szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Stagnált júniusban a magyar gazdaság az előző hónaphoz képest a Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia) szerint.

A gyorsulási irányadó szerint júniusban 0,01 százalékkal szűkült a gazdaság, amely még mindig a mélypont közelében van. Egyelőre nem indult meg a fellendülés, amelyet az optimistább elemzők az év második felére tesznek, a pesszimisták pedig legkorábban egy esztendő múlva számítanak növekedésre.

Éves összehasonlításban továbbra is nagy a visszaesés, ebben a korábbi időszak csökkenései játsszák a legnagyobb szerepet - közölte az Ecostat.

A gyorsulási irányadót alkotó indikátorok közül hat csökken, míg négy növekedett. Az ipari termelés volumene lényegesen lecsökkent, a szektor "élen járt" a visszaesésben az utóbbi fél évben, és a nehézségek még mindig nem múltak el. Nem voltak kedvezőek a német üzleti várakozások sem, amelyek jelentős mértékben meghatározzák a magyar vállalatok rendeléseit.

A hektikus pénzügyi mutatók közül a pénzmennyiség (M1) szűkülése, a hosszú és rövid lejáratú állampapírok kamatkülönbségének mérséklődése és a gépjárműhitelek állományának csökkenése is hozzájárult a gazdaság zsugorodásához. Ezzel szemben a reálkamatok csökkenése jótékonyan befolyásolta az index alakulását. A reálkeresetek szűkülése is rontotta a mutatót, ugyanakkor a nem élelmiszerek kiskereskedelmi forgalma növekedést mutatott.

A budapesti tőzsdeindex korábbi alacsony értékről történő visszatérése is segíti az indikátort. A gazdasági kilátások egyelőre nem mutatnak érdemi javulást. Bár több konjunktúra-jelzőszám is emelkedett valamelyest, a hazai elemzők és kutatóintézetek továbbra is lefelé módosítják idei prognózisukat. A nagy nyugati gazdaságokból sem érkeznek még a várt jó hírek, pedig egyre erőteljesebb beavatkozásra szánják el magukat a kormányok és jegybankok.

A gyorsulási irányadó (gyia) nemzetközi módszereken alapuló vezető indikátor típusú mutató, amelyet a GDP alakulását jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A gyia mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ecostat: a bizalmi mutatók három hónap alatt 6 százalékot javultak

Az Ecostat konjunktúraindexei az utóbbi három hónapban mind a TOP 100, mind a kis és középvállalkozói körben javultak, a bizalmi mutatók emelkedése viszonylag egyenletes volt, mértéke meghaladta a 6 százalékot – közölte a májusi felmérés eredményeit az intézet kedden.

MTI Gazdaság

Ecostat: októberben 5,9 százalékos infláció várható

A fogyasztói árak növekedési ütemének kismértékű lassulására számít a következő két hónapban az Ecostat kutatóintézet, ezt követően azonban az áfa-emelés, illetve az alacsony bázis miatt év végéig emelkedő inflációs rátát prognosztizálnak.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Ecostat: idén 6,5 százalékkal esik vissza a GDP

Az idei új GDP előrejelzését a márciusi 4,1 százalékos visszaesés után 6,5 százalékra rontotta az Ecostat, miközben inflációs prognózisát 4,9 százalékra emelte a márciusi 3,4 százalékról – mondta Belyó Pál, az Ecostat főigazgatója „A gazdasági-társadalmi kilábalás esélyei” címmel megjelent elemzés bemutatásakor.

MTI Gazdaság

Ecostat: javult a konjunktúra index, de nem eléggé

Továbbra is pesszimistán látják a gazdaság második félévi kilátásait a magyarországi vállalkozások, mert bár az Ecostat konjunktúra mutatói javultak március-áprilisban, szintjük továbbra is alacsony - áll a kutatóintézet közleményében.

MTI Gazdaság

Ecostat: pozitív az EU-ban töltött öt év mérlege

Összességében pozitív a magyar uniós tagság öt évének mérlege – mondta Belyó Pál, az Ecostat gazdaságkutató intézet főigazgatója. Szerinte, ha a mostani makrogazdasági kiigazítás sikeresen folytatódik, akkor a válság után Magyarország még kedvező helyzetbe is kerülhet, az uniós tagok középmezőnyében lesz. Idén például az államháztartási hiányt tekintve várhatóan a legjobbak között teljesít az ország.