szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A belföldi kereskedőknél kínálat van földgázból, ezért az Emfesz Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi Kft.-nek van kitől vásárolni, és teljes biztonsággal el tudja látni a fogyasztóit – közölte Szilágyi Zsombor, a cég iparági igazgatója.

Az igazgató magyarázata szerint a gazdasági válság miatt csökkenő földgázfogyasztás kínálati piacot teremtett. A vevők jellemzően take-or-pay, azaz vidd, vagy fizess alapon kötnek szerződést az eladóval, és olcsóbb elhozni a gázt, mint fizetni szállítás nélkül.

Az Emfesz a piac teljes megnyitásával, július elseje után is garantálja a lakossági fogyasztóinak az egyhavi gázszámlájuk megtakarítását a részben szabályozott piacot jelentő, és a lakosságot ellátó egyetemes szolgáltató által kínáltnál alacsonyabb árral – hangsúlyozta Szilágyi Zsombor.

Az Emfesz április vége óta import helyett a belföldi piacról látja el a fogyasztóit, mert a korábbi szállítója, a RoszUkrEnergo (RUE) nem kapja meg az ukrán tárolókban lévő földgázt – emlékeztetett az eseményekre Gallyas Igor, az Emfesz kommunikációs vezetője. Reményeik szerint néhány héten belül aláírják a földgázimportról szóló szerződést, de hogy pontosan kivel, arról még nem tudott információt adni.

A szóvivő szerint éppen a szállítási problémák miatt az Emfesznél tulajdonos váltás zajlott le, aminek körülményeit a Nemzeti Nyomozó Iroda és egy svájci bíróság is vizsgálja. Az Emfesz a Cipruson bejegyzett, és Dmitrij Firtas ukrán üzletember érdekeltségébe tartozó Mabofi Holdingtól a svájci bejegyzésű RosGas AG-hez került. Ennek hátteréről és részleteiről a kommunikációs vezető nem tudott, de nem is akart nyilatkozni.

Azt hangsúlyozta, hogy Magyarországon az Emfesznek nincs se adó-, se járulék-, se szállítói tartozása és minden kötelezettségét maradéktalanul teljesítette és teljesíti. Azt elismerte, hogy a céggel kapcsolatos sajtóhírek elbizonytalanították néhány vevőjüket, de helyettük újabbakat sikerült szerezni. Így a nagy ipari fogyasztók száma a 2008. évi 258-ról 317-re emelkedett és a nekik értékesített földgáz mennyisége 993 millió köbméterről 1,1 milliárd köbméterre nőtt.

Az Emfesz a múlt év végén fordult az önkormányzatok felé, és május végéig 47 szerződést kötött meg, és további 400 esetben a szerződéskötés folyamatban van. A 3 200 magyarországi település közül 2.800-ban van vezetékes gáz, és közülük praktikusan mintegy 2.500 potenciális ügyfél lehet. Az önkormányzati piacon 20 százalék részesedés elérése a cél – mondta Gallyas Igor.

A kis- és középvállalkozásoknak a fogyasztási szokásokhoz igazított egyedi árat kínál az Emfesz. Május végéig 85 ilyen szerződést kötöttek meg, és számos szerződéskötés van folyamatban. Eperjesi Zoltán pénzügyi vezető elismerte, hogy az idei 6 milliárd forint körüli adózott nyereségtervet várhatóan nem teljesíti az Emfesz. Tavaly a cég árbevétele elérte a 216 milliárd forintot, az adózott nyeresége pedig a hatmilliárdot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Gáz van – rémhírterjesztőkről beszél az EMFESZ

Valamennyi fogyasztója részére folyamatos, megbízható és garantált gázszolgáltatást nyújt az Emfesz Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. – közölte a társaság, cáfolva ezzel a sajtóban megjelent hírt, miszerint gázellátási problémái lehetnek a társaságnak.

Gazdaság

„Magyarország 1 dollárért” – követhetetlen ügylet

Az Emfeszt jelképes összegért, 1 dollárért adták el, s a szerződést megtámadni a moszkvai gazdasági bíróságon lehet – írta címlapján a Vedomosztyi című orosz gazdasági lap a birtokába került szerződést idézve „Magyarország 1 dollárért” című cikkében csütörtökön.

MTI Gazdaság

Orosz kézben az egykori magyar gázcég

A svájci bejegyzésű RosGas AG tulajdonába került az Emfesz Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. - erősítette meg a Vedomosztyi című orosz gazdasági napilap hírét Gallyas Igor, az Emfesz szóvivője. A svájci cég az orosz Gazprom "érdekkörébe tartozik".

MTI Gazdaság

Újabb orosz sajtótalálgatások az Emfeszről

Nem világos, mi indította Góczi Istvánt, az Emfesz ügyvezetőjét a cég eladására, amint az sem, hogy egyáltalán miért adták el az Emfeszt, s a legnagyobb rejtély az, hogy ez mennyiben segíti Magyarország gázellátását – tette fel a kérdést pénteken a Vedomosztyi című orosz lap.