szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közel kéthetes szünet után kedd reggel újraindult az orosz földgázszállítás Európába, amit az Európai Unió szakemberei is ellenőriznek. A gázfolyam közép-európai idő szerint 8.30 körül indult újra, Magyarországra kedden 13.20-kor érkezett meg a gáz Ukrajna felől Beregdaróchoz. Kedden várhatóan 10 millió köbméter földgáz jöhet Ukrajna felől, és további kétmillió köbméter az ausztriai Baumgarten felől.

Az FGSZ Földgázszállító Zrt. kedd reggeli közlése szerint kedden 48-50 millió köbméter földgáz belföldi felhasználása volt várható, míg a rendelkezésre álló maximális gázmennyiség változatlanul 66 millió köbméter. A földalatti gáztárolókból kivehető maximális mennyiség kedden is 53 millió köbméter, a belföldi termelésből változatlanul 9 millió köbméter áll rendelkezésre és nyugati irányból négymillió köbméter importot igazoltak vissza.

A Gazprom a délelőtt folyamán közölte, hogy kedden 348,8 millió köbméter földgázt szállít Európának Ukrajnán át, és további 75 millió köbmétert Ukrajnának. A Gazprom bejelentette azt is, hogy idén összességében 120 milliárd köbméternyi földgázt szállít európai megrendelőinek, és további 40 milliárd köbmétert juttat Ukrajnának.

A Gazprom ezer köbméterneként 360 dollárért adja a földgázt Ukrajnának, ez jön ki, ha az európai piaci átlagárból levonják a megállapodásba foglalt 20 százaléknyi kedvezményt, amelyet az indokol, hogy a tranzit ára változatlan marad év végéig. Az árat a Gazprom közleménye is megerősítette, azzal, hogy ez az ár az első negyedévre vonatkozik, és negyedévente változtatni fogják.

Az orosz monopólium a szállítások beindításával teljesítette ígéretét, amelyet az Ukrajna gázellátásáról szóló kétoldalú megállapodás hétfő esti aláírása után tett, és már éjszaka megkezdte a gáz szivattyúzását az ukrajnai vezetékrendszerbe. A Gazprom és az ukrán Naftogaz hétfőn este írt alá tíz évre szóló szerződést Ukrajna orosz gázzal való ellátásáról, továbbá a tranzitról, miután előzőleg Ukrajna a január 7-én leállított európai gázszállítások felújításának feltételéül a kétoldalú szerződés megkötését szabta.

José Manuel Barroso is megerősítette Brüsszelben, hogy az orosz fél újra megnyitotta a gázcsapot, az ukránok pedig lehetővé teszik a továbbítást. Hozzátette: az Európai Uniónak tanulságokat kell levonnia a gázvitából. Barroso a jogi igényekkel fellépő vállalatok támogatását helyezte kilátásba, valamint szorgalmazta az európai energiabiztonság érdekében szükséges intézkedések megtételét, köztük a felhasznált energiafajták, az energiabeszerzési források és a szállítási útvonalak diverzifikálását.

Magyarország először január 5-én kapott a szerződésben rögzített 38 millió köbméter helyett 30 millió köbméter orosz gázt Ukrajna felől, majd január 6-án teljesen leállt a szállítás. Azt követően a belföldi felhasználás döntő hányadát, napi 58-59 millió, később - a kedvezőbb időjárás miatt - napi 50 millió köbméter alatti mennyiséget a földalatti gáztárolókból biztosították és biztosítják.

A magyar gázpiacon legnagyobb szabadpiaci kereskedő, az Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft.-t (Emfesz) nem érinti az, hogy a RoszUkrEnergo, részben Gaprom-tulajdonú céget kiiktatják az ukrán földgázellátásból, mert exportőrként továbbra is működik majd – mondta Góczi István, az Emfesz vezérigazgatója. Ugyanakkor hozzátette, hogy az Emfesz pert indított az ukrán gázszállító, a Naftogaz ellen a Fővárosi Bíróságon és az Európai Unió illetékes hatóságánál is. Az Emfesz reméli, hogy az EU megállapítja az energia charta megsértését, és ez a jogsértés alapot ad a nemzeti bíróságoknak a kártérítés megállapítására. Az Emfesz az első napok veszteségei alapján 30 millió dollárra perli a Naftogazt, de a tényleges veszteség nagysága majd akkor derül ki, amikor megtörténik az elszámolás a saját vevőikkel is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Magyar-szlovák gázvezeték?

Egy valóban működő gázvezetékre van szükség Magyarország és Szlovákia között - mondta Göncz Kinga külügyminiszter. A diplomáciai vezető arról is beszélt, hogy tartósnak ígérkezik az ukrán-orosz gázmegállapodás, de még lehetnek problémák.

MTI Világ

Nem tudni még, mikor érkezik az orosz földgáz Magyarországra

Magyarország kijevi nagykövetsége külgazdasági irodájának nincs értesülése arról, hogy az ukrán gázszállító, a Naftogaz milyen módon indítja újra Magyarország felé a gázszállításokat - mondta el Kapitány Sándor irodavezető-helyettes kedden reggel.