szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Mol és az OMV fúziója nem növelné az új cég hatékonyságát, miközben sok piacon megszűnne a verseny - mondta Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója kedden Budapesten sajtótájékoztatón.

A százhalombattai olajfinomító. Blokkolásgátás
© Túry Gergely
Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgatója hozzátette: mint menedzsment, nincsenek abban a helyzetben, hogy kommentálják a OMV törekvéseit, ez az igazgatóság dolga. Ők azt világíthatják meg, hogy a Mol-nak életképes és megvalósítható stratégiája van. A Mol-nak nagyon sok opciója van arra, hogy különböző eszközök működtetésére más cégekkel kooperáljon, de az attól függ, hogy melyik, milyen mértékben növeli a hatékonyságot.

Hernádi Zsolt közölte, ugyanazt tudják mondani, mint amit az OMV legutóbbi vásárlásakor: "köszönjük szépen, jól vagyunk, a stratégiánk jó, és meg akarjuk valósítani." Hozzátette: a stratégia helyességét visszaigazolják a külső elemzők is. Az elnök-vezérigazgató elmondta: a méretnél a minőség sokkal fontosabb. Most azonban azt tapasztalják, hogy valaki "blokkolni akarja a Mol-t" és nem akarja, hogy ez a stratégia megvalósuljon. Utalt arra, a Mol csak abban érdekelt, hogy partnerségi együttműködést folytasson különböző portfolióelemek hasznosítására, a felek kölcsönös előnyére. Az OMV vásárlással kapcsolatban elhangzott: okozott némi zavart a piacon, de partneri tárgyalások nem maradtak félbe emiatt.

Mosonyi György kifejtette: az OMV által felvetett "baráti beszélgetés" nem két egyenrangú vállalat között jönne létre, mivel a magyar cég magántulajdonban van, míg az OMV-ben meghatározó az állami tulajdon. A fúzió esetén így külső állami befolyás érvényesülne a Mol-csoportban, és ezt sehol sem nézik jó szemmel. A vezérigazgató elmondta: a konszolidáció bűvös szó, de két ilyen cég esetében már nem szabad használni. A régiós konszolidáció a Mol értelmezésében ugyanis nem azt jelenti, hogy méretben növekszik egy cég, de hatékonyságban nem. Ellenkezőleg, a Mol célja az, hogy a partnerségi együttműködések révén folyamatosan nőjön az eredménye, az egységnyi befektetett tőkére jutó nyereség. A konszolidációnak csak akkor van értelme, ha két cég együtt jobban tud működni, mint külön-külön. Itt azonban nem erről lenne szó. Ráadásul a Mol hatékonyabb, mint az OMV, amit például az is mutat, hogy a magyar cég kőolajfinomítói nyeresége a feldolgozott kőolaj mennyiségéhez viszonyítva a legmagasabb Európában.

A Mol a partnerségben érdekelt, s ennek jegyében hajlandó is együttműködni másokkal például a szénhidrogén-kutatásban, a kitermelésben, a feldolgozásban, a kereskedelemben és a petrolkémiában, valamint a gázszállító-rendszer működtetésében. Mosonyi György kifejtette: a Mol stratégiája éppen az, hogy ezen portfolió elemek működtetéséhez olyan partnereket találjon, akikkel együttműködve a tovább tud növekedni, tovább tudja növelni a hatékonyságukat. A portfolióelemek értéke azonban nem növekedhet akkor, ha valaki megakadályozza a stratégia megvalósítását.

A vezérigazgató úgy vélte, ha az OMV-vel tárgyalni kezdenének a konszolidációról, akkor befagynának a Mol lehetőségei a további növekedésre, mert mindenki azt várná, mi lesz a megbeszélések eredménye. Aláhúzta: a Mol a saját stratégiája alapján akarja a munkát folytatni, s nem akar belemenni egy olyan beszélgetésbe, amelynek a végső célja a Mol megvásárlása.

