szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nemzetközi pénzügyi válság hullámai egyre inkább elérik Németországot. Egy hétfői hír szerint ugyanis a német állam és több magánbank 35 milliárd eurós hitelsegély-csomaggal támogatja a súlyos likviditási gondokkal küszködő Hypo Real Estate (HRE) nevű nagy német ingatlanos tőzsdei céget.

A kormány, valamint a pénzügyminisztérium szóvivője hétfő délután külön-külön nyilatkozatban erősítette meg a mentőakciót. Ulrich Wilhelm kormányszóvivő szerint a likviditási segéllyel a pénzügyi válság kiterjedését kívánják megakadályozni. A minisztérium szóvivője mindehhez azt tette hozzá: a kormányzat garanciavállalására szükség volt annak érdekében is, hogy a magánbankok közreműködését biztosítsák.

A minisztériumi szóvivő szerint a HRE súlyos likviditási gondjai a múlt hét közepén még nem voltak annyira érzékelhetők. Szavai szerint Peer Steinbrück pénzügyminiszter ezért nyilatkozott még úgy, hogy az amerikaihoz hasonló segélycsomaghoz Németországban nincs szükség.

A hitelsegélyből remény szerint a müncheni cég rövid-, és közép távú fizetési kötelezettségeinek garantálását sikerül biztosítani. A HRE az elmúlt időszakban jelentős pénzösszegeket fektetett be amerikai jelzálog-ügyletekbe, s a válság kialakulása nyomán maga is súlyos nehézségekbe került. Egyes értesülések szerint a tekintélyes ingatlanfinanszírozó konszernt már az összeomlás veszélye fenyegette.

A német kormány különböző magánbankokkal és a tőzsdefelügyelettel együttműködve ezt követően döntött a HRE megmentése mellett. Értesülések szerint a 35 milliárd eurós segélyt két részletben folyósítják. A bajba jutott vállalat először 14 milliárdot, majd második részletben 21 milliárd eurót kap. Az első részletből 60 százalékot a magánbankok állnak, míg a másodikat már teljes egészében a német állam fizeti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Elemzők az amerikai döntést sürgetik, mert "depresszió" lesz

Most már sürgős lenne a megállapodás az amerikai pénzügyi válság legalább rövid távú megoldási módozatairól, mert ennek elmaradása esetén heteken belül globális recesszió fenyeget, áll londoni befektetési elemzők pénteki helyzetértékelésében.

MTI Gazdaság

A brit Bradford & Bingley hitelportfolióját állami kezelésbe veszik

A brit pénzügyminisztérium közleményben jelentette be hétfőn, hogy részben állami tulajdonba veszik a Bradford & Bingley jelzáloghitelező bankot, egy részét pedig a spanyol Santander banknak adják el. A gyors állami mentőakció ellenére a piac hétfőn kedvezőtlenül reagált az újabb bankbukásra.

MTI Gazdaság

EKB: a bankmentés kevesebbe kerül, mint a bankok összeomlása

Védelmébe vette az Európai Központi Bank (EKB) egyik vezetője, hogy közpénzeket vetnek be a nyugati kormányok a pénzügyi válság által érintett bankok megmentésére. Az ilyen mentőakciók "kevesebbe kerülnek, mintha hagynák a bankokat összeomlani"- közölte Marko Kranjec, az EKB kormányzótanácsának tagja.

MTI Gazdaság

A JP Morgan Chase megveszi konkurensét, a Washington Mutualt

Az egyik legnagyobb amerikai kereskedelmi bank, a JP Morgan Chase & Co. idén másodszor szerez olcsón konkurens bankot, "hála" a nem elsőrendű jelzáloghitelek okozta válságnak. A bank ezúttal a Washington Mutual Inc. bankot és biztosítót veszi meg 1,9 milliárd dollárért. A Washington Mutual csődbe menne a nem teljesítő jelzálogpapírok miatt, ha a JP Morgan Chase nem venné meg és így az USA történetének legnagyobb bukása lenne.

MTI Gazdaság

Államosítják a Fortis bank egy részét a Benelux-kormányok

Részleges államosítással segítenek a Benelux-államok az amerikai hitelpiaci válság tovagyűrűző hatása miatt – első európaiként – bajba került belga-holland bankon, a Fortison: a három ország összesen 11,2 milliárd euróval támogatja a magyarországi érdekeltségekkel is rendelkező pénz- és biztosító intézetet.