szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nabucco gázvezeték projektről szóló, július 13-án Ankarában aláírandó kormányközi megállapodás mellett magyar kezdeményezésre – a szándékok szerint – politikai nyilatkozatot is tesznek a résztvevők a szerződés mielőbbi ratifikálása érdekében – mondta el Bayer Mihály, a Nabucco projektért felelős magyar utazó nagykövet.

A nagykövet hozzátette: az Európai Unió szándéka egyoldalú nyilatkozat megtétele, ami „vélelmezhetően” a Nabucco projektet támogatja. A kormányközi megállapodás azt jelenti, hogy minden résztvevő állam biztosítja a megfelelő szabályozási keretet ahhoz, hogy a törökországi indulási ponttól az ausztriai Baumgartenig azonos feltételekkel lehessen a földgázt szállítani a Nabucco vezetéken. Bayer Mihály közölte, hogy az ankarai dokumentumokat csak az aláírást követően hozzák nyilvánosságra, addig a tartalmáról nem beszélhet.

A nagykövet szerint a szerződés mindenben megfelel az Európai Unió gázdirektívájának és az európai energia chartának. Ezzel válaszolt arra az újságírói kérdésre is, hogy Törökország megkapja-e a vezetékben szállított földgáz 15 százalékát, amire igényt tart.

A nagykövet mérföldkőnek nevezte a megállapodás aláírását, de szerinte ez még nem az a pont, „ahonnan ne lehetne visszafordítani” a projekt menetét. Ezt a pontot a beruházásról szóló befektetési döntés meghozatalával éri el – fűzte hozzá a Bayer Mihály. A döntést pedig a beruházásra és a gázvezeték működtetésére létrejött Nabucco vállalkozás, a Nabucco Nemzetközi Gázvezeték Konzorcium (Nabucco Gas Pipeline Internatinal GmbH) a kormányközi megállapodást követően megkezdett szállítói és finanszírozói tárgyalások eredményétől függően várhatóan 2010-ben hozza meg - tette hozzá gazdasági szakértőkre hivatkozva.

Bayer Mihály szerint a Nabucco projekt hosszú folyamat, amelyben a magyar diplomácia észrevétette magát. Számos esetben hivatkoznak a magyar lépésekre, és a 2009 januári budapesti csúcstalálkozó pedig visszaadta a projekt hitelességét. Magyar kezdeményezés a Nemzetközi Nabucco Igazgatóság (International Nabucco Board) felállítása is. A későbbiekben – ha az Európai Unió nem nevez ki újra koordinátort – akkor ez a testület gondoskodik arról, hogy az ügy megkapja a folyamatos politikai támogatást.

A 2008-as árakon 7,9 milliárd euró értékű Nabucco beruházás 2-2,5 év múlva kezdődhet meg – mondta Bayer Mihály. A finanszírozás és a költségek elosztása már a Nabucco konzorcium feladata. A konzorcium tagja a magyar Mol mellett az osztrák OMV, a román Transgaz, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, valamint a német RWE. Az ankarai dokumentum nem foglalkozik sem közvetlenül, sem közvetetten a finanszírozási kérdésekkel, így azzal sem, hogy a résztvevők kaphatnak-e állami garanciát a szükséges pénzügyi forrásokhoz. A nagykövet megjegyezte, hogy a konzorciumban tag török, bolgár és román gáztársaság teljes egészében, vagy részben állami tulajdonban van. Az OMV-ben pedig kisebbségi részvényes az osztrák állam. A konzorciumban résztvevőknek egyenlő tulajdoni arányuk van. A kormányoknak nem lesz ráhatásuk a tulajdonosi viszonyok változtatására sem – mondta a nagykövet, mert ez az Európai Unió versenyhatóságának a feladata.

A tervek szerint a Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az Európai Unióval Törökországon és Dél-Európán keresztül összekötő Nabucco csővezeték összesen 3.300 kilométer hosszú lesz. A vezeték áthalad Magyarországon, de kikerüli Ukrajnát. Az alapforgatókönyv alapján 2011-ben 8 milliárd, 2020-ban 25,5 milliárd köbméter, míg a csúcs-forgatókönyv alapján 2011-ben 13 milliárd, 2020-ban pedig 31 milliárd köbméter földgázszállítási kapacitással fog működni a vezeték. A Nabucco konzorciumban résztvevő vállalkozások 25 éven keresztül a vezeték kapacitásainak 50 százalékával rendelkeznek az Európai Unió mentessége alapján, a többit pályázaton kell szétosztani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kommerszant: sikeres kísérlet a Nabucco értelmetlenné tételére

Oroszország újabb, ezúttal egészen sikeres kísérletet tett arra, hogy értelmetlenné tegye a nyugati országok által tervezett Nabucco gázvezetéket, írta kedden az orosz-azeri gázügylet kapcsán a Kommerszant című orosz lap, amelynek értesülése szerint Moszkva kész rekordárat fizetni az energiahordozóért.

MTI Gazdaság

Aláírható júliusban a Nabuccóról a kormányközi megállapodás

Reálisan nézve júliusban aláírható a Nabucco-vezetékkel kapcsolatos kormányközi-megállapodás, mivel a dokumentumról szóló szakértői tárgyalások lényegében befejeződtek, s már csak a pontos szövegezés van hátra – mondta a vezeték nemzetközi koordinációját ellátó nagykövet az Országgyűlés Nabucco eseti bizottságának ülésén szerdán.

MTI Gazdaság

Az oroszok a Moltól akarják megszerezni a Nabucco dokumentumait

A Mol magyar olajtársaság Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató szerint semmilyen körülmények között sem kezd együttműködésbe az orosz Szurgutnyeftyegazzal, még ha ezért fel is kell áldoznia az ellenőrzést a Zapadno-Malobalikszkoje (ZMB) olajlelőhely felett, amelynek kitermelési engedélyét az ásványkincsekkel foglalkozó Rosznyedr állami ügynökség vissza kívánja vonni – írta szerdán a Vremja Novosztyej.

MTI Gazdaság

Hernádi szerint a Mol ígéretes projektbe kezdett a kurdokkal

A Mol egyik legígéretesebb projektjének tartja Hernádi Zsolt az egy hete kötött iraki-kurd gázüzletet. A Mol elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a licencet birtokló vállalat nem csak a tervezett Nabucco vezetékbe tudja majd betáplálni a kitermelt gázt, hanem az ottani térséget is el tudja látni, ugyanakkor az sem biztos, hogy a kitermelés tervezett időpontjában működni kezdő Nabucco kizárólag ebből a forrásból fog táplálkozni.