szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormányzati szektor „maastrichti” hiánya 2007-ben az előzetes adatok alapján 1260,8 milliárd forint volt, a GDP 5 százaléka, a hiány 134 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,5 százalékponttal alacsonyabb a 2008. áprilisban publikáltnál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Jelentés a kormányzati szektor hiányáról és adósságáról című kiadványában szerdán.

A kiadvány szerint a különbség elsősorban az EU-transzferek, a pénzügyi tranzakciók, valamint a felhalmozási kiadások (az előzetes adatokhoz viszonyított) adatrevíziójából és eltérő módszertani elszámolásából adódik. A jelentés szerint a kormányzati szektor adóssága – az MNB adatai alapján – 2007 végén 16729,3 milliárd forint volt, a GDP 65,8 százaléka.

Az adatokat a KSH a túlzott hiánnyal kapcsolatos eljárásról (Excessive Deficit Procedure – EDP) szóló jogszabály alapján, a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA95) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Veres: kisebb lesz a hiány a tervezettnél és a vártnál is

Az idei eredményszemléletű államháztartási hiány a GDP 3,4 százaléka lesz a konvergenciaprogramban rögzített 4,3 százalékkal, illetve a korábban bejelentett 3,8 százalékkal szemben, ami 104 milliárd forintos megtakarítást jelent - mondta Veres János pénzügyminiszter.

MTI Gazdaság

KSH: a kormányzati szektor hiánya 140 milliárd forint

A kormányzati szektor II. negyedévi hiánya 140,3 milliárd forint volt, a GDP 2,1 százaléka – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatok alapján. A második negyedévi hiány az egy évvel korábbinál 25,8 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,3 százalékponttal magasabb.

MTI Gazdaság

PM: 13,5 milliárd hiány és kisebb infláció várható októberben

A Pénzügyminisztérium (PM) 13,5 milliárd forint államháztartási hiányt vár októberre az önkormányzatok nélkül, az első tíz hónapra pedig 745 milliárd forintot – közölte Keller László államtitkár. Az infláció pedig a korábban várt 6,5 százalék helyett 6,4 százalék lesz.