szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója szerint az Egyesült Államokból kiinduló és az egész világra kiható hitelválságnak jövőre jelentősebb hatásai lesznek a világgazdaságban, mint az idén. Mindazonáltal továbbra is úgy véli, hogy a válság következményei kezelhetők.

Rodrigo Rato Szaúd-Arábiában újságírók előtt nyilatkozott erről. Mint mondta, az idén júliusban az amerikai nem elsőrendű jelzálogpiac megrendülésével induló hitelválság enyhe lassuláshoz vezet a világgazdaságban.

Hirtelen és meredek ütemben romlott az idei harmadik negyedévben a nyugat-európai vállalati szektor adósminősége, áll a Moody's Investors Service kedden Londonban kiadott negyedéves európai hitelfolyamat-elemzésében, amely szerint ugyanakkor Kelet-Európa jól tartja magát a likviditáspiaci szűkösség közepette is.

A nemzetközi hitelminősítő összesítése szerint a harmadik negyedévben összesen 51 nyugat-európai adósságkibocsátó kockázati besorolása változott; ebből 33 volt a leminősítés és 18 a felminősítés. A mínusz 15-ös leminősítési ráta – vagyis felminősítéseknél ennyivel több leminősítés – a legrosszabb arány az utóbbi egy évben. Az idei második negyedévben a felminősítések száma még kilenccel több volt az osztályzatrontásokénál a Moody's listáján.

Az elemzés szerint a kelet-európai vállalati szektor ugyanakkor nem szenvedte meg az amerikai nem elsőrendű – subprime – jelzálogadósi körből kiindult, globálissá vált likviditásszűkét, mert az itteni cégek kevéssé vannak kitéve a subprime adósságot is tartalmazó, kockázatterítés céljából értékpapírosított követelések piacának.

A hitelminősítő szerint az euróövezeti jegybank (EKB) legalább az év végéig nem nyúl jelenleg 4,00 százalékos alapkamatához – a Moody's korábban negyed százalékpontos idei kamatemelést valószínűsített –, mivel időt akar nyerni annak megállapításához, hogy a globális likviditási apály okozott-e súlyosabb károkat a reálgazdaságban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Érintheti-e a hitelválság Magyarországot?

Az egész világot megrengető hitelválság nyomán meggyengült a forint a svájci frankkal szemben is; amennyiben ez a folyamat tartós marad, akkor a magyar adósoknak érdemes elgondolkodniuk azon, hogy a megnövekedett terheket hogyan tudják majd elviselni - közölte a Népszava, szalagcímben írva, hogy nem lehet hazai hitelválság. A Világgazdaságban viszont az olvasható, hogy Magyarország tűnik a legsebezhetőbbnek a régióban a hitelválság kapcsán.

MTI Gazdaság

Simor: a piac visszatért a hitelválság előtti helyzethez

A magyar piacok a jelek szerint visszatértek a "nem elsőrendű válság" előtti állapotokhoz, a nemzetközi hitelpiaci bonyodalmak amúgy is csak korlátozottan érinthetik a gazdaságot, mondta szerdán Londonban befektetőknek és elemzőknek Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

MTI Gazdaság

Bankegyesüléseket indíthat Németországban a hitelválság

A kissé nehézkes német tartományi bankok körében egyesülési hullámot ösztönözhet a mostani – a Moody’s szerint – "nem elsőrendű válság", vélik elemzők, miután Baden-Württemberg tartományi bankja, az LBBW aláírta a megállapodást arról, hogy megveszi egyik kollégáját, a szászországi tartományi bankot (SachsenLB).

MTI Gazdaság

Trichet: még nem vagyunk a hitelválság végén

A pénzügyi piacok jelenlegi válsága az Európai Központi Bank (EKB) elnöke szerint kiigazítás, amely érezhető kilengéseket okoz. Még nem vagyunk a végén - jelentette ki Jean-Claude Trichet az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt.

MTI Gazdaság

A feltörekvő országok viszonylag jól viselik el a hitelválságot

A legtöbb feltörekvő ország viszonylag jól vészelte át a jelenlegi pénzügyi válságot. Mint azt a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) Washingtonban nyilvánosságra hozott tanulmánya megállapítja, a válság eddig nem fejtett ki lényeges hatást a legtöbb feltörekvő gazdaságra.