szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jelentősen megbolygatta a pénzpiacokat a közelmúlban az amerikai jelzálog-hitelezési válság, amelynek negatív hatása több országba is begyűrűzött. Arról faggatuk az elemzőket, nálunk is kell-e tartani a tömeges fizetésképtelenségtől.

Az amerikai ingatlanhitelek piaca súlyosan megingott az utóbbi hetekben, a befektetők aggódnak, hogy a jelzálogadósok egy része nem tudja majd törleszteni adósságát. Ennek nyomán meredeken esett a jelzálog-követeléssel fedezett értékpapírok árfolyama. Mivel az amerikai hitelválság több országot is elért, fevetődött a kérdés, ennek hatására bedőlhet-e a magyar jelzálog-hitelezési piac. Mivel Magyarországon jóval óvatosabb a bankok hitelezési gyakorlata, mint az USA-ban, nálunk a javarészt devizában eladósodott lakosság számára inkább a drasztikus forintleértékelődés jelenthet kockázatot. Ekkor a forintosított törlesztőrészletek úgy megemelkednének, hogy azt sokan nem tudnák vállalni.

Ezt állítja a Central European Credit Ingatlanhitel Zrt. nemrégiben kiadott elemzése, amely  szerint a magyar jelzálogpiac kockázati tényezője a lakosság nagy összegű és -arányú devizahitel tartozása. A forint esetleges drasztikus leértékelődése ugyanis a forintbevételeket szerző adósok euróban és svájci frankban megállapított havi törlesztőrészleteit oly mértékben megemelné, hogy az tömeges fizetésképtelenséghez vezetne.

A hvg.hu által megkérdezett szakértők szerint azonban az amerikaihoz hasonló válság kialakulása nem valószínű. A magyarországi intézmények nem fektettek olyan papírokba, amelyeknek árfolyama most drasztikusan visszaesett – mondta el kérdésünkre Kopik Tamás, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásveztője. Emellett a magyar jelzáloghitelezési piac szerkezete teljesen eltér az amerikaiétól. A magyar jelzáloghitelezés szigorú szabályokat követ – fejtette ki Blahó Levente, a Raiffeisen Bank részvényelemzője. Szemben az amerikai rendszerrel, itthon nem fordul elő, hogy valaki jövedelemigazolás és önerő nélkül az ingatlan értékének 120 százalékára 30 évre hitelt vegyen fel. Az ingatlanok értékének legjobb esetben is csak a 80 százalékára – legtöbbször 60-70 százalékára – terhelnek hitelt. A bankok tehát az adós fizetésképtelenné válása esetén is bőven pénzüknél maradnak – jegyezte meg a Raiffeisen elemzője.

A Central European Credit Ingatlanhitel Zrt. szakértői szerint a válság begyűrűzése ellen szól az is, hogy a jövedelemvizsgálat nélkül nyújtott hitelek adósainak (az amerikai hitelfelvevőkkel szemben) gyakran jelentős „nem átlátható” jövedelmük van, amely tartalékot képez csőd esetére. Másrészt a rossz adósoknak tekinthető, aktív BAR (fekete) listán szereplők nem kapnak bankhitelt. Az sem mellékes, hogy a jelenlegi joggyakorlat nem teszi lehetővé a követelések gyors behajtását. Ez visszariasztja a bankokat attól, hogy a jelenleginél könnyelműbben járjanak el a hitelnyújtásnál. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a magyar ingatlanpiacon tapasztalható általános értéknövekedés egyelőre még reális alapokon nyugszik, mozgatórugója a nem befektetési célú lakásvásárlás. Az ingatlanárak az elmúlt két-három évben inflációkövető módon emelkedtek – jegyzi meg a pénzintézet elemzése.

A begyűrűzés Kopik Tamás szerint legfeljebb a forintárfolyamon át történhet meg, magasabb törlesztőrészletek formájában, ám ennek valószínűsége nagyon kicsi. A lakosság döntő többsége svájci frankban adósodott el. Ahhoz, hogy tömeges fizetésképtelenség alakuljon ki az árfolyam változása miatt, jelentős, 20-30 százalékos forint/svájci frank elmozdulásnak kellene történnie – véli Blahó Levente. Mivel Svájcnak sikerült gazdasági függetlenségét megtartania, egy amerikai recessziónak nem lenne hatása a svájci frank alapú hitelekre – tette hozzá a részvényelemző. A szakember szerint a belpolitikai helyzet miatt kialakuló – a tavaly őszi állapotokhoz hasonló – befektetői bizalomvesztésnek sokkal közvetlenebb lenne a hatása. Jelenleg ez nagyobb veszélyt jelentene, mint az amerikai hitelválság negatív hatása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Obama a jelzálog-csalók büntetéséből alapot hozna létre

Az amerikai jelzálogkölcsönzők felelőtlenségét és az azt fedező washingtoni lobbikultúrát teszi felelőssé a "nem elsőrendű válságért" szerdán Londonban megjelent cikkében Barack Obama amerikai szenátor, aki a Demokrata Párt elnökjelöltje akar lenni a jövő évi választáson.

MTI Gazdaság

Növekvő fizetésképtelenséggel számolnak Londonban

Az amerikai subprime jelzálog-válság miatti likviditásszűke miatt jelentősen emelkedni fog az adósságszolgálattal hátralékba kerülő vállalati adósok aránya a következő két évben, főleg a magas hozamú spekulatív szektorban, áll a Moody's Investors Service kedden Londonban kiadott átfogó elemzésében.

MTI Gazdaság

A Fed 1/3-os recessziós esélyt ismert el a kamatvágással

Az amerikai gazdaság recesszióba süllyedésének egyharmados esélyét ismerte el a Federal Reserve a váratlanul nagymértékű kamatcsökkentéssel, áll a Moody's Investors Service Londonban kiadott első gyorselemzésében. Más londoni elemzések szerint további Fed-kamatcsökkentés várható még az idén, az euróövezeti jegybank pedig hosszabb szünetet tart szigorító ciklusában.

MTI Gazdaság

Folytatódik a pénzkivételi roham, zuhannak a brit bankrészvények

Hétfőn is folytatódott a megrettent betétesek pénzkivételi rohama a bankközi piaci likviditásszűke miatt megszorult egyik vezető brit jelzálogkölcsönző, a Northern Rock lakossági fiókjainál, amelyeket - Nagy-Britanniában két évszázada példátlan módon - a múlt hét vége óta ostrom alatt tartanak megtakarításaikat féltő ügyfelek.

MTI Gazdaság

Hitelezési aggályok miatt gyengülnek a határidős indexek New Yorkban

Az amerikai határidős indexek alakulása a pénteki értékek alatti nyitást valószínűsít a Wall Streeten: a Northern Rock egyre mélyebb válsága erősítette a globális hitelhelyzettel kapcsolatos aggályokat - a Fed e hétre várt kamatcsökkentése előtt. A mai kereskedés - amint az ázsiai és az európai tőzsdéken is - elsősorban a pénzügyi ágazat számára lehet majd nyomasztó.

MTI Gazdaság

A németországi bankok jól megbirkóznak a kockázatokkal

A német bankszektor megfelelő nagyságú tartalékkal rendelkezik ahhoz, hogy kikerüljön a pénzpiaci zavarokból, jóllehet a mostani válság rontja majd a bankok eredményességét - értékelte a német központi bank havi jelentésében.