szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elhárult az elmúlt évtizedek legsúlyosabb pénzügyi, illetve banki válságának veszélye Németországban. Nem sokkal vasárnap éjfél előtt a kormány és a kereskedelmi bankok képviselői megállapodtak a súlyos likviditási gondokkal küszködő Hypo Real Estate (HRE) jelzáloghitel-intézet megmentéséről.

Peer Steinbrück német pénzügyminiszter és Angela Merkel kancellár
vidul. Lehet, hogy sírás lesz a vége...
© MTI/EPA
A többórás válságtanácskozás eredményeként a kormány képviselői – köztük Angela Merkel kancellár és Peer Steinbrück pénzügyminiszter –, továbbá a Deutsche Bundesbank, valamint a magánbankok küldöttei olyan egyezséget kötöttek, amelynek értelmében a HRE számára kilátásba helyezett korábbi 35 milliárd eurós mentőcsomagot 50 milliárdosra növelik, s ebben jelentősen megnő a bankok garanciavállalási részesedése. Értesülések szerint az új mentőcsomagban a kormány garanciavállalása továbbra is 26,5 milliárd eurót tesz ki. A bankok pedig a korábbi több mint 8 milliárd eurós vállaláson túl most újabb 15 milliárd eurót ígértek.

A német kormány és a bankok korábban már megállapodtak egy 35 milliárd eurós segélycsomagban, ezt azonban a bankok szombat este felmondták, miután kitudódott: a német tőzsdeindexben (DAX) is szereplő HRE adósságai az előre becsült 35 milliárdnál jóval nagyobbak lehetnek, az év végéig akár 50 milliárdot, 2009 végéig pedig még a 100 milliárdot is elérheti.

Részesedésük megnövelése fejében a bankok értesülések szerint ragaszkodtak a HRE elnökének, Georg Funkénak, valamint a felügyelő bizottság vezetőjének, Kurt Viermetznek a visszahívásához.

Berlini szakértők korábban úgy vélték: amennyiben nem sikerült volna megállapodni a müncheni bank megmentésében, az drámai következményeket, a bankok általános összeomlását, s Németország háború utáni legsúlyosabb pénzügyi válságát eredményezhette volna. A gazdaság lelassulása, a fogyasztás jelentős visszaesése, valamint munkahelyek megszűnése elkerülhetetlenné vált volna.

A drámai hangulatot, illetve az aggodalmakat jelezte, hogy az esti órákban Angela Merkel kancellár és Peer Steinbrück pénzügyminiszter történelminek számító döntést ismertetett. Eszerint a német állam a korábbi részleges helyett teljes garanciát vállal a banki betétekben elhelyezett magán megtakarításokra. Merkel és Steinbrück együttes nyilatkozata szerint a kormány „minden egyes euróra” – becslések szerint összesen mintegy 570 milliárd euróra – garanciát vállal.

A kancellár nyomatékosan hangsúlyozta, hogy a HRE-t mindenképp meg kell menteni, s meg kell akadályozni a bankok összeomlását. Mind Merkel, mind pénzügyminisztere elengedhetetlennek nevezte ugyanakkor mindazoknak a felelősségre vonását, akik a HRE vezetői közül felelőtlen döntéseikkel előidézték az intézet eladósodását, s még az elmúlt napokban is hibásan mérték fel a bank pénzügyi helyzetét.

Az újabb mentőcsomag elfogadása azt jelenti, hogy Németország átmenetileg fellélegezhet. Egyértelművé vált ugyanakkor, hogy az Egyesült Államokban kezdődött pénzügyi krízis immár „tombol” az Európa vezető gazdasági hatalmának számító országban is, s a bankokkal szemben súlyos bizalmi válság alakulhat ki.

A kormány által a magánszemélyek betéteire vállalt teljes körű garancia ugyanakkor vélekedések szerint megkérdőjelezheti, hogy tartható-e a költségvetés 2011-ig történő szanálására vállalt célkitűzés, továbbá megnehezíti a későbbi esetleges adócsökkentéseket.


Hypo Real Estate bank egyik berlini fiókjának portálja. Szomorú idő
© MTI/EPA
„A német kormány az egyetlen lehetséges megoldást választotta a Hypo Real Estate (HRE) jelzáloghitel-intézet pótlólagos megsegítésével” – jelentette ki hétfő reggeli nyilatkozatában Peer Steinbrück pénzügyminiszter.
Mit mást tehetett volna a német kormány...? (Oldaltörés)

A miniszter védelmébe vette azt a döntést, amelynek keretében a szövetségi kormány, a Deutsche Bundesbank és a magánbankok képviselői elhatározták, hogy a müncheni intézetnek korábban javasolt, de a HRE az ismertnél is erőteljesebb eladósodása miatt zátonyra futott 35 milliárd eurós mentőcsomagot 15 milliárd euróval megemelve 50 milliárdra növelik. A pótlólagos 15 milliárdos garanciavállalást a bankok, illetve biztosító társaságok szavatolják, a kormány korábbi, több mint 26 milliárd eurós kötelezettségvállalása értesülések szerint nem változik.

Steinbrück szerint amennyiben a vasárnap késő éjszakába nyúló válságtanácskozáson nem jött volna létre megállapodás, annak hatásai a német pénzpiacon feltartóztathatatlan lavinát indítottak volna el, s minden bizonnyal több tartományi, illetve kereskedelmi bank, pénzintézet, illetve biztosító súlyos likviditási válságba kerülhetett volna. A miniszter nem zárta ki ugyanakkor, hogy az 50 milliárd eurós segélycsomag sem lesz elegendő a HRE tartós megsegítésére.

