szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar bankrendszer stabil, tőkeerős, betartja a prudenciális szabályokat, de nem tudja függetleníteni magát a pénzpiaci folyamatoktól, ezért a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a pénzpiac stabilitása fennmaradjon – mondta Veres János pénzügyminiszter a jegybankelnökkel és az OTP elnök-vezérigazgatójával tartott pénteki sajtótájékoztatón Budapesten.

Veres János elmondta: folyamatosan figyelik a pénzpiac alakulását. A kialakult helyzet miatt a kormány úgy döntött, hogy az állampapír piaci folyamatok javítása érdekében módosítják a nyugdíjpénztárak befizetési szabályát. Így hétfőtől feloldják a 40 százalékos részvénytartási hányadra vonatkozó előírást, ennek megfelelően a nyugdíjpénztárak korlátlan nagyságban tarthatják pénzüket állampapírokban – ismertette a pénzügyminiszter. Ez mindaddig fennmarad, amíg úgy ítélik meg, hogy a pénzügyi stabilitáshoz erre szükség van.

Veres János elmondta: emellett módosulnak egyes számviteli szabályok is, amelyek eddig megnehezítették, hogy az állampapír piac irányába mozduljanak el a források. E szabályok módosításához nincs szükség az Országgyűlés döntésére, ezeket kormányhatározatokban írják elő.

Simor András jegybankelnök kijelentette: a Magyar Nemzeti Bank, ahogy eddig is, úgy a továbbiakban is normális üzleti feltételek mellett, korlátlan mértékben áll a bankok rendelkezésére forint likviditásra. A jegybank nem tervez beavatkozást az állampapírpiacon – szögezte le az MNB elnöke. Ugyanakkor a pénzpiacon kialakult helyzetben az MNB-nél úgy gondolják, hogy azzal tudják a bankokat leginkább segíteni, ha a partnerlimiteiket (a bankközi hitelezés korlátait) oldhatnák. Ugyancsak a likviditás növelését, az eurókínálat bővítését szolgálja, hogy az MNB deviza-swap tendert hirdet meg forint/euró relációban, egynapos határidővel naponta. Az első tenderre hétfőn kerül sor. A tender célja, hogy az MNB a bankközi piac szereplői között közvetítsen, elősegítve ezzel, hogy a rövid devizalikviditás újraelosztása a bankok között folyamatos és kielégítő legyen. A tender részleteiről pénteken tájékoztatja a partnereit a jegybank –mondta Simor András.

A jegybank elnöke kijelentette: nincs fundamentális alapja a forint gyengülésének, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) figyeli a folyamatokat, a forint árfolyamát, ha szükségesnek tartja, a rendelkezésre álló eszközökkel beavatkozik. „A jegybank alapvető eszköze a kamat, s a rendelkezésre álló eszközökkel el fogjuk érni, hogy a forint árfolyama olyan legyen, ami megfelel a makrogazdasági igényeknek, az ország stabilitásának és a jövőbeni alacsony inflációnak" – mondta Simor.

A magyar gazdaság stabilitása az elmúlt időben jelentősen erősödött, a sebezhetőségi mutatók javultak. Példaként említette a költségvetési hiány, a folyó fizetési mérleg hiány és az ország külső finanszírozási igényének javulását. „Minden mutató abba az irányba mutat, hogy az ország külső sebezhetősége csökken” – vélekedett Simor András, aki azonban úgy vélekedett, hogy egy esetleges rendkívüli kamatülést illetően, hogy „az ember egy rendkívüli helyzetben semmit nem vet el és nem ígér meg”.

Veres János a tőzsdei kereskedés ideiglenes felfüggesztésének esélyéről azt mondta: a tőzsde egy önálló intézmény, a tőzsde vezetői döntik el, hogy hogyan reagálnak a változásokra. Egyértelmű, transzparens szabályai vannak, hogy mikor, mit, meddig függesztenek fel, és annak mi a következménye. A kormánynak és a jegybanknak nincs ebben döntési jogköre, az OTP-nek annyiban van, hogy az OTP a tőzsde tagja, képviselőjén keresztül befolyásolni tudja döntést. „Természetesen a kialakult helyzetben a tőzsde vezetőivel folyamatos kapcsolatban vagyunk, közös felelősségünk, hogy adott esetben összehangolt lépésekre kerüljön sor minden valóságos szereplővel” – tette hozzá Veres János.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Döglődik a pesti tőzsde szervere

A Budapesti Értéktőzsdén pénteken a nyitást követően felfüggesztették többek között a Mol, az OTP, a Magyar Telekom és több kisebb értékpapír kereskedését, mert azok átlépték az árfolyamcsökkenés határául megszabott 10 százalékos limitet.

MTI Gazdaság

Változnak az adótörvény-javaslatok is - ígéri Veres

Változhatnak a kormány adójavaslatai is az egyensúly megőrzése érdekében. Teljesen új költségvetés a következő néhány napban biztosan nem készül, de változni fog a növekedésre, inflációra, fogyasztásra, bérnövekedésre, beruházásra vonatkozó kormányzati prognózis – közölte Veres János.

MTI Gazdaság

Gyengültek a kelet-európai valuták

Jelentősen csökkent a kelet-európai valuták árfolyama az euróhoz képest péntek délelőtt, miután a recessziós félelmek és a növekvő kockázatok miatt a kereskedők eladnak a felzárkózó piacokon.

MTI Gazdaság

Nem csillapodott a pánik a BÉT-en

Nem csillapodott a pánik a Budapesti Értéktőzsdén pénteken, a kereskedést követő egy órában sem – mondta Balásy Zsolt, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője a piacnyitást követő helyzetet értékelve.

MTI Gazdaság

Csányi: az idén 1 milliárd eurós profit az OTP-nél

Érthetetlen a piacon beindult mozgás az OTP árfolyamában, ugyanis a bank eszközeinek minősége nem romlott, az idénre tervezett 1 milliárd eurót meghaladó profit tartható – jelentette ki Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója.

MTI Itthon

Válságtanácskozás Gyurcsánynál

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke délután tájékoztatást ad a frakcióvezetőknek a pénzpiaci válság kapcsán kialakult helyzetről a parlamentben – közölte a kormányszóvivő.

MTI Gazdaság

Csányi visszautasította Veres ajánlatát, zuhan a BUX

A Budapesti Értéktőzsdén pénteken a nyitást követően felfüggesztették többek között a Mol, az OTP, a Magyar Telekom és több kisebb értékpapír kereskedését, mert azok átlépték az árfolyamcsökkenés 10 százalékos limitjét.

MTI Gazdaság

Gordon Brown ráförmedt Izlandra a beragadt brit számlák miatt

Példátlan államközi feszültség alakult ki csütörtökre Nagy-Britannia és Izland között, miután kiderült, hogy brit önkormányzatok és rendőrkapitányságok csaknem egymilliárd fontja ragadt be csődbe ment izlandi bankokban, és a brit kormány elkezdte befagyasztani izlandi cégek nagy-britanniai vagyonát. Izland emiatt "terrorellenes eszközök" alkalmazásával vádolta meg Londont.