szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Románia gazdasága az idén is növekedni fog, jelentette ki szerdán Traian Basescu román államfő, aki továbbra is bizakodó, jóllehet a tavalyi utolsó negyedévben a növekedési ütem hirtelen 2,9 százalékosra lassult éves egybevetésben. Az elnök szerint 1,5-2 százalékos növekedés is elképzelhető idén, dacára egyes, visszaesést jósló becsléseknek.

Az optimista elnöki jóslat azonban elmarad a hivatalos kormányzati várakozástól: az idei román költségvetést 2,5 százalékos GDP-növekedésre alapozták. A negyedik negyedévi 2,9 százalékos növekedésről a román statisztikai hivatal szerdán adott számot. Előzőleg, a harmadik negyedévben még 9,2 százalékkal volt nagyobb a román GDP az egy évvel korábbinál.

Tavaly évi átlagban 7,1 százalékos GDP-növekedést könyvelhetett el Románia. Közgazdászok szerint azonban a délkelet-európai ország sem vonhatja ki magát az általános világgazdasági válság hatásai alól, és ezt tükrözi majd a gazdaság idei alakulása.

Az Európai Bizottság januárban 1,8 százalékos GDP-növekedést valószínűsített Romániának erre az évre, és 2,5 százalékosat jövőre. A román statisztikai hivatal a negyedik negyedévi növekedésről azt is közölte, hogy kilenc év óta a legkisebb ütemű volt a bővülés, miután az év első kilenc hónapjában átlagosan 8,9 százalékos volt a GDP-növekedés az egy évvel azelőttihez viszonyítva. A negyedik negyedévben a mezőgazdaság és az építőipar növekedése volt kiemelkedő, 18 százalék feletti. E két szektor adta a GDP éves növekedésének is a jelentős részét. Számos más ágazat kibocsátása ellenben már visszaesett az utolsó negyedévben, az iparé 7,7 százalékkal, a pénzügyi szolgáltatásoké 1,5 százalék közötti arányban csökkent. 2007-ben a román GDP 6,2 százalékkal bővült.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Brutális gazdasági lassulás Romániában

Románia növekedési üteme 2008 negyedik negyedében 2,9 százalékra lassult a harmadik negyedévi 9,2 százalékos ütemről, a Kelet-Európát sújtó, a piacok beszűkülésével járó globális válság hatására.