szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyarországon tisztikereszttel kitüntetett Ludwig Georg Braun, a Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetsége elnöke szerint egészségügyünkben szükséges a privatizáció. Ezen kívül szerinte "nem felel meg a valóságnak az a feltételezés, hogy az országban minden kisiklott volna".

Ludwig Georg Braun
Szerinte nem kellene félni
© DIHK
Az egészségügyi reform jelentős részét Magyarországnak sikerült megvalósítania, ugyanakkor ezen a téren további privatizációra van szükség - jelentette ki az MTI-nek adott nyilatkozatában Ludwig Georg Braun, a Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetsége (DIHK), egyben az orvosi műszereket és eszközöket gyártó B. Braun Melsungen AG. cég igazgató tanácsának elnöke.
 
Braun annak kapcsán nyilatkozott az MTI-nek, hogy a magyarországi egészségügy támogatásában, továbbá a magyar-német gazdasági együttműködés elmélyítésében szerzett érdemeiért Sólyom László államfő a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést adományozta számára.
 
A B. Braun cégcsoport budapesti leányvállalata 1989-ben, elsőként hozott létre Magyarországon - magánbefektetőként - dialízis-központot, s ma már országos kiterjedésű dialízis hálózatot működtet az országban. Jelenleg 18 dialízis-központjuk Magyarország művese-kezelésre szoruló lakosságának több mint egy harmadát látja el.
 
A dialízis-központok nyugati színvonala Braun szerint megerősíti a privatizáció hasznosságát a lakosság számára. 
 A kórházi hálózat megfelelő kiépítése, különös tekintettel az úgynevezett súlyponti ellátás biztosítása érdekében a német szakember az irányítás magán kézbe történő átadása mellett foglalt állást.

Mint mondja: ennek fejében egyfajta teljesítménykatalógus követelhető meg. Meggyőződése szerint ezt a lakosság is elfogadná, mert ezáltal javulna az orvosi ellátás minősége.
 
Braun úgy ítélte meg, hogy a Magyarországon a kórházi napidíj, illetve a vizitdíj eltörlését eredményező népszavazást ugyanazok a félelmek befolyásolták, amelyek Németországban is erőteljesen jelentkeztek a kórházi díj, illetve a vizitdíj évekkel ezelőtt történt bevezetésekor.

"Személyes véleményem az, hogy ezek a díjak szükségesek" - jelentette ki Braun, utalva arra: az egyes állampolgároknak tudatában kell lenniük azzal, hogy az egészségügyi állapot egyfajta saját felelősséget is magában foglal. Nem lehet mindenért az államot felelőssé tenni. Fontosnak nevezte ugyanakkor az állam támogatásának szükségességét a nagyobb kockázatokat jelentő betegségek esetében, különös tekintettel a krónikus megbetegedések kezelésére.
 
A Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetségének elnökeként Magyarország gazdasági fejlődésének jövője szempontjából kulcsfontosságúnak nevezte a szakképzett munkaerő meglétét. Úgy ítélte meg, hogy ezen a téren jelenleg kielégítő a helyzet. Megfelelőnek nevezte Braun az érvényben lévő adójogi szabályozásokat is, amelyek értékelése szerint lehetővé teszik a kitermelt jövedelmeknek az adott vállalat fejlesztését és egyben a további beruházásokat segítő felhasználását. Fontosnak tartotta a magyarországi helyszín kihasználását Ukrajna, Oroszország, illetve más szomszédos országok piacainak elérése szempontjából is.
 
Ludwig Georg Braun rendkívüli jelentőségűnek nevezte a Daimler cég elmúlt heti döntését arról, hogy első kelet-európai üzemét Magyarországon hozza létre. Szavai szerint az egész régió szempontjából jelképes fontosságú az, hogy egy ilyen tekintélyes cég Magyarország mellett döntött. "Mindez azt jelenti, hogy Magyarország hosszabb távú kilátásai kedvezőek, s nem felel meg a valóságnak az a feltételezés, hogy az országban minden kisiklott volna" - jelentette ki, hozzátéve: ellenkező esetben a DIHK sem kereste volna korábban a magyarországi kapcsolatokat.
 
A tekintélyes kamarai szövetség elnöke az MTI-nek megerősítette: a DIHK  leghatározottabban ellenzi a kelet-, illetve közép-európai uniós tagállamokból való munkaerő beáramlásának korlátozását. "Szükség van a korlátok megszüntetésére" - jelentette ki, s a német kormány ezzel kapcsolatos elutasító álláspontját  elsősorban választáspolitikai megfontolásokkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!