inflációs várakozások, áll a londoni Dresdner-elemzésben. A ház ennek alapján változatlan 8 százalékos júniusi kamatra, és negyed százalékpontos júliusi kamatcsökkentésre számít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!