szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gyengülő nyugat-európai konjunktúra, elsősorban a német kereslet lassulása áll a magyarországi ipari termelés kedden közölt 0,7 százalékos havi csökkenése, továbbá az év/év alapon mért, a várakozásoktól elmaradó 2,2 százalékos, illetve a 4,7 százalékos kiigazított növekedési adat mögött – állítják gazdasági elemzők.

A 6,5-6,7 százalékos elemzői konszenzustól jócskán elmaradt a májusi 2,2 százalékos ipari termelési adat – mondta Trippon Mariann. A CIB Bank vezető elemzője szerint a 0,7 százalékos csökkenést jelző havi adatnál azt az egyszeri hatást is figyelembe kell venni, hogy májusban egy nappal kevesebb volt a munkanapok száma, mint áprilisban.

A magyar ipari termelés erősen függ a globális nyugat-európai konjunktúrától, ezen belül is a német kereslettől, ahol, elsősorban az ipari megrendeléseknél már érezhető a lassulás – mutatott rá Trippon Mariann. Véleménye szerint az ipar teljesítményére az erős forint is kedvezőtlenül hat, ezért a CIB Bank 2008-ra 6,0 százalékos ipari termelésbővülést vár a tavalyi, 8,1 százalékos növekedés után.

Kissé alacsonyabb, 5,0 százalékhoz közeli ipari termelési indexet vár 2008-ra Forián Szabó Gergely. A Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója szerint egyhavi adatból nem szabad messzemenő következtetéseket levonni, hiszen a márciusi csökkenés után áprilisban kiugró növekedést, év/év alapon 11,8 százalékot jelzett a KSH.

A magyarországi ipari termelésben a globális folyamatok nyilvánvalóan lecsapódnak, ahol folyamatos lassulás várható – vélte Forián Szabó Gergely. Az elemző szerint bár a forint erősödése még nem jelent meg a májusi adatban, ami volumen-index, de hosszabb távon semmiképpen sem segíti az ipari exportot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Az ipari termelés 6,1 százalékkal nőtt egy év alatt

Az ipari termelés 6,1 százalékkal nőtt 2008 januárjában az előző év azonos időszakához viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan adattal – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

MTI Gazdaság

Az ipari termelés 6,7 százalékkal nőtt egy év alatt

Az ipari termelés 2008 áprilisában az előzetes, szezonálisan és munkanap tényezővel kiigazított index szerint 1,4 százalékkal nőtt az előző havihoz képest, és – munkanaptényezővel korrigálva – 6,7 százalékkal emelkedett a 2007 áprilisi szinthez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

MTI Gazdaság

Az ipari termelés áprilisban 6,5 százalékkal nőtt

Az ipari termelés a munkanaphatástól megtisztítva 2008 áprilisában az előző év azonos időszakához viszonyítva 6,5 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index 1,4 százalékkal emelkedett áprilisban – közölte a KSH.

MTI Gazdaság

KSH: az ipari termelés 4,3 százalékkal nőtt éves szinten

Az ipari termelés márciusban a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index szerint 2,6 százalékkal maradt el az előző havitól, és – munkanaptényezővel korrigálva – 4,3 százalékkal emelkedett a 2007 márciusi szinthez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Gazdaság

Egy év alatt 9,8 százalékkal nőtt az ipari termelés

Az ipari termelés 2008 februárjában az előzetes, szezonálisan és munkanap tényezővel kiigazított index szerint 2,3 százalékkal haladta meg az előző havit, és – munkanaptényezővel korrigálva – 9,8 százalékkal emelkedett a 2007 februári szinthez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal kedden.

MTI Gazdaság

Az ipari termelés 4,3 százalékkal nőtt

Jelentősen lassult az ipari termelés növekedése éves összevetésben, márciusban munkanaptényezővel korrigálva a bővülés csak 4,3 százalékot tett ki, míg februárban még 9,8 százalék volt a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közzétett előzetes adatai szerint.

MTI Gazdaság

Az építőipari termelés még mindig esik, de már lassabban

Éves összehasonlításban lassult az építőipari termelés visszaesése márciusban a februárihoz képest, a kiigazított adatok alapján a termelés 12,6 százalékkal csökkent, míg februárban még 19,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.