szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A építőipari termelés 2007 első hét hónapjában 5,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az építőipari termelés júliusban kiigazítatlan adatok alapján 13,7 százalékkal, munkanaptényezővel kiigazítva 14,6 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A termelés ugyanakkor az előző havinál szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva 1,3 százalékkal magasabb volt.

A KSH korábbi közlése szerint tavaly január-júliusban az építőipari termelés 1,3 százalékkal csökkent a bázisidőszakhoz képest, júliusban egy év alatt 1,2 százalékkal haladta meg. Az egyhavi növekedés 3,5 százalék volt. Az idén az első hét hónapban a csökkenés mind a nagyszervezeteknél, mind a kis- és középvállalkozások körében megfigyelhető volt.

A szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése 2007. júliusában 17,1 százalékkal esett vissza 2006 júliusához képest, január-júliusban 9,6 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban. Az épületgépészeti szerelés júliusi termelése 3 százalékkal, a befejező építésé 7,1 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Az épületek építésének volumene kiigazítatlan adatok alapján 9,2 százalékkal, az egyéb építményeké 18,9 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év júliusában. Évkezdettől az épületek építése kismértékben, 2,6 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 9,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva az épületek építése 5,5 százalékkal emelkedett, az egyéb építményeké 1,7 százalékkal csökkent júniushoz viszonyítva.

Az építőipar július végi szerződésállománya 37,9 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződések állománya 7,6 százalékkal csökkent, az egyéb építmények építésére kötötteké 53,2 százalékkal esett vissza. Az építőipari vállalkozások júliusban az egy évvel korábbival azonos volumenű új szerződést kötöttek, ezen belül az épületek építésére kötött új szerződések volumene egyharmaddal emelkedett, az egyéb építmények építésére kötötteké viszont egynegyedével csökkent. Az év első hat hónapjában kötött szerződések 21,7 százalékkal maradtak el a 2006. január-júliusitól.

Tavaly júliushoz képest az építőipari tevékenység költségalapon számított árai a korábbinál kisebb mértékben, 5,3 százalékkal nőttek, ezen belül a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 5,4 százalékkal emelkedtek. Az építőipari árak az előző havihoz képest 0,5 százalékkal növekedtek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Egyre több a felszámolás az építőiparban

Egyre több építőipari cég ellen indul felszámolási eljárás, és gyorsan nő a végelszámolt cégek száma is – közölte az egységes online követelésnyilvántartó rendszert működtető Opten Kft.

Gazdaság

Felpörgött az építőipar, jó az idő

Az építőipari termelés 2007 februárjában mind kiigazítatlan adatok alapján, mind munkanaptényezővel kiigazítva 9,5 százalékkal emelkedett 2006 februárjához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

Nőtt az építőipari termelés

Az építőipari termelés 2007 januárjában mind kiigazítatlan adatok szerint, mind pedig munkanaptényezővel kiigazítva 2,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Az új építőipari szerződések volumene 44 százalékkal csökkent

Az építőipari termelés márciusban a kiigazítatlan adatok alapján 3,6 százalékkal, munkanaptényezővel kiigazítva 4,7 százalékkal emelkedett a bázishoz képest, míg az év első három hónapjában a termelés 3,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

Az építőipari termelés 4 százalékkal csökkent

A építőipari termelés 2007 júniusában mind a kiigazítatlan adatok alapján, mind a munkanaptényezővel kiigazítva 15,8 százalékkal csökkent 2006 júniusához képest, az év első hat hónapjában a termelés 4 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).