szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szó szerint nagyszabású terveket dédelget a Raiffeisen Ingatlan Zrt. Budapesten a XIII. kerületi Váci út, Róbert Károly Körút, Teve utca által határolt területen egy olyan épületegyüttest szándékozik felhúzni, amelynek legmagasabb pontja százhuszonnégy méter magas lenne. A tervvel a kerület egyetért, a Levegő Munkacsoport nem - írta a Magyar Hírlap.

A Defense negyed látképe Páriszban.
Áttörték az eget és a konvenciókat
© AP
„Szakmai és várospolitikai támogatást is kapott a XIII. kerületben a magasház építésének gondolata" – mondta el a lapnak Arató György, a kerület főépítésze. A kerület hozzájárulása akkor emelkedik jogerőre, ha az ingatlanfejlesztők és a Fővárosi Önkormányzat között létrejön egy településrendezési szerződés.

„A jelenlegi szabályozás szerint ugyan nem építhető meg a Raiffeisen által tervezett, százhuszonnégy méteres toronyház – mondta Arató György –, de reméljük, a fővárosi önkormányzat a következő egy-másfél évben változtat a jelenlegi bátortalan szabályozáson és utat nyit a Raiffeisen terve előtt. Világvárost építünk, márpedig egy világváros nem négyemeletes."

Nem áll a projekt mellé a Levegő Munkacsoport, ellenérzéseinek adott hangot, amikor a kerületi főépítész a véleményét kérte. A civilszervezet elnökhelyettese, Schnier Mária azt mondja, hogy a meglévő épületeken már nem lehet változtatni – ezzel a rendőrpalotára és a nyugdíjfolyósító épületére utalt –, ennek ellenére a kerületi szabályozásban megengedett szintmutatókat túlzottan magasnak tartja. A kerületnek a Levegő Munkacsoport azt javasolja, hogy csak jóval kisebb beépíthető magasságot engedélyezzen – olvasható a lapban.

A vita nem új keletű. Az észak-pesti Duna-partra már régóta szeretne több tervező is magas épületet felhúzni. A város jelenlegi sziluettjének megőrzéséért lándzsát törők és a világvárosi státust felhőkarcolókkal megerősíteni vágyók között már több menet lezajlott. A vitában nem csak esztétikai, hanem például olyan biztonsági megfontolások is szerepet kaptak, hogy a tűzoltók nincsenek felkészülve Magyarországon a magasházakban keletkezett tüzek oltására, és az emberek kimenekítésére. E képességek létrehozását pedig a New York-i skyline-ban gondolkodók az egyik ellenérv szerint, állami vagy önkormányzati feladatként az adófizetők nyakába varrnák, s nem a beruházókéba. A vita nyilván folytatódik akkor is ha végül épülnek ilyen házak, és akkor is, ha nem, függetlenül a helyszíntől, ami lehet Angyalföld, a Csepel-sziget csúcsa, vagy bármely más pontja a fővárosnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ecoline.hu Vállalkozás

Irodapiac: nem elég a toronyház

A Budapesti Ingatlan-tanácsadók Egyeztető Fórumának jelentése szerint a budapesti irodák kínálata annak ellenére csökkent, hogy ebben a negyedévben négy új irodaházat is átadtak.

Gazdaság

Toronyházépítés Budapesten

Akár 100 méteres, azaz 30-35 emeletes toronyházak is épülhetnek hamarosan a fővárosban a készülő városrendezési keretszabályzat szerint. Engedni látszik a főpolgármesteri hivatal a szigorú magasház-építési korlátokból, amit kemény lobbi feszeget.

Gazdaság

Az Erste Bank költözik a Duna-parti toronyházba

Az Erste Nyíltvégű Ingatlan Alap megvásárolta az Árpád híd pesti hídfőjénél épülő Europe Tower irodaházat. A 17 szintes épület 2006 májusától várhatóan az Erste Bank Hungary Rt. és leányvállalatainak székháza lesz.

MTI Gazdaság

Legyenek-e toronyházak Budapesten?

Budapesten a Váci út-Károly Róbert körút térségében a településszerkezet miatt magasház építése szükséges - közölte Arató György, Budapest XIII. kerületének főépítésze.