szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ döntő ráutaltsága az ásványi eredetű tüzelőanyagokra 2030-ig megmarad, noha a nyersolajnak az energia iránti világméretű keresleten belüli részaránya enyhén csökkeni fog, a szénfelhasználás pedig növekszik – közölte a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerdán.

Szénerőmű kéménye.
A környezetrombolás folytatódik
© AP
A szervezet World Energy Outlook című éves kiadványában felvázolt előrejelzés szerint a fosszilis tüzelőanyagok teszik majd ki az igények növekedésének 84 százalékát a 2005-tól és 2030-ig tartó időszakban. 2030-ra az energiafelhasználás 17,7 milliárd tonna olajegyenértékre emelkedik a 2005. évi 11,4 milliárd tonnáról.

Az IEA jelentése szerint az olaj marad a jövőben is a legnagyobb tüzelőanyag-forrás, noha részaránya némileg csökken, 35 százalékról 32 százalékra. A szén esetében folytatódik az elmúlt néhány évben tapasztalt látványos növekedés: az abszolút értékben számított kereslet-növekedés a szén tekintetében lesz a legnagyobb, 2005 és 2030 között 73 százalék, miáltal a szén részesedése a világ teljes energiaigényén belül 25-ről 28 százalékra nő. A növekedés döntő része Kínára és Indiára jut.

A szénhez képest kevésbé környezetszennyező földgáz hányada szerény mértékben emelkedik, 21-ről 22 százalékra, az atomenergiáé viszont 6 százalékról várhatóan 5 százalékra esik vissza az energiaforrások iránti keresleten belül. A vízienergia hányada várhatóan megmarad a 2 százalékos szinten, a biomassza aránya 10-ről 9 százalékra mérséklődik, az egyéb megújuló energiaforrásoké pedig egy százalékról 2 százalékra javul.

Az áramtermelés fő forrása a szén marad, amelynek hányada a teljes áramtermelésen belül 40-ről 45 százalékra emelkedik 2005 és 2030 között. Az olajtüzelésű erőművekben előállított áram részesedése az áramtermelésben 7-ről 3 százalékra esik vissza, ugyanakkor a gáztüzelésű erőműveké 20-ról 23 százalékra nő. Az atomerőművi áramtermelés 9 százalékkal vesz majd részt az áramtermelésben 2030-ban szemben a 2005. évi 15 százalékkal; a vízierőművi áramtermelés aránya némileg visszaszorul, 16-ról 14 százalékra. A biomassza és az egyéb hulladékok felhasználásával elállított villamos energia a 2005-évi 1 százalék helyett 2 százalékkal vesz részt az áramtermelésben 2030-ra, a szélenergiai források és az egyéb megújuló energiaforrások áramtermelési részesedése ennél nagyobb arányú lesz, 4 százalék a 2005-évi 1 százalékhoz képest, derül ki az IEA energiaügyi kitekintéséből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Még nem tudjuk, hogy a környezetvédelem jó üzlet?

Magyarország más közép-kelet európai államokhoz hasonlóan még nem ismerte fel kellőképpen a környezetvédelem mint üzleti lehetőség fontosságát. Pedig enélkül a régió versenyhátrányba kerülhet - mondta Raymond Van Ermen, a brüsszeli központú Európai Partnerek a Környezetért nevű vállalati érdekképviselet vezetője egy hétfői nemzetközi konferencia szünetében, sajtótájékoztatón, Budapesten.

euractiv.hu Tech

Adómentességet javasolnak a környezetbarát technológiáknak

Nulla százalékos illetéket javasol a környezetbarát technológiák esetében Peter Mandelson kereskedelmi biztos a Doha Egyezmény keretében. A biztos úgy véli, javaslata segítené a klímaváltozás problémáinak globális megoldását.

hvg.hu Autó

Környezetkímélő üzemanyaggal fuvarozzák a davosi fórum résztvevőit

Az Audi a január 23-28. között a svájci Davosban megrendezett World Economic Forum (WEF) Annual Meeting 2007 alkalmából egy premierrel szolgál. A négykarikás márka, amely a fórumon a fuvarszolgálatot nyújtja, első alkalommal tölti föl Audi A8 flottája egy részének tankját a környezetvédő SynFuel dízelüzemanyaggal.

euractiv/hvg.hu Gazdaság

Környezetvédelem és gazdaság

Ugyanakkor az is megállapítható, hogy a környezet védelme és a gazdaság érdekei között még mindig jelentős a...

hvg.hu Tech

Környezetvédelem: a közeljövő nagy üzlete

Napjaink híradásaiban egyre-másra tűnnek fel a klímaváltozásról és egyéb környezeti jelenségekkel kapcsolatos nyugtalanító hírek, miközben szemernyit sem csökken a bolygó fosszilis tüzelőanyag felhasználása, ráadásul helyenként a túlnépesedés káros következményei is kezdik éreztetni hatásaikat. A korábban háttérbe szorult környezetbarát technológiák előtt most megnyílt az út, s a zöld iparág szinte egyik napról a másikra vált korunk slágerszektorává. Az alábbiakban áttekintjük azokat a területeket, ahol az elkövetkezendő időkben érdemes lesz befektetni.