szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz azt követeli a kormánytól, hogy a vagyonosodási vizsgálatokkal ne félemlítse és zsarolja meg a hazai kis- és közepes vállalkozásokat - közölte Szatmáry Kristóf, a Fidesz országgyűlési képviselője.

"Demokráciában elfogadhatatlan módon" az APEH vagyonosodási vizsgálatokkal "zaklatja, zsarolja és sarcolja a kormány gazdaságpolitikáját nyíltan bíráló hazai vállalkozói réteget" - fogalmazott a képviselő. Szerinte a kormány ezzel akarja megfélemlíteni, elhallgattatni a vállalkozókat.

Szatmáry Kristóf úgy látja, hogy az APEH nem a valós anyagi helyzetük, hanem vállalkozásaik miatt vizsgálja a vállalkozókat, "vagy mert kocsijuk után visszakérték az egyébként jogtalanul beszedett" regisztrációs adót. Az APEH is "megerősítette, hogy a néhány milliós tagi kölcsön lett a vagyonosodási vizsgálatok terepe" - közölte a fideszes politikus.

A politikus megfogalmazása szerint "a milliárdossá lett egykori párt- és KISZ-titkároknak úgy látszik nincs mitől félniük, mert az APEH idejét és energiáját leköti a vállalkozóvá lett fodrászok, kozmetikusok, villanyszerelők és asztalosok vizsgálata". Ahelyett, hogy segítené vagy támogatná őket a kormány, igen időigényes és nehézkes vizsgálatok alá vonja őket - közölte.

"Ha ebben az országban Gyurcsány Ferencnek és barátainak nem kell félnie az APEH-tól, akkor senkinek sem szabadna félnie" - folytatta a képviselő, hozzátéve, hogy az adóhatóság a "kormánytagok meggazdagodásában semmi kivetnivalót nem talált". Ezért szerinte az APEH azokat vizsgálja, akiket nem kéne, ugyanakkor "azok vagyonosodásában nem talál semmi kivetnivalót, akikében a leginkább kéne".

Szatmáry Kristóf úgy látja, a kormány a szürkegazdaságot erősíti a vagyonosodási vizsgálatokkal, amelyekkel "megfojtja és lezsibbasztja a gazdaságot".

A képviselő összefoglalóan úgy fogalmazott: követelik a kormánytól, hogy "a vagyonosodási vizsgálatok leple alatt ne akarja megfélemlíteni és tovább sarcolni a hazai vállalkozói réteget". Tegye átláthatóvá, ellenőrizhetővé és nyilvánossá a vagyonosodási vizsgálatok kiválasztási és eljárási módszerét - tette hozzá a képviselő, aki egy kérdés kapcsán elmondta: az adóbevételek bővítésével egyetértenek, csak a módszerekkel nem.

Szatmáry Kristóf sajtóhírekre hivatkozva arról is beszélt, hogy a hazai közbeszerzések kétharmadát, több százmilliárd forint értékben külföldi cégek szerzik meg. Nemzetközi összehasonlításban rendkívül alacsony részét, mindössze az egyharmadát kapják meg a hazai kis- és középvállalkozások, amelyek, szavai szerint, az országot működtetik, a foglalkoztatottak többségének munkát adnak. "Tavaly közel 500 milliárd forintot vett ki a kormány ezeknek a vállalkozásoknak a zsebéből" - mondta a képviselő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

Vagyonosodási vizsgálat közben kérhet-e jogorvoslatot?

Sérthet-e bankitkot az APEH, uniós polgár miként vállalkozhat Magyarországon, miként végezhet hazánkban tevékenységet egy off-shore cég, az adóhatóság lefoglalhat-e lízingelt autót, vagyonosodási vizsgálat közben miként kérhet az adózó jogorvoslatot?

Itthon

Teljességi nyilatkozatot kér az APEH a vagyonosodási vizsgálatnál

A vagyonosodási vizsgálatok során a legújabb gyakorlat szerint az adózónak nyilatkoznia kell arról, hogy a vizsgálathoz kapcsolódó összes iratanyagát átadta az adóhatóságnak. Erre a teljességi nyilatkozatra válaszolni az Adózóna szakértője szerint értelmetlen, ám az APEH szerint érdemes. Mit célszerű közölni az adóhivatallal?

Vállalkozás

Vagyonosodási vizsgálat: 30 millió az ágyneműtartóban

A vagyonosodási vizsgálatok száma nő, már 12 ezer felett van a folyamatban lévő ügyek száma, sok vállalkozóból lett foglalkoztatott, nőtt az szja-ból és a társasági adóból befolyó összeg is, ahogy a tb járulékból is többet fizettek be 2007 első félévében, mint tavaly. A gázártámogatást igénylők között találtak magas jövedelműeket is. Az APEH első félévét értékelték.

hvg.hu Itthon

Vagyonosodási vizsgálat: kötelező minden kérdésre válaszolni?

Mi a vagyonosodási vizsgálat menete? Köteles-e az adózó minden feltett kérdésre válaszolni? Mi a helyzet a külföldi rokontól kölcsönbe kapott pénzzel? Milyen jogai vannak a vizsgált személynek a végrehajtási eljárás során? Az Adózóna olvasói kérdéseire a dr. Vilmányi Ügyvédi Iroda válaszolt.