Az eseményen elhangzott, hogy a Mol már most is a térség két leghatékonyabb finomítóját működteti, s a csoport mutatói is jobbak, mint a versenytársaké. A horvát INA-val kapcsolatban közölték: a cégben nemcsak tulajdont szerzett a Mol, hanem szakembereket és tudást is átadott azért, hogy hatékonyabb legyen. Ez pedig jó alapot adhat a további partneri együttműködésre. Az olajvállalatok többsége használja azt a technikát, hogy az elmúlt években keletkezett többletpénzt részvényvásárlásokkal juttatja vissza a tulajdonosoknak. A Mol-nak szabad eszközei elérték az 1,5 milliárd dollárt, miközben a mérlege nagyon konzervatív. Azt azonban nem közölték, hogy most mekkora a szabad pénzeszközök összege, s azt sem, hogy mennyi pénze van a Mol-nak akvizíciókra.

Hernádi Zsolt a következő évek fejleményeire vonatkozó kérdésre reagálva elmondta: nincs okuk terveik módosítására, s meggyőződése, hogy a Mol megvalósítja stratégiáját. Az államnak joga és kötelessége állást foglalni olyan ügyekben, amelyek a lakosság 90 százalékának energia-ellátását, folyékony szénhidrogén-, illetve gázellátását érintik, ez mindenütt a világon így van. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is helyesen teszi, ha egy határokon átnyúló tranzakciót végigvizsgál – mondta. Kérdésre válaszolva elhangzott: a Mol-t részben meglepetésként érte az OMV újabb tulajdonszerzése, mint ahogyan az is, hogy keddig a részvénykönyvben nem jelent meg ennek a tranzakciónak az eredménye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ausztria támogatná a Mol és az OMV fúzióját

Ausztria támogatna egy ajánlatot az osztrák OMV és a magyar Mol fúziójára vonatkozólag - idéz a Bloomberg pénzügyi hírügynökség a Martin Bartenstein osztrák gazdasági miniszterrel a hétvégén készített interjújából.

MTI Gazdaság

A PSZÁF vizsgálja a Mol-ügyet

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) hivatalosan vizsgálja a Mol részvényügyletekkel kapcsolatos tőkepiaci eseményeket - mondta Binder István, a PSZÁF szóvivője pénteken az MTI-nek.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Mol: az OMV-támadás megkontrázása

A Mol június 29-én 449908 darab saját kibocsátású részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén 27658 forintos átlagárfolyamon – közölte az olajtársaság a tőzsde honlapján hétfőn. A tranzakciót követően a társaság 9379116 darab "A" sorozatú valamint 578 db "C" sorozatú Mol részvényt birtokol.

MTI Gazdaság

BÉT: ismét a Mol húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 55,03 pontos emelkedéssel, 28 984,76 ponton zárt hétfőn. Az előző kereskedési napi záró értékhez képest ez 0,19 százalékos emelkedés.

hvg.hu/MTI Gazdaság

Ingadozó olajnyomás: figyelmeztetés a Molnak?

Ingadozott az olajnyomás a hazai vezetékekben szerdán és csütörtökön - értesült az index.hu. Az internetes lap szerint hivatalos indoklásban az szerepelt, Ukrajnában fellépő technikai probléma okozta az ingadozást, ugyanis ott szerdán és csütörtökön is teljes leállás volt az Oroszországból érkező olajszállítmányokban.

MTI/hvg.hu Gazdaság

A Mol eladná INA-részesedését, vagy csak a Lukoil dezinformál?

A Mol eladná a horvát INA olajipari vállalatban lévő részesedését, hogy megakadályozza az osztrák OMV csoport további részvényvásárlását – írta az osztrák Wirtschaftsblatt jól értesült horvátországi üzleti körökből származó információkra hivatkozva.

HavariaPress Gazdaság

Hirdetésháborúban a Mol és az OMV - képekkel!

Egymással rivalizálva reklámozza piaci térnyerését a MOL és az OMV - jelenti a HavariaPress. A nemzeti olajtársaság pénteken több napilapban is hatalmas, két oldalas hirdetésben reklámozta pakisztáni térhódítását, válaszul az OMV és a Vienna Insurance Group közös közleményt adott ki az együttműködésükről.