szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Julija Timosenko ukrán kormányfő hétfőn délután Moszkvába érkezett a Gazprom és az ukrán Naftogaz közötti szerződés aláírására, de közben Viktor Juscsenko elnök honlapján újabb alternatív javaslat jelent meg.

Juscsenko oldalán Bogdan Szokolvszkij, az elnök megbízottja nemzetközi energiabiztonsági kérdésekben újra azt javasolta, hogy a korábbi megállapodásoknak megfelelően fokozatosan térjenek át az európai árak alkalmazására, s ezzel párhuzamosan állítsák át a tranzit díjáét is az európai színvonalra, akár párhuzamos engedményekkel is.

"Tekintettel az ukrán gázszállítási rendszer Európa gázellátásában betöltött, egyedülálló funkciójára, helyesnek tartanánk, ha a tranzit alapdíja már 2009-től az európai díjakhoz alkalmazkodna, ez felelne meg a két ország stratégiai partnerségének és a 2008-ben kidolgozott kétoldalú megállapodásoknak" - vélekedett Szokolovszkij, aki maga is jelen volt a szombat éjszakai moszkvai tárgyalásokon.

Nem vált világossá, hogy ez azt jelenti-e, hogy Juscsenko újabb változtatásokat akar a Julija Timosenko és Valgyimir Putyin ukrán, illetve orosz kormányfő által kidolgozott megállapodásban, vagy ez csupán egy vélemény.

Korábban a nap folyamán Juscsenko nyugati politikusokkal telefonon tárgyalva hangsúlyozta, hogy a Naftogaz vezetői teljes felhatalmazással érkeznek Moszkvába, és reméli, hogy a szerződés aláírása után hamarosan megindulhat az orosz gáz Európába.

A Naftogaz hétfőn újra leszögezte: az orosz gáz beérkezésétől számítva mintegy 32-36 óra szükséges ahhoz, hogy elérjen Ukrajna nyugati határáig, de egyes országokba előbb is elérkezhet.

A Interfax Kijevben a Naftogaznál azonban hétfőn azt is megtudta: a Gazprom vasárnap, már a megállapodás létrejötte után újra csereműveletet (swap) javasolt, de a Naftogaz ezt újra elutasította. A swap lényege, hogy az orosz fél által a rendszerbe szivattyúzott gázt Kelet-Ukrajnában használják fel, s a Naftogaz nyugat-ukrajnai tárolóiból küld az európai felhasználóknak.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Kényelmünk oltára: háztartásonként évi 120 ezer forintos energiapazarlás

A gázvita jó alkalmat teremtett, hogy újjáéledjen a magyar energetikai helyzetről régóta folyó, de az utóbbi időben szunnyadó vita. Az energialobbi mindenféle erőművet építene, míg mások – például az uniós trendeket követők vagy a környezetvédők – az energiatakarékosságot hangsúlyozzák. A spórolás szükségességét egyébként senki sem tagadja, mert biztosnak látszik: még erőművi beruházások mellett is mérsékelni kell energiaéhségünket, ha jót akarunk.

hvg.hu Világ

Gázpóker és gázhiány - válság percről percre

Közel kéthetes szünet után kedd reggel újraindult az orosz földgázszállítás Európába, amit az Európai Unió szakemberei is ellenőriznek. A gázfolyam közép-európai idő szerint 8.30 körül indult újra, Magyarországra kedden 13.20-kor érkezett meg a gáz Ukrajna felől Beregdaróchoz. Kedden várhatóan 10 millió köbméter földgáz jöhet Ukrajna felől, és további kétmillió köbméter az ausztriai Baumgarten felől.

MTI Gazdaság

Ukrán szakértő az Északi és Déli Áramlat átláthatatlan viszonyairól

Azért elfogadhatatlan az európaiak "hallgatása" az orosz-ukrán gázszállítási szerződés átláthatatlan viszonyairól a konfliktus gyors megoldására hivatkozva, mert az Északi és a Déli Áramlat gázvezetékek tervével megbízott társaságok a RosUkrEnergóhoz hasonlóan Svájcban bejegyzett, homályos hátterű cégek - véli Mikhail Goncsar ukrán energetikai szakértő a Libération című francia napilapban hétfőn megjelent kijevi tudósításban.