szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jóváhagyták a belgiumi részvényesek kedden a Fortis bank és biztosító, valamint a francia BNP Paribas pénzintézet között született új megállapodást, amelynek révén a belga intézet 75 százalékban francia kézbe kerül.

A Gentben tartott szavazás némileg botrányos körülmények köztt zajlott, mert az ügyletet ellenzők egy csoportja látványosan elhagyta a közgyűlés helyszínét. A gyűlést előzőleg több ízben meg is kellett szakítani.
   
A Fortis-BNP ügylet az állami kézbe került részvényektől szabadulni kívánó belga kormány bábáskodása mellett jött létre. A korábbi belga-holland intézet az első nagy európai bank volt, amely hathatós segítségre, majd teljes szerkezetátalakításra szorult a nemzetközi pénzügyi válság miatt.
   
Ez volt az a felvásárlási terv, amelybe a korábbi belga miniszterelnök, Yves Leterme - a válság első, bár csak közvetett kormányfő-áldozataként - belebukott. A kormány ugyanis kísérletet tett arra, hogy megkerülje a kisrészvényesek jogát a felvásárlás megakadályozására, de a kísérletet bírósági ítélettel a visszájára fordították.
   
Az ügyletet egyébként a részvényesek egyszer már elutasították. A most jóváhagyott változat értelmében a Fortis 25 százalékos részesedést visszakap a biztosítói ágazatban, de ehhez az anyagi fedezetet szintén a Paribas adja. 
   
A felvásárlást még a holland részvényeseknek is jóvá kell hagyniuk. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Államosítják a Fortis bank egy részét a Benelux-kormányok

Részleges államosítással segítenek a Benelux-államok az amerikai hitelpiaci válság tovagyűrűző hatása miatt – első európaiként – bajba került belga-holland bankon, a Fortison: a három ország összesen 11,2 milliárd euróval támogatja a magyarországi érdekeltségekkel is rendelkező pénz- és biztosító intézetet.