Tetszett a cikk?

Veres János pénzügyminiszter szerint rövid távon fennmarad a forint árfolyamsávja, bár ezen rendszer módosításának kérdésköréről a kormány tárgyalt a jegybankkal.

Pénzbehajtás
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője azt mondta: lehet, hogy Brüsszelből nézve minden szépnek és jónak tűnik. A valóság az, hogy a magyar kormány a pénzügyi mutatókat teljesen elhibázott módszerrel akarja javítani, mert ahelyett, hogy beindítaná, ösztönözné a gazdasági növekedést, értelmetlenül megsarcolja az embereket és a vállalkozásokat, vagyis az egyszerű
pénzbehajtás taktikáját választotta.
Veres János lényegében korábbi szavait ismételte meg Brüsszelben az uniós pénzügyminiszterek találkozója után, még április végén mondta el, hogy a forintsáv eltörlése nem tabutéma, de nincs napirenden. A miniszter már akkor felfedte, hogy a kérdésről megbeszélések folynak a jegybank és a kormány között. A miniszter megjegyezte most, hogy rövid távon semmiféle döntésre nem számít, így a „brókerek nyugodtan mehetnek nyaralni”.

Az EU-tagállamok pénzügyminiszterei brüsszeli ülésükön (Ecofin) úgy foglaltak állást, hogy a magyar kormány betartja a pénzügyminiszteri tanács korábbi ajánlását az államháztartási deficit 3 százalék alá csökkentéséről, s így jelenleg nincs szükség újabb lépésekre a túlzott deficit miatt Magyarország ellen indított eljárásban.

A pénzügyminiszteri tanács ezzel jóváhagyta az Európai Bizottság egy hónappal ezelőtti, hasonlóan fogalmazó – azaz a magyar kormány konvergenciaprogramjának végrehajtását eddig lényegében sikeresnek értékelő – állásfoglalását.

Veres János pénzügyminiszter a tanácskozás után, újságíróknak nyilatkozva azt mondta: az ülésen lényegében egyetértés alakult ki az eddigi eredmények értékelésében. Minden felszólaló elismerte és jelentősnek ítélte a 2006-2007-ben tett magyarországi intézkedéseket, de úgy vélték, hogy a következő időszakban is folytatni kell a reformokat, s eltökéltségre van szükség a kitűzött célok teljesítéséhez. Veres saját felszólalásában hangsúlyozta: egyetért azzal, hogy a megkezdett reformokat konzekvensen folytatni kell.

A pénzügyminiszteri tanács tagjai szorgalmazták, hogy Magyarország a még mindig magas idei államháztartási hiánycélt (ami a program szerint a GDP 6,8 százaléka) csökkentse ezen szint alá. Veres erre azzal reagált, hogy ez teljesíthető, hiszen az időközben korrigált 2007-es hiánycél már csak 6,4 százalék, s ő úgy véli, Magyarország ezen belül fog maradni.

A megtett reformok eredményeiről szólva Veres János elmondta: a konvergenciaprogramban szereplőnél kisebb lesz a reáljövedelem csökkenése Magyarországon, miközben ma már látható, hogy az infláció csökkenő pályán van, s a növekedés is kedvezőbb, mint amit terveztek. Összességében tehát a helyzet jobb lesz a vártnál: a változások eredményeként gyorsabban bekövetkezett a gazdasági trendek változása – vélte a magyar pénzügyminiszter.

Az euróövezethez való csatlakozásról szólva Veres elmondta: a magyar álláspont nem változott, 2009-re kell teljesíteni ennek előfeltételeit, s utána lehet dönteni erről a lépésről. Az MTI kérdésére, hogy az államháztartási hiány mellett miként áll Magyarország az euró bevezetésének többi feltételével, a pénzügyminiszter emlékeztetett: a konvergenciaprogramban szereplő számok alapján mindegyik feltétel teljesítésére van esély, hiszen a program számai "hozzák" a 3 százalékos inflációs szintet, a 3 százalék alatti államháztartási hiányt, a GDP-arányos állami adósságszint csökkenését. A kamatszint csökkenése pedig az előbbi 3 tényező közgazdasági következménye – mondta Veres, aki szerint az eddigi eredmények, az elmúlt másfél év alapján látható, hogy ezek a számok teljesíthetőek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Brüsszelben az aktualizált konvergenciaprogram

A kormány aktualizálta a konvergenciaprogramban lefektetett célokat. A módosított, 2006. és 2007. évi hiánycélok eléréséhez szükséges kormányzati intézkedések hatását bemutató tanulmányt a kormány eljuttatta az Európai Bizottságnak, illetve az Európai Tanácsnak - közölte a Pénzügyminisztérium.

MTI Gazdaság

Simor kiáll a konvergenciaprogram mellett

Simor András jegybankelnöki jelölését döntő többséggel támogatta az Országgyűlés Költségvetési és Pénzügyi, valamint Gazdasági Bizottsága, hétfői együttes ülésén.

MTI Gazdaság

Járai: a konvergenciaprogram nem visz közelebb az euróhoz

Magyarország az egyetlen tagállam az Európai Unióban, amely a mastrichti kritériumok egyetlen pontját sem teljesíti, pedig az euró bevezetése dinamizálná a gazdaságot, és kiszámítható árfolyama révén a vállalkozóknak nagyobb biztonságot jelentene - mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

MTI Itthon

Kormánybeszámoló - konvergenciaprogram

A kormány kiigazító intézkedésekkel, a gazdaságpolitika középtávú kereteinek kijelölésével biztosította, hogy az államháztartás hiánya 2009-re az egyensúlyi szintre csökkenjen- áll az Új Magyarország című kormányzati értékelésben. A kiigazítás a növekedés átmeneti megtorpanását követően a kormányzati ciklus második felétől biztosítja a gazdaság gyors fejlődését