A válság rendkívüli kiéleződését az váltotta ki, hogy az elmúlt hét végére ismertté vált: a német tőzsdeindexben (DAX) is szereplő HRE likviditási gondjai a korábban jelzett 35 milliárd eurónál jóval magasabbak, az év végére az 50, 2009 végéig pedig akár a 100 milliárd eurót is elérhetik. Mindezzel kapcsolatban Steinbrück pénzügyminiszter rendkívül élesen bírálta a HRE vezetését, s elképzelhetetlennek tartotta, hogy a müncheni intézet a jelenlegi menedzsmenttel folytassa tevékenységét. Mindenekelőtt Georg Funke HRE-elnök lemondását követelték a német politikai pártok gazdasági, illetve pénzügyi szakértői, továbbá egybehangzó értesülések szerint az előző napi válságtanácskozáson részt vevő magánbankok képviselői is.

Hétfő reggeli nyilatkozatában Steinbrück megerősítette, hogy a kormány – Németország történetében először – teljes körű garanciát vállal a különböző bankokban, illetve pénzintézetekben elhelyezett magánmegtakarításokra, amelyek nagysága 568 milliárd eurót tesz ki. A miniszter nyomatékosan hangsúlyozta, hogy a betéteseknek nem kell aggódniuk megtakarításaikért, a kormány minden egyes eurót garantál. A rendkívüli vállalás szimbolikus jelentőségén – a politikai jelzés fontosságán – túl Steinbrück kiemelte annak elsődlegességét: mindenképp meg kívánták akadályozni azt, hogy a polgárok pánikszerűen kivonják betéteiket a bankokból, ami – mint fogalmazott – felmérhetetlen pénzügyi, likviditási nehézségeket eredményezne.

A miniszter üdvözölte, hogy több más európai ország is a németországihoz hasonló utat választott a betétek állami garantálásával,s ezek sorában Ausztriát, valamint Dániát említette. Hangsúlyozta annak szükségességét ugyanakkor, hogy az európai országok lehetőleg ebben a tekintetben is egységes politikát alakítsanak ki.

Steinbrück nem közölte, hogy a kormány által vállalt garanciához miként biztosítják a fedezetet. Utalt ugyanakkor arra, hogy a német betétbiztosítási rendszer – amely mostanáig maximum 20 ezer eurót garantált – eddig is az európai átlagon felüli volt. Szakértők szerint mindez egyértelműen jelzi, hogy egyelőre egyfajta szándéknyilatkozatról van szó, amelynek jelentősége ugyanakkor a kialakult helyzetben így is rendkívüli.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Német pénzügyminiszter: a világ már nem lesz olyan, mint volt

A globális bankválság mély nyomokat fog hagyni és gyökeresen át fogja alakítani a világ pénzügyi rendszerét a német pénzügyminiszter szerint. Peer Steinbrück úgy véli, hogy a világ már nem lesz olyan, mint amilyen a válság előtt volt, az Egyesült Államok elveszíti a világ pénzügyi rendszerének szuperhatalmaként élvezett státuszát - közölte csütörtökön a miniszter a német parlament előtti kormányzati értékelésében.

MTI Világ

Der Spiegel: további német bankok dőlhetnek be

Az elkövetkező időszakban további német bankok eshetnek a globális pénzügyi válság áldozatául - vélekedik a Der Spiegel. A német lap szerint a következő nagyjából másfél évben sokkal több pénzre lesz szükség a bajba jutott bankok refinanszírozásához, mint a Hypo Real Estate (HRE) számára kilátásba helyezett, de időközben veszélybe került 35 milliárd euró.

MTI Gazdaság

Kihátráltak a német HRE megmentése mögül a bankok és a biztosítók

Veszélybe került a súlyos likviditási gondokkal küszködő Hypo Real Estate (HRE) nagy jelzáloghitel-intézet megmentése, miután német bankok és biztosítók kiszálltak a bank talpra állítását célzó mentőakcióból. A Hypo hétvégi közleménye szerint "alternatív megoldásokat" keresnek, hogy tovább tudjanak működni.

MTI Gazdaság

A franciák is pénzügyi mentőcsomagot akarnak, a németek ellenzik

A globális pénzügyi válságról az Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó Franciaország javaslatára tartandó európai csúcstalálkozó körül csütörtöki lapértesülések szerint egyre nagyobb a bizonytalanság, miután az európai országok megosztottak a megoldási javaslatokat illetően.

MTI Gazdaság

A német államnak segítenie kellett a HRE ingatlanfinanszírozó cégen

A nemzetközi pénzügyi válság hullámai egyre inkább elérik Németországot. Egy hétfői hír szerint ugyanis a német állam és több magánbank 35 milliárd eurós hitelsegély-csomaggal támogatja a súlyos likviditási gondokkal küszködő Hypo Real Estate (HRE) nevű nagy német ingatlanos tőzsdei céget.

MTI Gazdaság

A német kormány újabb mentőcsomagot dolgoz ki a HRE megmentésére

A német kormány újabb megmentési tervet dolgoz ki a súlyos helyzetbe került, likviditási gondokkal küszködő Hypo Real Estate (HRE) jelzáloghitel-intézet megmentésére, miután a német bankok és biztosítók kiszálltak a HRE talpra állítását célzó mentőakcióból – jelentette be Angela Merkel német kancellár.